ابراز نگرانی مدافعان حقوق بشر درباره اعتراضات اخیر در سودان

کد خبر : #434
تاریخ انتشار : دوشنبه, 8 مهر 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 627
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ابراز نگرانی مدافعان حقوق بشر درباره اعتراضات...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
به دنبال کشته شدن ده‌ها معترض در سودان، دفتر حقوق بشر سازمان ملل حفظ خویشتنداری و پرهیز از خشونت در این شرایط را خواستار شد.

 به گزارش ایسنا، سیسیلی پوئیلی، سخنگوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو نسبت به تلفات اخیر اعتراضات سراسری سودان ابراز تاسف کرد و توقف آن‌را خواستار شد.

گزارشات رسانه‌های مختلف نشان می‌دهد در جریان اعتراضات سراسری سودان که از دوشنبه پیش آغاز شده است تاکنون 30 تن کشته شده‌اند.

خانم پوئیلی در ادامه سخنانش گفت: درگیری‌های خشونت آمیز میان نیروهای امنیتی و معترضان در سودان تاکنون تلفات نامشخصی را در پی داشته است و به نظر می‌آید نیروهای دولتی مسئول این حوادث هستند.


گفته می‌شود نیروهای امنیتی برای سرکوب معترضان که در واکنش به افزایش قیمت سوخت دست به تظاهرات زده‌اند از گلوله‌های واقعی استفاده کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، پوئیلی، همچنین یادآور شد: بر اساس حقوق بین‌الملل استفاده از سلاح گرم تنها زمانی مجاز است که به وسیله‌ی آن بتوان از جان افراد محافظت کرد نه اینکه جان انسان‌ها را بگیرند.

وی از مقامات و مردم خواست تا در این شرایط حساس خویشتنداری و ماهیت مسالمت آمیز بودن اعتراضات را حفظ کنند.


علاوه بر این، دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز تاسف در مورد شمار تلفات این اعتراضات اعلام کرد نیروهای امنیتی تعداد زیادی معترض و اعضاء احزاب مخالف را در این رابطه بازداشت کرده‌اند.

دانیل بکل، سرپرست حوزه‌ی آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر اظهار کرد: سرکوب معترضان پاسخ مناسبی برای مشکلات اقتصادی و سیاسی سودان نیست و مقامات این کشور باید به نیروهای امنیتی خود بهفمانند که استفاده از ابزار خشونت آمیز مجاز نیست.

به نقل از پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، معترضان سودانی طی یک هفته گذشته دست به تخریب اموال عمومی همچون به آتش کشیدن پمپ بنزین‌ها و پرتاب سنگ به سمت نیروهای پلیس کرده‌اند. نیروهای امنیتی و پلیس نیز در پاسخ به این اقدامات از گاز اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و به گفته‌ی برخی شاهدان از سلاح گرم نیز استفاده کرده‌اند.

آمارهای به دست آمده از گروه‌های حقوق بشری در داخل سودان نشان دهنده 100 کشته و شمار زیادی زخمی و مجروح در این اعتراضات است که بسیاری از آنها نوجوان و یا جوانان بسیار کم سن بوده‌اند. اما دیده بان حقوق بشر اعلام کرد بدلیل نبود اطلاعات کافی نمی‌تواند این آمار را تایید کند.

بر اساس اصول اولیه سازمان ملل که در آن از حقوق بین‌الملل نیز حمایت شده است، نیروهای امنیتی باید تا حد امکان از خشونت پرهیز و از ابزار زور بعنوان آخرین راه حل استفاده کنند. همچنین در صورت وجود ضرورت نیز مقامات باید با احتیاط کامل و در راستای حفظ جان مردم از ابزار اعمال فشار بهره ببرند.

از این رو دیده بان حقوق بشر از مقامات سودانی خواست تا در مورد این حوادث و کشتارهایی که در یک هفته گذشته اتفاق افتاده است تحقیقاتی کامل و مستقل را آغاز کنند و برای حل مشکلات سیاسی و اقتصادی در کشور راه حل مناسبی بیابند.

“ ابراز نگرانی مدافعان حقوق بشر درباره اعتراضات اخیر در سودان ”