سرکوب معترضان فلسطینی توسط نظامیان صهیونیست در روز جمعه خشم

کد خبر : #4123
تاریخ انتشار : شنبه, 25 آذر 1396 15:00
تعداد بازدید کننده : 549
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سرکوب معترضان فلسطینی توسط نظامیان صهیونیست در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سرکوب معترضان فلسطینی در «جمعه خشم» توسط نظامیان صهیونیست 3 شهید و 263 زحمی برجای گذاشت.

هزاران نفر در سراسر جهان روز گذشته جمعه 24 آذر، روزی که جنبش حماس آن را «جمعه خشم» نامید، به خیابان‌ها رفتند و در حمایت از مردم فلسطین شعار سر دادند. باشکوه‌ترین این تجمع‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین رخ داد. جایی که فلسطینیان فریاد آزادی قدس و فلسطین را سر دادند اما پاسخ فریادهای آنان گلوله‌هایی بود که از اسلحه‌های نظامیان صهیونیست به سمت آنان شلیک شد. حاصل این درگیری‌ها طبق آمار رسمی اعلام شده تا شب گذشته 24 آذر، 3 شهید و 263 زخمی بود.
با گذشت 9 روز از سخنرانی دونالد ترامپ که قدس را به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت، اعتراض‌ها نسبت به چنین تصمیمی نه تنها کاهش نداشته که در سراسر جهان رو به افزایش است. دیروز نمازگزاران فلسطینی، پس از اقامه نماز جمعه در بیت‌المقدس قصد حرکت به سمت بخش قدیمی این شهر را داشتند اما در خیابان‌های منتهی به این منطقه با موانعی که نظامیان سر تا پا مسلح صهیونیست ایجاد کرده‌بودند، مواجه شدند. شدیدترین درگیری‌ها در خیابان الواد که به باب العامود، یکی از ورودی‌های مسجدالاقصی منتهی می‌شود، رخ داد. در این درگیری‌ها ده‌ها فلسطینی زخمی و شمار زیادی از آنان دستگیر شدند. تا پایان شب گذشته آماری از زخمی‌ها و دستگیر شدگان در شهر قدس منتشر نشد. اما شاهدان عینی از زخمی شدن یک زن و شهادت یک جوان خبر دادند.
در شمال رام‌الله و بیت‌اللحم نیز وقایعی مشابه رخ داد و معترضان رو در رو با نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. در رام الله یکی از معترضان به ضرب گلوله صهیونیست ها به شهادت رسید. در غزه هم فلسطینیان که از هفته پیش گذرگاه‌های این منطقه به رویشان بسته شده، با دستان خالی پشت مرزها ایستادند و با مشت‌های گره شده، برای آزادی قدس شعار دادند اما نظامیان اسرائیلی با گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور به مقابله با آنان رفتند. 

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد، در حمله نظامیان صهیونیست به تظاهرات مردم در شرق شهر غزه، دو جوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست به شهادت رسیدند. با شهادت این دو جوان فلسطینی، تا پایان شب گذشته شمار شهدای تظاهرات روز خشم مردم فلسطین به سه نفر رسید. نظامیان رژیم صهیونیستی پیش‌تر نیز با شلیک گلوله به سمت یک جوان در نزدیکی دیوار امنیتی بیت ایل در شمال البیره، وی را به شهادت رساندند. در همین حال منابع خبری گزارش دادند، شمار زخمی‌های تظاهرات دیروز در کرانه باختری به 263 نفر رسیده است. بنا بر این گزارش پلیس صهیونیستی همچنین شماری زیادی از تظاهرکنندگان را دستگیر و روانه زندان کرده است.
در همین حال ایسنا نیز به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی گزارش کرد، در جریان درگیری‌های دیروز در شمال شهر البیره، یک فلسطینی که قصد حمله با سلاح سرد به یک سرباز اسرائیلی را داشت، به ضرب گلوله آنها به شهادت رسید. ده‌ها فلسطینی نیز در نزدیکی ایست و بازرسی قلندیا در پی استنشاق گاز اشک آور دچار مشکلات تنفسی شدند. آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت فلسطین همچنین نشان می‌دهد، از ابتدای هفته گذشته تاکنون دو هزار و 468 نفر در اراضی اشغالی فلسطین زخمی شده‌اند که 514 نفر از آنها به بیمارستان منتقل شدند. 301 نفر از زخمی‌های منتقل شده به بیمارستان در نوار غزه هستند. همچنین 152 نفر با شلیک گلوله صهیونیست‌ها در کرانه باختری و111 نفر در نوار غزه زخمی شده‌اند. این در حالی است که بقیه موارد بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی یا پرتاب شدن یا زیر گرفتن زخمی شده‌اند.

منبع: روزنامه ایران

عکس: شفقنا

“ سرکوب معترضان فلسطینی توسط نظامیان صهیونیست در روز جمعه خشم ”