ایران کشوری امن با آزادی مذهبی برای مسیحیان و اقلیت ها است

کد خبر : #4149
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 29 آذر 1396 9:39
تعداد بازدید کننده : 492
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ایران کشوری امن با آزادی مذهبی برای مسیحیان و...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
«سبوه سرکیسیان» اسقف اعظم ارامنه تهران گفت که مسیحیان در جمهوری اسلامی ایران در آزادی دینی و مذهبی قرار داشته و مورد اذیت و آزار نیستند.

«سبوه سرکیسیان» اسقف اعظم ارامنه تهران با یادآوری اینکه ایران کشوری امن و با ثبات در منطقه است، گفت که مسیحیان در جمهوری اسلامی ایران در آزادی دینی و مذهبی قرار داشته و مورد اذیت و آزار نیستند. سرکیسیان در گفت وگو با خبرگزاری افه اسپانیا تصریح کرد :در ایران، اذیت و  آزار مسیحیان به خصوص کلیساهای سنتی (ارمنی، آشوری و کلدانی )، وجود ندارد و در بین جامعه ارمنی، دست کم در طول 100 سال اخیر هیچ موردی گزارش نشده است. وی که در دفتر خود در مرکز تهران ا رسانه اسپانیایی گفت وگو می کرد ، ادامه داد: دولت ایران ، حقوق همه مسیحیان را به رسمیت می‌ شناسد.
سرکیسیان به بازداشت مبلغان و کسانی‌ که دین خود را تغییر دادند اشارره کرد و افزود:کسانی‌ که علیه قانون کشور عمل کردند ، مورد تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند زیرا قانون ایران ، شهروندان مسلمان را ممنوع می‌ کند که دین خود را تغییر دهند .
به عقیده اسقف اعظم ارامنه ، آزادی مذهبی‌ در ایران وجود دارد.
وی توضیح داد: مسیحیان اجازه دارند که مراسم مذهبی‌ و جشن های خود نظیر کریسمس را برگزار کنند اما بر اساس قوانین ایران ترویج دینی ممنوع است. سرکیسیان همچنین گفت که با ایده بشارت موافق نیستم و همه ما باید هویت مذهبی‌، ملی‌ و قومی خود را حفظ کنند. اسقف اعظم ارامنه تهران یادآورشد: وجود ما بر اساس حفظ میراث فرهنگی‌مان است که شامل زبان، فرهنگ و همه چیزهای مرتبط با هویت ارمنی می‌ شود و به همین دلیل، هدف اصلی‌ مدارس، کلیساها و سازمان‌های فرهنگی‌ و ورزشی ارامنه، زنده نگهداشتن هویت ملی‌، اخلاقی‌ و مذهبی‌ است.
سرکیسیان با یادآوری اینکه حضور جامعه ارمنی در ایران به چندین قرن قبل از مسیح بر می‌ گردد ابراز داشت که ارمنی ها از آغاز تاریخ به زندگی‌ جامعه ایرانی کمک کرده است. وی در این مورد به استقرار نخستین چاپخانه در ایران در نیمه نخست قرن هفدهم، شرکت در توسعه سینما و اپرا و در ساختمان سازی از سوی ارمنی ها اشاره کرد و ادامه داد: ساختمان کنونی وزارت خارجه ایران، اثر یک معمار ارمنی است. وی با یادآوری اینکه ایران اکنون یکی‌ از معدود کشورهای امن و باثبات در منطقه است، افزود:به طور کلی مسیحیان و جمعیت خاورمیانه برای یافتن اماکن امن تر مهاجرت کردند. 
سرکیسیان همچنین گفت :برخی‌ از ارمنی هایی‌ که به خارج از کشور مهاجرت کردند صاحبان کارخانه بوده و زندگی‌ خوبی‌ در ایران دارند ، چیزی که برایم قابل درک نیست و هنگامی که از آنها دلیل مهاجرت را می‌ پرسم، هیچ پاسخی ندارند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

عکس: ایرنا

“ ایران کشوری امن با آزادی مذهبی برای مسیحیان و اقلیت ها است ”