افزایش ناآرامی ها در استان راخین میانمار/ ممنوعیت واژه روهینگیا

کد خبر : #421
تاریخ انتشار : دوشنبه, 28 مهر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 376
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش ناآرامی ها در استان راخین میانمار/...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با افزایش ناآرامی ها در استان راخین در غرب میانمار، سر وزیر و مقامات ارشد این استان با فراخواندن تشکل های غیردولتی خارجی از آنها خواستند از به کار بردن کلمه 'روهینگیا' خودداری کنند....

با افزایش ناآرامی ها در استان راخین در غرب میانمار، سر وزیر و مقامات ارشد این استان با فراخواندن تشکل های غیردولتی خارجی از آنها خواستند از به کار بردن کلمه 'روهینگیا' خودداری کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان دفاع از قربانیان خشونتبه نقل از ایرنا، شبکه خبر آسیا روز چهارشنبه اعلام کرد، این درخواست در واکنش تند دولت میانمار در قبال سخنان 'بان کی مون' دبیر کل سازمان ملل رخ می دهد که هفته گذشته با استفاده از واژه 'روهینگیا' در خصوص مسلمانان استان راخین سخن گفت.
دولت میانمار اصرار دارد که واژه 'روهینگیا' وجود خارجی ندارد و مسلمانان این کشور که این کلمه در مورد آنها به کار می رود گروهی از مهاجران غیرقانونی بنگالی هستند.
دولت میانمار پیش از این عنوان کرده بود که تنها با پذیرش این پیش شرط که مسلمانان استان راخین هویت خود را بنگالی معرفی کنند نسبت به ثبت نام از آنها اقدام می کند.
دولت میانمار در ماه های گذشته با محاصره برخی از روستاهای استان راخین سعی کرد مسلمانان را مجبور به پذیرش هویت بنگالی کند و از آنها ثبت نام به عمل آورد.
تشکل های غیردولتی که از کشورهای مختلف برای کمک به مسلمانان میانماری در استان راخین حضور دارند پیش از اینکه دولت میانمار از آنها بخواهد از کلمه روهینگیا استفاده نکنند، اوایل سال جاری هدف برخی از بودایی ها قرار گرفتند و بسیاری از این تشکل ها مجبور به ترک استان راخین شدند.
بودایی ها تشکل های غیردولتی را متهم به حمایت از مسلمانان می کردند، اما اکنون این تشکل ها با کاهش حوزه فعالیت خود بار دیگر در استان راخین حضور یافته اند.
برخی از این تشکل ها معتقدند به رغم افزایش ناآرامی هایی که ریشه در انگیزه هایی سیاسی دارد، این امید وجود دارد که فضای امن تری برای کمک به مسلمانان ایجاد شود.
شبکه خبر آسیا همچنین از احتمال برگزاری اعتراضات بودایی ها در قبال سخنان بان کی مون که از مسلمانان روهینگیا حمایت کرده بود خبر داد و اعلام کرد که بودایی ها قصد دارند روز یکشنبه هفته آینده اعتراضاتی برگزار کنند.
دبیر کل سازمان ملل روز چهارشنبه گذشته در میانمار خواستار پایان تبعیض دولت این کشور علیه مسلمانان روهینگا شد و گفت که باید به اقلیت مسلمانان روهینگا بدون هیچ گونه تبعیضی، شناسنامه داده شود.
وی تصریح کرد: سازمان ملل از واژه روهینگا به منظور احترام به حقوق اقلیت ها استفاده می کند.
استان راخین در غرب میانمار از سال 2012 و پس از حمله بودایی ها به مسلمانان روهینگیا مورد توجه افکار عمومی جهان قرار گرفت و اکنون پس از گذشت حدود سه سال شرایط مسلمانان این کشور تغییر چندانی نکرده است.
دولت میانمار مسلمانان استان راخین را مهاجران غیرقانونی می داند که از بنگلادش به این کشور سفر کرده اند، از این رو حقوق شهروندی آنها را به رسمیت نمی شناسد.

“ افزایش ناآرامی ها در استان راخین میانمار/ ممنوعیت واژه روهینگیا ”