دادگاه تجدید نظر علیه سومین فرمان مهاجرتی ترامپ رأی داد

کد خبر : #4170
تاریخ انتشار : یکشنبه, 3 دی 1396 9:13
تعداد بازدید کننده : 357
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دادگاه تجدید نظر علیه سومین فرمان مهاجرتی ترامپ...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در تازه‌ترین مورد شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال امریکا یک بار دیگر علیه سومین فرمان مهاجرتی ترامپ رأی داد.

فرمان‌های مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا را می‌توان جزو نخستین تصمیم‌های او در کسوت کلیددار کاخ سفید برشمرد اما همزمان می‌توان به این فرمان‌ها لقب یکی از چالش‌های جدی آقای تاجر در یک سال نخست ریاست جمهوری‌اش داد زیرا هر بار که فرمان‌های مهاجرتی صادر می‌شد، بلافاصله دادگاه‌ها و قضات فدرال آن را به چالش می‌کشیدند. در تازه‌ترین مورد نیز شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال امریکا یک بار دیگر علیه سومین فرمان مهاجرتی ترامپ رأی داد.
 قضات این دادگاه که در شهر سانفرانسیسکوی کالیفرنیا مستقر است، در حکم ۷۷ صفحه‌ای خود اعلام کردند، رئیس جمهوری امریکا در سومین فرمان مهاجرتی خود، قانون را نقض کرده و در دادگاه نیز نتوانسته ثابت کند که با صدور چنین فرمانی قادر است از ورود آن افرادی که به اصطلاح «برای امنیت امریکا خطرآفرین هستند»، جلوگیری کند. پیشتر نیز یک دادگاه فدرال در مریلند و یک دادگاه استیناف در کالیفرنیا جلوی اجرای قسمت‌هایی از فرمان‌های مهاجرتی ترامپ را گرفته بودند. در ماه اکتبر نیز دادگاهی در ایالت هاوایی موقتاً اجرای فرمان مهاجرتی ترامپ را به طور کامل معلق کرد که باعث خشم دولت شد.
البته حکم شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال امریکا تا زمانی که دیوان عالی این کشور این پرونده جنجالی را نپذیرفته و نظرش را اعلام نکرده، قابلیت اجرایی ندارد اما همین نکته که فرمان‌های مهاجرتی ترامپ همچنان مورد انتقاد نهادهای معتبر قضایی امریکاست، قابل تأمل است. دیوان عالی امریکا در اوایل ماه جاری میلادی حکم داد که فرمان مهاجرتی رئیس جمهوری امریکا درباره ورود شهروندان هشت کشور به این کشور تا زمانی که شکایت‌های حقوقی در دادگاه‌های تجدیدنظر بررسی می‌شود به طور کامل اجرا شود. در فرمان مهاجرتی نخست ترامپ شهروندان هفت کشور (ایران، لیبی، سومالی، سوریه، عراق، یمن، چاد) عمدتاً مسلمان به مدت 90 روز از سفر به امریکا منع می‌شدند. این فرمان با تظاهرات و چالش‌های حقوقی در دادگاه‌ها مواجه وتنها یک روز اجرا شد. در فرمان دوم که نسخه اصلاح شده فرمان اول بود، عراق از فهرست 7 کشور خط خورد اما باز هم اعتراض‌ها به این فرمان ادامه داشت. در فرمان سوم که اواخر ماه سپتامبر پس از انقضای زمان فرمان قبلی صادر شد، دو کشور کره شمالی و ونزوئلا نیز به فهرست اضافه شدند هر چند که ممنوعیت سفر تنها برای مقامات ونزوئلایی بود و در مورد کره شمالی نیز این اقدام نمادین بود زیرا در حالت عادی نیز کمتر کسی از کره شمالی به امریکا سفر می‌کند. در همین حال خبرها حاکی است، دونالد ترامپ در سنت شکنی دیگری بدون اینکه در نشست پرسش و پاسخ سالانه خبرنگاران حاضر شود، راهی تعطیلات کریسمس شد.

 

منبع: روزنامه ایران

عکس: ایسنا

“ دادگاه تجدید نظر علیه سومین فرمان مهاجرتی ترامپ رأی داد ”