مرکز منطقه ای مطالعات گرد و غبار تاسیس شود

کد خبر : #4090
تاریخ انتشار : شنبه, 18 آذر 1396 14:52
تعداد بازدید کننده : 449
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مرکز منطقه ای مطالعات گرد و غبار تاسیس شود
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون سازمان محیط زیست در حاشیه سومین مجمع محیط زیست ملل متحد با معاون دبیرکل و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل دیدار و درباره گسترش همکاری های محیط زیستی گفتگو کرد.

کاوه مدنی در این دیدار در تشریح برخی از مهم ترین چالش های محیط زیستی ایران، گفت: کمبود آب و طوفانهای گرد و غبار از جمله اصلی ترین چالش های محیط زیستی ایران است. معاون سازمان حفاظت محیط زیست، مدیریت نادرست منابع و مصارف آبی در کشور را اصلی ترین دلایل ایجاد چالش آبی در کشور برشمرد و افزود: به عنوان یک پژوهشگر معتقدم ایجاد ارتباط علمی و فنی در ارزیابی های محیط زیستی، جمع آوری و به روز رسانی اطلاعات متقن و مستند، همچنین شناسایی تمامی عوامل ایجاد کننده یک معضل، تاثیر مثبتی در اصلاح روندهای نادرست و حل چالش های محیط زیستی دارد. 

مدنی با یادآوری این موضوع که محیط زیست موضوعی پیچیده و فرابخشی است، خاطرنشان کرد: حل چالش های محیط زیستی نیازمند توسعه همکاری ها در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی است. معاون سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن یادآوری قطعنامه های صادر شده توسط سازمان ملل در زمینه مقابله با طوفان های گرد و غبار، ابراز امیدواری کرد: تسریع در اجرای این قطعنامه ها و جذب همکاری های سایر بخش های مرتبط در سازمان ملل همچون EMG (گروه مدیریت محیط زیست) به منظور تامین منابع مالی و علمی منجر به تدوین یک استراتژی بین المللی برای مقابله با طوفان های گرد و غبار شود.

وی تاکید کرد: حل مشکلات محیط زیستی باید از طریق ایجاد درک متقابل و ریشه یابی همه علل و عوامل صورت بگیرد. معاون سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: ایران نیز با چالش های محیط زیستی فراوانی همچون طوفان های گرد و غبار، کاهش سطح آبی دریاچه ارومیه، خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و تاثیرات محیط زیستی ناشی از چالش های فرامرزی در حوزه آبی رو به رو است. مدنی به ظرفیت ایران در زمینه کارشناسی فنی مباحث مرتبط با طوفان های گرد و غبار، اظهار کرد: توسعه همکاری ها و هم افزایی میان اقدامات ملی، منطقه ای و بین المللی می تواند منجر به انجام اقداماتی موثر برای مقابله با گرد و غبار شود. معاون سازمان حفاظت محیط زیست، پیشنهاد کرد: مرکز منطقه ای مطالعات ارزیابی از دور طوفان های گرد و غبار برای دستیابی به راهکارهای موثرتر مقابله با این چالش مهم محیط زیستی تاسیس شود.

اریک سولهایم معاون دبیرکل و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد نیز در این دیدار بر اهمیت نقش ایران در منطقه برای حل معضلات محیط زیستی تاکید کرد. سولهایم ضمن یادآوری تاثیرگذاری عوامل مختلف برچالش های فوق، خاطرنشان کرد: شناسایی و ارزیابی راهکارهای علمی و فنی در چارچوب همکاری های منطقه ای و بین المللی برای رفع چالش های محیط زیستی ضروری است. معاون دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن مرور سابقه همکاری های ایران و برنامه محیط زیست سازمان ملل در موضوعاتی همچون گرد و غبار و احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: علاوه بر علاقمندی برای ادامه همکاری های سابق، امکان توسعه همکاری های علمی و فنی در موضوع گرد و غبار نیز وجود دارد.

مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد گفت: مقابله با طوفان های گرد و غبار نیازمند همکاری های بلند مدت و مستمر منطقه ای و بین المللی است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

عکس: مهر

“ مرکز منطقه ای مطالعات گرد و غبار تاسیس شود ”