فداکاری مادران یمنی برای نجات جان فرزندانشان

کد خبر : #4477
تاریخ انتشار : شنبه, 15 اردیبهشت 1397 11:39
تعداد بازدید کننده : 665
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فداکاری مادران یمنی برای نجات جان فرزندانشان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مادران یمنی با تحمل گرسنگی، سهمیه غذای خود را به فرزندانشان می‌دهند تا آن‌ها را از مرگ حتمی نجات دهند.

بسیاری از مادران یمنی که خود در شرایط اسف‌باری به سر می‌برند، این روزها از خوردن غذا امتناع می‌کنند. آنها گرسنگی را تحمل می‌کنند و سهم غذای خود را به فرزندانشان می‌دهند تا از گرسنگی تلف نشوند. «ام مزرع» یکی از مادران یمنی است که به دلیل ضعف بیش از حد به مرکز درمانی سازمان ملل در شهر عدن مراجعه کرده است. او در حالی که عبایی سنگین به سر دارد، روی ترازو می‌ایستد. پزشک از دیدن وزن او که علی‌رغم بارداری، 38 کیلوگرم است، تعجب می‌کند. او در توضیح علت این موضوع گفت: من خودم را فدای فرزندانم می‌کنم. آنها گرسنه‌اند. ما غذای اندکی برای خوردن داریم و من مجبورم سهم غذای خودم را به فرزندانم بدهم تا از گرسنگی نمیرند.

بیمارستان شهر عدن مملو از مادرانی همچون «ام مزرع» است که به دلیل قحطی گسترده در یمن چنین فداکاری را در حق فرزندانشان انجام می‌دهند. بسیاری از آنها از سوءتغذیه و ضعف شدید رنج می‌برند ولی استخوان‌های بیرون زده صورت خود را زیر حجاب چهره مخفی می‌کنند.  حدود 2 میلیون و 900 هزار زن و کودک یمنی از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و نزدیک به 400 هزار کودک به دلیل گرسنگی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. تقریبا یک سوم جمعیت یمن - 8.4 میلیون از جمعیت 29 میلیونی یمن- نیاز فوری به غذا دارند و در غیر اینصورت بر اثر گرسنگی یا بیماری جان خود را از دست خواهند داد. این رقم نسبت به سال گذشته حدود یک چهارم افزایش داشته است.

نهادهای کمک‌رسانی هشدار داده‌اند در صورتی که جنگ یمن ادامه یابد و غذای مورد نیاز مردم تامین نشود، به زودی شاهد مرگ دسته‌جمعی یمنی‌ها در اثر قحطی خواهیم بود. مردم جنگ‌زده یمن غذای مورد نیاز خود را از کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی دریافت می‌کنند ولی قحطی تشدید یافته و کنترل آن از عهده سازمان‌های بشردوستانه خارج شده است. از آغاز حمله ائتلاف سعودی به یمن درسال 2015، بخش عمده‌ای از زیرساخت‌ها، زمین‌های کشاورزی، منابع آبی و... در شهرهای مختلف یمن نابوده شده است. اشتغال از بین رفته و آمار کشته‌های ناشی از جنگ، بیماری‌های مسری و قحطی رو به افزایش است. در حال حاضر، امکان ارائه آمار دقیق در مورد کشته‌های جنگ یمن وجود ندارد. آمارهای سال 2017 تعداد کودکانی که به سبب بیماری یا گرسنگی جان خود را از دست داده‌اند 50 هزار نفر برآورد کرده است.

                                                                                                    

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

“ فداکاری مادران یمنی برای نجات جان فرزندانشان ”