غربالگری همسرآزاری با چالش‌های فرهنگی روبه‌رو است

کد خبر : #4306
تاریخ انتشار : سه شنبه, 3 بهمن 1396 12:09
تعداد بازدید کننده : 522
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
غربالگری همسرآزاری با چالش‌های فرهنگی روبه‌رو است
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
همکاری زنان قربانی خشونت در پاسخ به سؤالات غربالگری همسرآزاری به دلایل متعدد از عدم دانش تا مسائل فرهنگی ضعیف است.

مدیرکل سلامت روانی، اجتماعی اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مداخلات و غربالگری همسرآزاری بین زنان متأهل بالای 15 سال با برخی چالش‌ها از جمله مشکلات فرهنگی روبه‌رو است. احمد حاجبی در هشتمین همایش سلامت روان و رسانه با موضوع همسرآزاری در تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت در پیشگیری از همسرآزاری افزود: در کشور ما نیز مانند همه جای دنیا پدیده همسرآزاری وجود دارد. بنابراین وزارت بهداشت با طراحی فلوچارتی اقدام به غربالگری همسرآزاری کرده است. وی تصریح کرد: هنگام ورود افراد به نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی از زنان متأهل بالای 15 سال، سؤالاتی پرسیده می‌شود که در صورت نیاز به کارشناس سلامت روان، ارجاع داده شوند اما مداخلات همسرآزاری به‌دلیل وجود برخی باورها و فرهنگ‌ها، چالش‌هایی دارد.
وی ادامه داد: بهورزان گزارش داده‌اند هنگامی که از قربانیان خشونت همسرآزاری، سؤالاتی پرسیده می‌شود، برای آنان عجیب است که چرا ما این سؤالات را حتی مطرح می‌کنیم. مدیرکل سلامت روانی، اجتماعی اعتیاد وزارت بهداشت تأکید کرد: همکاری زنان قربانی خشونت در پاسخ به سؤالات غربالگری همسرآزاری به دلایل متعدد از عدم دانش تا مسائل فرهنگی ضعیف است. حاجبی در ادامه به عدم توجه کارشناسان مراقب وزارت بهداشت به مسأله همسرآزاری اشاره کرد و گفت: گاهی کارشناسان مراقب در طرح غربالگری همسرآزاری نیز خود درگیر فرهنگ اشتباهی هستند و با مسأله همسرآزاری مشکل دارند. وی افزود: گاهی نیز نزدیکی افراد به یکدیگر، کار غربالگری را مشکل می‌کند به‌طورمثال چند نفر در یک محل هستند که ارتباطات نزدیکی با یکدیگر دارند و آنگاه در این بین سؤالات مربوط به همسرآزاری نیز پرسیده می‌شود که پاسخ به آن سخت است. گاهی نیز گروه هدف تمایل به دریافت خدمت ندارد.
مدیرکل سلامت روانی، اجتماعی اعتیاد وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت برای قربانیان همسرآزاری دو رویکرد توانمندسازی کلی و توانمندسازی اختصاصی دارد و این قربانیان به‌ طور قطع از سوی پزشک به علت عوارض جسمی، ویزیت می‌شوند.


15 خانه امن غیردولتی راه‌اندازی شد
رئیس گروه دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: در حال حاضر با کمک سازمان‌های مردم نهاد (سمن ها) فعال در بحث خشونت خانگی، 15 خانه امن غیردولتی تأسیس شده است و یک خانه امن غیردولتی دیگر نیز در یزد راه‌اندازی می‌شود.
فرزانه امیریزدانی افزود: امسال طبق قانون مجوز فعالیت خانه‌های امن را به مؤسسات غیردولتی فعال در زمینه خشونت خانگی، اعطا می‌کنیم که البته این کار به‌دلیل حساسیت ویژه آن، شرایط خاصی دارد. امیریزدانی تأکید کرد: خانه‌های امن تنها مراکز حمایتی هستند که در آنها مادر و فرزند از هم جدا نمی‌شوند تا استرس کمتری به مادر وارد شود و آنان می‌توانند فرزندان پسر کمتر از 12 سال و فرزندان دختر بدون محدودیت سنی را همراه خود به خانه‌های امن بیاورند. مدت اقامت در خانه‌های امن نیز چهار ماه بوده که قابل تمدید است.

 

منبع: روزنامه ایران

عکس: مهرخانه

 

 

“ غربالگری همسرآزاری با چالش‌های فرهنگی روبه‌رو است ”