کارشناسان حقوق بشر خواستار پایان حبس انفرادی نامحدود در آمریکا شدند

کد خبر : #425
تاریخ انتشار : سه شنبه, 5 شهریور 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 738
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کارشناسان حقوق بشر خواستار پایان حبس انفرادی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در پی ادامه اعتصاب غذای زندانیان ایالت کالیفرنیا در آمریکا، یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل از دولت این کشور خواست تا استفاده از حبس انفرادی طولانی‌مدت و نامحدود را ممنوع کند.

به گزارش ایسنا، ژوآن مندز گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص شکنجه در این مورد گفت: حتی اگر مدت زمان حبس انفرادی کوتاه و مقطعی باشد،‌ باز هم تاثیرات روانی و جسمانی زیادی بر زندانی دارد و جزو رفتارهای غیرانسانی و خشن و مجازات غیرضروری محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: اگر تاثیرات ایجاد شده در زندانی شدید و دردناک باشد، حبس انفرادی حتی می‌تواند شکنجه محسوب شود.
پایگاه خبری سازمان ملل گزارش داد: اکنون حدود 200 زندانی در کالیفرنیا وارد ششمین هفته اعتصاب غذای خود شده‌اند که حال برخی از آن‌ها وخیم است و از این رو در بیمارستان بستری شده‌اند.
زندانیان این ایالت در اوایل ماه ژوئیه در اعتراض به شرایط غیرانسانی خشن و تحقیرآمیز زندان و حبس انفرادی طولانی دست به اعتصاب غذای سراسری زدند. شمار اعتصاب‌کنندگان از آغاز این اقدام کاهش یافت و اکنون نزدیک به 200 نفر شده است.
در آمریکا حدود 80 هزار زندانی وجود دارد که اکنون در حبس انفرادی بسر می‌برند و نزدیک به 12 هزار تن از این زندانیان در سلول‌های انفرادی کالیفرنیا، معروف به واحدهای اسکان امنیتی حبس هستند.
مندز همچنین گفت: دولت آمریکا موظف است اقداماتی را بکار گیرد که موجب حذف کامل استفاده از حبس انفرادی طولانی در همه شرایط شود.
وی تاکید کرد: حبس انفرادی با هر مدت زمانی،‌حتی کوتاه باید برای افراد زیر 18 سال، زندانیان دارای بیماری‌های روانی یا دیگر ناتوانی‌های جسمی با شرایط خاص همچون زنان باردار و شیرده و زندانیانی که در انتظار اعدام بسر می‌برند ممنوع باشد.
بر اساس این گزارش تنها در یکی از زندان‌های کالیفرنیا بیش از 400 زندانی وجود دارند که بیش از یک دهه است در حبس انفرادی هستند و میانگین مدت زمانی که یک زندانی در سلول‌های انفرادی سپری می‌کند هفت سال و نیم است. این زندانیان اغلب این مدت زمان را در سلول‌هایی بسیار کوچک، بدون دستگاه تهویه هوا و نور طبیعی بسر می‌برند. آن‌ها همچنین 22 تا 23 ساعت از شبانه روز را در این سلول‌ها هستند.
این کارشناس در حمایت از اعتصاب‌کنندگانی که به دلیل اقدامات خود هدف مجازات قرار می‌گیرند و قرار است به برخی از آن‌ها به اجبار غذا داده شود، تصریح کرد: مقامات آمریکایی باید بدانند که تهدید و غذا دادن اجباری به اعتصاب‌کنندگان یا آزارهای روانی و جسمانی علیه این افراد قابل قبول نیست.
وی پیش از این در ماه مارس از کمیسیون حقوق بشر قاره آمریکا خواسته بود تا در مورد حبس انفرادی و تاثیرات مخربی که بر زندانیان می‌گذارد مطالعات گسترده‌ای انجام دهد و برای محدود کردن آن اقدام کند.
مندز در گزارش جهانی خود در سال 2011 به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که حبس انفرادی یک اقدام وحشتناک است و با هدف سیستم مجازات مجرمان تضاد دارد.

“ کارشناسان حقوق بشر خواستار پایان حبس انفرادی نامحدود در آمریکا شدند ”