گزارش یک ‌نهاد حقوق بشری از ابعاد گسترده فقر پنهان درانگلیس

کد خبر : #4175
تاریخ انتشار : یکشنبه, 3 دی 1396 9:56
تعداد بازدید کننده : 502
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش یک ‌نهاد حقوق بشری از ابعاد گسترده فقر...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دست‌کم 9 هزار بی‌خانمان در انگلیس روز میلاد حضرت مسیح (ع) را در چادر، اتوبوس و یا قطار به سر خواهند برد.

یک موسسه معتبر انگلیسی در تازه‌ترین گزارش خود که در پایان سال میلادی 2017 منتشر کرد از ابعاد گسترده فقر پنهان در جامعه انگلیس پرده برداشت. موسسه کرایسیس روز شنبه 2دی در گزارش خود اعلام کرد که دست‌کم 9 هزار بی‌خانمان در انگلیس روز میلاد حضرت مسیح (ع) را در چادر، اتوبوس و یا قطار به سر خواهند برد. این گزارش می‌افزاید که علاوه بر افراد یادشده که به‌اصطلاح فقرای پنهان خوانده می‌شوند، 9 هزار تن دیگر شب‌ها را در خیابان سپری کرده و 120 هزار تن هم در مکان‌های موقت ساکن هستند.
گزارش یادشده حاکی از آن است که اگر مقامات دولت انگلیس در این رابطه چاره‌ای نیندیشند، آمار فقرای پنهان در این کشور طی ده سال آینده 47 درصد افزایش خواهد یافت. این در حالی است که از سال 2011 میلادی، یعنی کمتر از یک دهه، آمار این قشر از جامعه 57 درصد رشد داشته است. به گفته کارشناسان، فقرای پنهانی که شب را در چادر به سر می‌برند، به‌شدت در معرض خطر قرار داشته و این در حالی است که آن‌ها از سوی دستگاه‌های دولتی دیده نمی‌شوند. موسسه کرایسیس در این رابطه اعلام کرد که فقرای پنهان 17 برابر نسبت به فقرایی که در مکان‌های مسقف ساکن هستند موردحمله فیزیکی قرار می‌گیرند. این موسسه انگلیسی در گزارش خود آورده است که فقرای پنهان به‌ ناچار شب‌ها را در وسایل نقلیه عمومی به سر می‌برند تا مورد تعرض فیزیکی قرار نگیرند.
موسسه کرایسیس به نقل از یکی از همین افراد نوشت: من شب‌ها را در اتوبوس می‌خوابم چون خیابان اصلاً مکان امنی نیست. تاکنون چندین بار مورد تعرض قرارگرفته و یک‌بار با مشت و لگد من را موردحمله قراردادند. این زندگی مانند جهنم است. این نهاد انگلیسی افزود: پاول یکی دیگر از فقرای پنهان جامعه می‌گوید که اشرار او را به همراه چادرش بلند کرده و به وسط خیابان پرتاب کرده‌اند. این گزارش در حالی منتشر می‌شود که دولت انگلیس وعده داده است که آمار افراد بی‌خانمان در این کشور را تا سال 2022 به نصف و تا سال 2027 به صفر برساند. پیش‌ازاین وزارت جوامع و دولت‌های محلی انگلیس نیز در گزارشی که اخیراً منتشر کرد، گفته بود که آمار افراد بی‌خانمان در انگلیس طی 7 سال گذشته دوسوم افزایش‌یافته است.
این گزارش حاکی از ان است که در سپتامبر سال جاری 79 هزار و 190 خانوار در انگلیس در مکان‌های موقت اسکان داده ‌شدند که این میزان در قیاس با سال گذشته 6 درصد و نسبت به سال 2010 میلادی 65 درصد افزایش نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش 54 هزار و 660 تن از افراد بی‌خانمان در لندن پایتخت انگلیس اسکان داده ‌شده و 24 هزار و 530 تن دیگر در سایر نقاط انگلیس ساکن شده‌اند. گزارش وزارت جوامع و دولت‌های محلی انگلیس همچنین نشان می‌دهد که در 3 ماه منتهی به سپتامبر گذشته 15 هزار و 290 فرد به آمار افراد بی‌خانمان در انگلیس اضافه‌ شده که این میزان نسبت به سه ماه قبل از آن 6 درصد و در قیاس با مدت مشابه سال قبل 2 درصد افزایش نشان می‌دهد.
گزارش یادشده حاکی است که عدم تمدید قرارداد اجاره از سوی مالکین خانه، اصلی‌ترین عامل افزایش افراد بی‌خانمان طی پنج سال گذشته به شمار می‌رود. افراد بی‌خانمان در انگلیس به آن‌هایی اطلاق می‌شود که شورای شهر تائید کند آن فرد مکانی برای زندگی در اختیار ندارد. بر این اساس، گزارش وزارت جوامع و دولت‌های محلی انگلیس، آن‌هایی را که در خیابان و یا منازل مشترک زندگی می‌کنند را شامل نمی‌شود. دولت محافظه‌کار انگلیس از سال 2010 میلادی ضمن ایجاد مشوق‌هایی برای خرید مسکن، به شهرداری‌های این کشور فشار آورد تا ضمن تخلیه واحدهای مسکونی تحت اختیارشان، اقدام به فروش آن‌ها کنند. بااین‌حال منتقدان دولت بر این باورند که چنین سیاستی سبب گسترش خانواده‌های بی‌خانمان و ایجاد بحران در بخش مسکن شده است.

 

منبع خبر: ایرنا

عکس: ایرنا

 

“ گزارش یک ‌نهاد حقوق بشری از ابعاد گسترده فقر پنهان درانگلیس ”