فعالیت 920 قاضی زن در دستگاه قضا

کد خبر : #4121
تاریخ انتشار : شنبه, 25 آذر 1396 11:42
تعداد بازدید کننده : 753
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فعالیت 920 قاضی زن در دستگاه قضا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: 920قاضی زن که 8.5 درصد از قضات را شامل می شوند در دستگاه قضا مشغول به کار هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه در خصوص آزمون تصدی منصب قضا سال 96 اظهار کرد: به برکت تلاش‌های دوستان ما در مجموعه قوه قضائیه 11هزار قاضی در دستگاه قضا مشغول به کار هستند که از این تعداد 10هزار 200نفر در دادگستری، 400 نفر در مراجع کشوری ، 200 نفر در سازمان تابعه و 50 نفر هم در ستاد مشغول به کار هستند. وی با بیان اینکه 8.5 درصد قضات یعنی 920 نفر قاضی زن داریم، ادامه داد: حدود 23درصد قضات تحصیلات حوزوی دارند و بقیه تحصیلات دانشگاهی دارند.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت:قبل از برنامه پنجم توسعه 7 هزار قاضی داشتیم که این رقم افزایش خواهد داشت بطوریکه تا پایان سال 5 هزار نفر به این رقم افزوده خواهد شد. حجت الاسلام و المسلمین امینی افزود: ما آزمونهای مختلف درسالهای اخیر برگزار کردیم، چند ماه قبل آزمون شورای حل اختلاف در مراکز استانها برگزار کردیم که در این آزمون 45هزار نفر و در آزمون قضاوت کمتر از 30هزار نفر شرکت کردند که در مجموع درسال 96 نزدیک 78هزار نفر متقاضی در آزمونهای ما شرکت کردند.

جذب سالانه 800 قاضی در برنامه ششم
وی تصریح کرد: درطول برنامه ششم می‌توانیم سالی 800 قاضی جذب کنیم که البته 4برابر این عدد می‌توانیم کارمند اداری جذب کنیم. معاون منابع انسانی قوه قضاییه در رابطه با آزمون قضاوت گفت: 20هزار نفر از آقایان و بقیه که خواهران هستند در آزمون امروز که آخرین آزمون از حلقه‌های آزمون دستگاه قضا است، شرکت کردند که هفته اول بهمن ماه نتیجه آزمون تستی اعلام می‌شود و آزمون تشریحی هم 27 بهمن برگزار می‌شود که نتایج آن فروردین ماه 97 اعلام می‌شود.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه ادامه داد: سال گذشته 45هزار نفر در آزمون تستی و 4هزار نفر در آزمون تشریحی شرکت کردند و در نهایت 270 نفر به گزینش معرفی شدند یعنی چیزی حدود نیم درصد افرادی که در آزمون تستی شرکت می‌کنند، پذیرفته می شوند و افراد اختبار های مختلفی را طی می‌ کنند همچنین مصاحبه‌ها و تستهای شخصیت را هم باید انجام بدهند که اگر موفق بودند به گزینش معرفی می‌شوند که بعد از آن افراد مورد تایید هیات گزینش آموزش داده می‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین امینی ادامه داد: افراد بین یک تا دوسال بر حسب مورد، مراحل کارآموزی را طی می‌کنند که بخشی از کارآموزی در محاکم طی می شود و برخی در دوره‌ های آموزشی در مراکز آموزشی شرکت می کنند. وی گفت: یک اختبار نهایی داریم که افراد پذیرفته شده در آن، برای اخذ ابلاغ قضایی معرفی می شوند تا در دادیاری و دادرسی فعالیت کنند.

 

منبع و مشروح خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

عکس: خبرگزاری ایرنا

“ فعالیت 920 قاضی زن در دستگاه قضا ”