رسیدگی به شکایت دو زندانی گوانتانامو در دیوان اروپایی حقوق بشر

کد خبر : #447
تاریخ انتشار : شنبه, 27 مهر 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 654
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رسیدگی به شکایت دو زندانی گوانتانامو در دیوان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دیوان اروپایی حقوق بشر اعلام کرد اوایل ماه دسامبر رسیدگی به پرونده شکایت دو تن از زندانیان گوانتانامو علیه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را آغاز خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالرحمن الشیری و ابو زبیده که هر دو در حال حاضر در زندان گوانتانامو هستند در شکایت خود مدعی شده‌اند که در سال‌های 2002 و 2003 در یک پایگاه مخفی در شمال لهستان که متعلق به سازمان سیا است زندانی بوده و در آن مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته‌اند.

دیوان اروپایی حقوق بشر مستقر در استراسبورگ فرانسه اعلام کرد رسیدگی به این پرونده را در روزهای دوم و سوم ماه دسامبر (اواخر سال جاری میلادی) آغاز می‌کند.

قرار است در جلسات این دادگاه بن امرسون گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر و مبارزه با تروریسم و وکلای مدافع دو شاکی پرونده حضور داشته باشند، البته لهستان هنوز مشخص نکرده است که در چه سطحی در این دادگاه‌ها حضور پیدا خواهد کرد.

این شکایت از سال 2008 تاکنون در جریان است، از این رو دیوان اروپایی حقوق بشر قرار است اتهام وجود یک زندان مخفیانه در لهستان وابسته به سازمان سیا را بررسی کند. این جلسات باید به نتیجه‌گیری دست پیدا کنند.

بر اساس گز ارش پایگاه خبری دنیوز، وکیل مدافع ابو زبیده در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی لهستانی ابراز امیدواری کرد که این دادگاه به نتیجه برسد و معلوم کند که لهستان به تعهدات بین‌المللی خود بر اساس کنوانسیون حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و قوانین داخلی کشورش پایبند بوده است.

این در حالی است که مقامات بلندپایه لهستان از وجود چنین پایگاهی در شمال کشورشان اظهار بی‌اطلاعی و آن را رد کرده‌اند، اما گزارشات سازمان‌های داخلی از منابع آگاه نشان می‌دهد که یک مرکز بازداشت مخفیانه در این منطقه وجود دارد که متعلق به نیروهای آمریکایی است.

“ رسیدگی به شکایت دو زندانی گوانتانامو در دیوان اروپایی حقوق بشر ”