عربستان، کانادا را تهدید به خروج سرمایه گذاری‌های خود کرد

کد خبر : #4236
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 20 دی 1396 9:29
تعداد بازدید کننده : 453
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عربستان، کانادا را تهدید به خروج سرمایه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مقامات سعودی سفارت کانادا را به‌دلیل مواضع اوتاوا در قبال جنگ یمن تحت فشار قرار دادند. پیشتر کانادا خواستار توقف فوری جنگ و تحقیق در خصوص احتمال نقض حقوق بشر در یمن است.

شکست‌های میدانی و سیاسی پی در پی ائتلاف عربی – سعودی در یمن حدود سه سال تجاوز نظامی به این کشور، مقامات آل سعود را بشدت حساس و شکننده کرده است به طوری که تاب کوچکترین موضعگیری مخالف علیه خود را ندارند و واکنش‌های تندی به این موضعگیری‌ها بروز می‌دهند. در تازه‌ترین مورد از این واکنش‌ها، ریاض اوتاوا را که چند روز قبل خواهان پایان جنگ یمن شده بود، تهدید به خروج سرمایه گذاری‌های خود از کانادا کرد.
یک منبع آگاه نزدیک به سفارت کانادا در ریاض در این باره گفت: مقامات سعودی سفارت کانادا را به‌دلیل مواضع اوتاوا در قبال جنگ یمن تحت فشار قرار دادند. آنها با تهدید کانادا اظهار کردند، در صورتی که این کشور به مواضع خود در قبال جنگ یمن ادامه دهد، سرمایه‌های خود را از کانادا خارج خواهند کرد. این تهدیدها و انتقادها پس از آن مطرح شد که اوتاوا خواستار توقف فوری جنگ و درگیری در یمن شد و از یک گروه مستقل خواست در خصوص نقض حقوق بشر در این کشور جنگ زده تحقیق و تفحص کند. عربستان سعودی بزرگترین مشتری صنایع دفاعی کانادا است و احتمالاً از تسلیحات ساخت این کشور در جنگ علیه مردم یمن استفاده می‌کند. کانادا پیشتر ضمن ابراز نگرانی در این خصوص اعلام کرده بود، خواستار توقف فوری جنگ و تحقیق در خصوص احتمال نقض حقوق بشر در یمن است.
به نظر می‌رسد، تهدیدهای مقامات ریاض کارساز شده زیرا وزارت امور خارجه کانادا هیچ اظهار نظری در خصوص تهدیدها نکرد و در عوض سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفت: «کانادا و عربستان در زمینه‌های مختلفی از جمله حقوق بشر و مسائل امنیت منطقه‌ای با یکدیگر همکاری می‌کنند. ما در خصوص مکاتبات دیپلماتیک میان دولت کانادا و سایر دولت‌ها اظهار نظر نمی‌کنیم.» او افزود: «با این حال، مقامات کانادایی همواره بر نگرانی عمیق خود در خصوص جنگ یمن که تأثیری ویرانگر و غیرقابل قبول بر شهروندان بی‌گناه دارد، تأکید می‌کنند.» این نگرانی‌های بین‌المللی در حالی است که پس از ناکام ماندن توطئه مهندسی شده جنگ داخلی در یمن که معمار آن امارات و عربستان بودند و نیروهای علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن را در مقابل نیروهای انصارالله قرار داده بودند، پرده دوم این توطئه نیز کلید خورده است و دوشنبه شب درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای انصار‌الله یمن و مزدوران وابسته به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن در تعز و صنعا شدت گرفت.به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، یک منبع محلی اعلام کرده است نیروهای انصار‌الله عملیاتی در مقابله با مزدوران وابسته به هادی ترتیب داده بودند، این عملیات جبهه «الاشروح» در شهر «جبل حبشی» و «تبه الصیاحی» و «وادی حذران» را هدف قرار داده بود. یک منبع نظامی در وزارت دفاع یمن نیز اعلام کرد، انصار‌الله همچنین عملیاتی علیه مزدوران وابسته به هادی در شرق پایگاه نظامی و راهبردی «خالد بن الولید» در شهر موزع شکل داده بودند که منجر به کشته و زخمی شدن چند نفر در دو طرف درگیری‌ها شده است.

در اثنای این درگیری‌ها، جنگنده‌های ائتلاف سعودی نیز بی‌وقفه شهرهای یمن از جمله صنعا و حدیده را بمباران می‌کنند. این بمباران‌ها باعث شده است، رئیس شورای عالی سیاسی یمن در دیدار با معین شریم، معاون فرستاده سازمان ملل به این کشور تهدید کند که «اگر ائتلاف سعودی به تشدید جنگ در حدیده ادامه بدهد ما مسیر دریانوردی بین‌المللی در دریای سرخ را قطع خواهیم کرد. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری المسیره، صالح الصماد در ادامه تهدیدهای خود افزود: ما اجازه نمی‌دهیم کشتی‌هایشان از آب‌های ما بگذرد درحالی که مردم ما از گرسنگی می‌میرند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که بعد از این سفر شما شاهد تشدید حملات نظامی از سوی ائتلاف باشیم. اما شریم درباره اظهارات الصماد درخصوص بندر حدیده گفت: بندر حدیده باید باز بماند زیرا برای امدادرسانی لازم است. ما در این باره به‌طور شفاف همکاری خواهیم کرد.

 

منبع: روزنامه ایران

عکس: ایسنا

 

 

 

“ عربستان، کانادا را تهدید به خروج سرمایه گذاری‌های خود کرد ”