دادستان میانمار به دنبال طرح اتهام علیه خبرنگاران بازداشتی رویترز

کد خبر : #4280
تاریخ انتشار : دوشنبه, 25 دی 1396 11:28
تعداد بازدید کننده : 464
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دادستان میانمار به دنبال طرح اتهام علیه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وکیل دو خبرنگار بازداشت شده رویترز در میانمار اظهار کرد، دادستانان این کشور تحت قانون "اسرار دولتی" این دو خبرنگار را متهم کرده‌اند. بر اساس این قانون حداکثر مجازات برای این دو متهم، ۱۴ سال حبس خواهد بود.

"وا لون" ۳۱ ساله و "کیاو سوئه او" ۲۷ ساله، خبرنگاران رویترز، در روز ۱۲ دسامبر (21 آذرماه) پس از دعوت شدن برای ملاقات با افسران پلیس به صرف شام، بازداشت شدند. اعضای خانواده آن‌ها اظهار کرده‌اند که این دو خبرنگار به آنان گفته‌اند، به محض آنکه اسنادی به دستشان رسید، از جانب افسران پلیسی که به دیدار آن‌ها رفته بودند، دستگیر شدند. این دو خبرنگار بر روی پوشش بحران روهینجا در ایالت راخین کار می‌کردند؛ بحرانی که موجب فرار حدود ۶۵۵ هزار مسلمان روهینجایی به بنگلادش شده است.

"وا لون" پس از جلسه دادگاه به خبرنگاران گفت: آنان ما را دستگیر و مجازات کردند زیرا ما تلاش می‌کردیم تا حقیقت را آشکار کنیم. "خین مانگ زاو"، وکیل دو خبرنگار دستگیر شده رویترز گفت، این دو متهم بر مبنای بند ۳.۱ قانون اسرار دولتی دوران استعمار انگلیس بر میانمار متهم شناخته شده‌اند. این قانون به زمانی بازمی‌گردد که میانمار که در آن زمان با نام "برمه" شناخته می‌شد و استانی از هند تحت استعمار انگلیس بود.

بند سوم این قانون درباره ورود به مکان‌های ممنوعه، عکس برداری یا دسترسی به اسناد رسمی سری است که "می‌تواند به طور مستقیم با غیرمستقیم، برای منافع دشمن، سودمند باشد. وزارت اطلاعات میانمار پیش از این به نقل از پلیس گفته بود: آنان به دلیل در دست داشتن اسناد دولتی مهم و سری در رابطه با استان راخین و نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند. این وزارتخانه اعلام کرده است: آنان به طور "غیر قانونی" و به قصد قرار دادن اطلاعات در اختیار رسانه‌های خارجی، اقدام به کسب اطلاعات کرده‌اند.

وکیل این دو خبرنگار اظهار کرد، دادستان این پرونده با درخواست وثیقه برای این دو متهم مخالفت کرده است. دادگاه این موضوع را مورد بررسی قرار داده در جلسه بعدی دادگاه که در ۲۳ ژانویه برگزار خواهد شد، در این خصوص تصمیم خواهد گرفت. دولت میانمار همچنین گفته است، دو تن از افسران پلیس نیز به اتهام نقض قانون اسرار دولتی بازداشت شده و مورد بازرسی قرار گرفته‌اند.

 

منبع: ایسنا

عکس: ایسنا

“ دادستان میانمار به دنبال طرح اتهام علیه خبرنگاران بازداشتی رویترز ”