هشدار گزارشگر سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در بحرین

کد خبر : #453
تاریخ انتشار : دوشنبه, 6 آبان 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 960
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار گزارشگر سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارشگر ویژه سازمان ملل در امر مبارزه با شکنجه اعلام کرد که بدرفتاری با زندانیان و بازداشت‌ها در بحرین ادامه دارد و مسئولان بحرینی بار دیگر سفرش به این کشور را به تعویق انداختند.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری مراه البحرین، «خوان مندز» گزارشگر سازمان ملل در نشست کمیته تقویت و حفاظت از حقوق بشر سازمان ملل متحد تایید کرد که مسئولان بحرینی بار دیگر سفرش به این کشور را به تاخیر انداخته اند؛ بدون اینکه زمان جدیدی را برای اجرای این سفر پیشنهاد بدهند.

وی افزود: این به معنای لغو عملی سفر است و من اطلاعاتی دریافت کرده‌ام که نشان می‌دهد بازداشت‌ها و بدرفتاری در این کشور ادامه دارد.

مندز به دریافت گزارش‌های روزانه درباره آزار و اذیت جسمی و روانی و بدرفتاری با زندانیان در بحرین اشاره کرد و گفت که وی اطلاعات جدیدی درباره بازداشت و بدرفتاری و استفاده از زور بیش از حد برای سرکوب تظاهرات در این کشور دریافت کرده است.

وی تصریح کرد: من برای انجام سفر به بحرین با روحیه همکاری با دولت این کشور برنامه ریزی کرده بودم و فکر می‌کردم که آنها هم همین شیوه را در پیش بگیرند اما متاسفانه این امر روی نداد.

از سوی دیگر، نماینده لیختن اشتاین نیز به بیانیه مشترک 47 کشور اشاره کرد که درآن از نگرانی خود درقبال اوضاع حقوق بشر در بحرین سخن گفتند.

وی به اهمیت سفر مندز به بحرین و مهیا کردن همه تسهیلات لازم به این منظور در اسرع وقت - بویژه با توجه به دریافت گزارش‌ها در خصوص آزار و اذیت بدنی و روحی و بدرفتاری با زندانیان در بحرین- اشاره کرد.

دولت بحرین تاکنون چند بار سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امر مبارزه با شکنجه به این کشور را بدون ارایه دلایل محکمی به تعویق انداخته است؛ امری که مخالفان رژیم بحرین آن را تلاش مسئولان بحرینی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات و سرکوبگری در این کشور می‌دانند.

بحرین از فوریه سال 2011 میلادی شاهد برگزاری تظاهرات و اعتراضات مسالمت آمیز مردمی علیه رژیم آل خلیفه به منظور دستیابی به آزادی و دموکراسی و عدالت اجتماعی است.

این تظاهرات و اعتراض‌ها با سرکوب شدید رژیم بحرین مواجه شده است به گونه که در جریان آن صدها نفر شهید یا زخمی یا بازداشت و شکنجه شده و به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

“ هشدار گزارشگر سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در بحرین ”