دفتر حقوق بشر سازمان ملل توقف تخریب‌ خانه‌های فلسطینیان را خواستار شد

کد خبر : #433
تاریخ انتشار : یکشنبه, 7 مهر 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 765
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دفتر حقوق بشر سازمان ملل توقف تخریب‌ خانه‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دفتر حقوق بشر سازمان ملل از مقامات رژیم صهیونیستی خواست تا موج جدید تخریب منازل و ساختمان‌های فلسطینیان را که خلاف حقوق بین‌الملل است، هر چه فوری متوقف کند.

به گزارش ایسنا، روبرت کلویل، سخنگوی دفتر کمیسیونرعالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، گفت: تخریب گسترده خانه‌های فلسطینیان موجب افزایش نگرانی در مورد اخراج اجباری ساکنان آنها می‌شود که بر اساس حقوق بین‌الملل ممنوع شده است. در حالی که اسرائیل خود موظف است از این قوانین تبعیت کند و به حق فلسطینیان مبنی بر برخورداری از خانه مناسب احترام بگذارد.

وی در ادامه تاکید کرد که اسرائیل همچنین باید از ورود غیرقانونی و اجباری به خانه‌های فلسطینیان و حریم خصوصی آنها پرهیز کند.

دفتر کمیسیونرعالی حقوق بشر (OHCHR) پیش از این در ماه ژوئیه از اسرائیل خواسته بود تا طرح تخریب 35 روستای عرب‌نشین را که موجب آوارگی حدود 40 هزار نفر خواهد شد، لغو کند. ساکنان این روستاها اغلب کسانی هستند که سال‌هاست اجدادشان در این زمین‌ها سکونت داشته‌اند اما اسرائیل ادامه ان را قانونی نمی‌داند.

متاسفانه اسرائیل از نوزدهم اوت تاکنون تخریب خانه‌های این روستاها را آغاز کرده که برخی از آنها در شرق بیت‌المقدس بوده است. همچنین در 11 سپتامبر نیز در نزدیکی بیت المقدس دو ساختمان مسکونی را تخریب کرده است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، آخرین باری که اسرائیل اقدام به تخریب منازل فلسطینیان کرده است در روز 16 سپتامبر (هفته گذشته) بود که در نتیجه این اقدام 58 ساختمان مسکونی در شمال منطقه دره اردن واقع در کرانه باختری تخریب شد.

این تخریب‌ها باعث شده تا 10 خانواده هم‌اکنون در حالی که در آستانه فصل سرما قرار داریم بدون خانه و حتی یک مکان جایگزین برای اسکان موقت رها شوند.

کلویل همچنین بیان کرد: مقامات اسرائیلی نه تنها به هشدارهای سازمان ملل توجه نکردند بلکه مانع از ارسال کمک‌های سازمان‌های بشر دوستانه برای اسکان موقت این خانواده‌ها شدند.

وی ابراز نگرانی کرد که این خانواده‌ها به دلیل نبود امنیت و قوانین مناسب برای کسب اجازه ساخت و ساز در زمین‌هایشان باز هم در آینده در معرض اخراج دوباره و تخریب منازل‌شان قرار دارند.

بر اساس این گزارش نیروهای رژیم صهیونیستی سه ماه پیش یک بار دیگر در این منطقه دست به تخریب گسترده منازل و ساختمان‌های فلسطینیان کردند. آنها به روستای فقیه در نزدیکی شهر اریحا حمله کرده و شماری از خانه‌های فلسطینی‌ها را تخریب کردند. این شهر یکی از حدود 50 شهری است که جمعیت زیادی از مردم فلسطین در آن زندگی می‌کنند.

ساکنان معتقدند که حوادث اخیر بخشی از روند پاکسازی نژادی است و رژیم صهیونیستی قصد دارد با اجرای این برنامه‌ها، همه فلسطینیان را از این منطقه خارج کند و در نتیجه همه دره اردن را در اختیار بگیرد.

رژیم غاصب اسرائیل در سال 1967 در قالب یک جنگ شش روزه کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس را که فلسطینیان آن را سرزمین مادری‌شان می‌دانند اشغال کرد و از آن زمان تاکنون حدود نیم میلیون صهیونیست در بیش از 120 شهرک غیرقانونی زندگی می‌کنند.

سازمان ملل پیشتر این شهرک‌سازی‌ها را غیرقانونی اعلام کرده بود چون زمین‌های آنها در خلال جنگ سال 1967 توسط رژیم صهیونیستی اشغال شده است و بر اساس کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو، هرگونه ساخت و ساز در زمین‌های اشغالی ممنوع است.

سال گذشته گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد اسرائیل تنها در سال 2012 به منظور ادامه شهرک‌سازی‌های خود در کرانه باختری بیش از 800 هکتار از اراضی فلسطین را توقیف کرده است.

سخنگوی دفتر کمیسیونرعالی حقوق بشر در پایان متذکر شد اسرائیل موظف است بر اساس حقوق بین‌الملل به حق فلسطینیان در برخورداری از خانه مناسب در اراضی اشغالی احترام بگذارد و نباید این حقوق را زیر پا بگذارد.

“ دفتر حقوق بشر سازمان ملل توقف تخریب‌ خانه‌های فلسطینیان را خواستار شد ”