بوی خون در ششمین «جمعه خشم»

کد خبر : #4265
تاریخ انتشار : یکشنبه, 24 دی 1396 10:12
تعداد بازدید کننده : 514
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بوی خون در ششمین «جمعه خشم»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
استیصال رژیم صهیونیستی از روحیه مبارزه‌جو و حق‌طلب فلسطینی‌ها به اندازه‌ای شدت گرفته که این رژیم سه هفته پیش دختری 16 ساله را نیز بازداشت کرد.

در ششمین جمعه خشم در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، حدود 300 جوان زخمی و 7 نفر بازداشت شدند. صلیب سرخ فلسطین اعلام کرده 45 نفر با شلیک اسلحه، 30 نفر با گلوله‌های پلاستیکی و 215 نفر به‌دلیل پرتاب گاز اشک‌آور مجروح شده‌اند.  ماه گذشته بعد از سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا درباره اعلام رسمی بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی، مردم فلسطین خشمگین و با احساساتی جریحه‌دار شده به خیابان‌های کشورشان آمدند تا تلاش کنند، شاید صدای دادخواهی‌شان به گوش جهان برسد. اما ششمین جمعه خشم هم برای مردم فلسطین بوی خون، درد و گلوله به همراه داشت.
اگرچه بیشتر خیابان‌های فلسطین شاهد حضور گسترده مردم بود، اما درگیری‌ها با نیروهای رژیم صهیونیستی در کرانه باختری در تعدادی از شهرها، بارزترین آنها نابلس، بیت لحم و قدس روی داده است. بنا به گزارش وزارت بهداشت فلسطین، 108نفر در نوار غزه زخمی شده‌اند که 43نفرشان به‌دلیل شلیک اسلحه و 65نفر هم به خاطر پرتاب گاز اشک‌آور راهی بیمارستان شده‌اند. اما آمار مجروحان به اینجا هم ختم نمی‌شود؛ ضربه‌های وحشیانه ارتش رژیم صهیونیست باعث مجروح شدن 17 نفر در شرق غزه، 15 نفر در شرق جبالیا، 6نفر در شرق خان یونس، 3نفر در شمال بیت حانوت و 2 نفر در شرق اردوگاه البریج شده است. از سوی دیگر ارتش اسرائیل خبر از دستگیری 7 فلسطینی داده که حسن فرج عضو شورای انقلابی جنبش فتح هم در میان آنان بوده است. شاهدان عینی گفتند، ارتش اشغالگر در درگیری‌های جنوب نابلس چهار فلسطینی را بازداشت کرد.
استیصال رژیم صهیونیستی از روحیه مبارزه‌جو و حق‌طلب فلسطینی‌ها به اندازه‌ای شدت گرفته که این رژیم سه هفته پیش دختری 16 ساله را نیز بازداشت کرد. اما اکنون سازمان ملل از وضعیت و سرنوشت عهد التمیمی ابراز نگرانی کرده است. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک با اشاره به التمیمی گفت: «ما به بازداشت کودکان اهمیت می‌دهیم و از دستگیری عهد التمیمی دختر نوجوان فلسطینی ابراز نگرانی می‌کنیم. این اقدام نافی حق آزادی بیان مردم است. پرونده قدس تنها با مذاکره فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها قابل حل شدن است. هنگامی که ایالات متحده، قدس را به‌عنوان پایتخت اسرائیل معرفی کرد و گفت سفارتش را به آنجا منتقل می‌کند ما صریحاً مخالفتمان را اعلام کردیم. اکنون هم با انتقال سفارت گواتمالا و هر کشور دیگری مخالف هستیم.»

طناب دار برگردن تمام مخالفان
در حالی که همین چندی پیش، رژیم صهیونیستی خبر از قانونی داد که به موجب آن معترضان سیاست‌ها و تصمیم‌های این رژیم براحتی اعدام می‌شوند، به نظر می‌رسد، رژیم صهیونیستی به زندانی کردن فلسطینی‌ها قانع نیست و سرسختانه به‌دنبال نابود کردن آنها و هرکسی که از آنها حمایت کند، است. به گزارش «ایران» به نقل از وبسایت خبری العهد، وزیر ارتباطات رژیم صهیونیستی خبرنگاران را به اعدام تهدید کرد و گفت اگر از این به بعد خبر دروغ منتشر کنند، رژیم اعدامشان می‌کند. ایوب قرا وزیر ارتباطات اسرائیل در سخنرانی سالانه‌اش صریحاً گفت: «من خود را به انجام اقدامات لازم برای اصلاح ساختار مطبوعاتی ملزم می‌دانم و تلاش می‌کنم شبکه 20 اسرائیل را دوباره بازگشایی کنم. اما خبرنگاران و اهالی رسانه بدانند، اگر اخبار کذب و جعلی را انتشار بدهند، حکم اعدام خود را صادر کرده‌اند.» این شبکه تلویزیونی متعلق به جریان راست افراطی رژیم صهیونیستی است که به‌دلیل زیرپاگذاشتن قوانین مجوز آن تمدید نشد. قرا با انتقاد شدید یکی از اعضای پارلمان رژیم اشغالگر، مجبور به عذرخواهی شد و گفت منظورش این بوده که رسانه‌های مروج دروغ، به شعور مخاطب توهین می‌کنند و مخاطب را دست می‌اندازند.
سفر اسپانیایی‌ها به قدس
به محض پایان سخنرانی ترامپ، اجماعی جهانی برای مقابله با این تصمیم صورت گرفت. تصویب قطعنامه شورای امنیت - که با وتوی امریکا روبه‌رو شد- و قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل - که با رأی مثبت 128 کشور جهان تأیید شد- از جمله اقدامات جامعه بین‌الملل بود. اکنون نیز 12 نفر از نمایندگان احزاب مردمی، سوسیالیست، شهروندان و کومپرومیس اسپانیا با هدف شناخت اوضاع منطقه و چگونگی کارکرد پروژه‌های همکاری، اسپانیا و اتحادیه اروپا، راهی بیت‌المقدس و سرزمین‌های فلسطینی شدند.

 

منبع: روزنامه ایران

 

“ بوی خون در ششمین «جمعه خشم» ”