میانمار اردوگاه‌های موقت برای اسکان آوارگان مسلمان روهینگیا احداث می‌کند

کد خبر : #4289
تاریخ انتشار : دوشنبه, 25 دی 1396 15:27
تعداد بازدید کننده : 445
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
میانمار اردوگاه‌های موقت برای اسکان آوارگان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
میانمار در حال ساخت یک اردوگاه موقت برای اسکان ۳۰ هزار مسلمان روهینگیایی است که قصد بازگشت به استان راخین را دارند.

 

رسانه خبری دولتی میانمار امروز دوشنبه 25 دی‌ماه اعلام کرد: میانمار در حال ساخت یک اردوگاه برای اسکان موقت 30 هزار مسلمان روهینگیایی است که از خشونت های نیروهای امنیتی و ارتش میانمار به بنگلادش گریخته‌اند و قصد بازگشت به خانه و کاشانه خود را دارند. این در شرایطی است که مقام های میانمار و بنگلادش قصد دارند درباره چگونگی اجرای توافقنامه مربوط به بازگشت آوارگان روهینگیا مذاکره کنند. آمریکا و سازمان ملل خشونت های خونین ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را پاکسازی قومی دانسته اند.

در حالی که نگرانی های زیادی درباره بازگشت 650 هزار آواره روهینگیایی به استان راخین میانمار وجود دارد، میانمار و بنگلادش نوامبر گذشته توافقنامه ای را برای بازگشت آوارگان امضا کردند. روزنامه دولتی گلوبال نیولایت میانمار نوشت: یک اردوگاه در استان راخین برای اسکان موقت آوارگان روهینگیا احداث خواهد شد. این اردوگاه برای اسکان 30 هزار نفر در 625 ساختمان آماده خواهد شد. تا پایان ژانویه 100 ساختمان تکمیل می شود. یک مقام ارشد دولت میانمار در این باره گفت: ما همه کسانی را که قصد بازگشت به میانمار را دارند، قبول خواهیم کرد. تا قبل از انجام روند تایید هویت آوارگان روهینگیا، این افراد در اردوگاه موقت اسکان داده می شوند.

هنوز مشخص نیست چه تعدادی از آوارگان روهینگیا که قصد بازگشت به میانمار را دارند، هویت شان تایید شده و صلاحیت ارائه درخواست اخذ شهروندی این کشور را دارند. البته نهادهای سازمان ملل که در اردوگاه های آوارگان مشغول به فعالیت هستند، نسبت به بازگشت آوارگان روهینگیا به میانمار ابراز نگرانی کرده اند.کمیساریای عالی آوارگان سازمان ملل و سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرده اند که تلاش های آنها برای کمک به روند بازگشت آوارگان روهینگیا تاکنون از سوی میانمار و بنگلادش مورد استقبال قرار نگرفته است.

میانمار مسلمانان روهینگیا را به عنوان یک گروه قومی و قبیله‌ای به رسمیت نمی شناسد و آنها را فاقد صلاحیت لازم برای حقوق شهروندی می داند. دولت میانمار آنها را بنگالی می خواند و معتقد است که آنها مهاجران غیرقانونی هستند.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

عکس: تسنیم

“ میانمار اردوگاه‌های موقت برای اسکان آوارگان مسلمان روهینگیا احداث می‌کند ”