هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به موج جدید "وبا" در یمن

کد خبر : #4067
تاریخ انتشار : دوشنبه, 13 آذر 1396 11:04
تعداد بازدید کننده : 449
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به موج جدید...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان بهداشت جهانی نسبت به احتمال موج جدید بیماری وبا در یمن به موجب محاصره ائتلاف سعودی هشدار داده است.

در حالی که حملات ائتلاف به‌رهبری عربستان سعودی موجب محاصره یمن شده و بسیاری از بیمارستان‌ها دسترسی کافی به برق و سوخت مورد نیاز خود را ندارند و امکان ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای غیرنظامیان به‌خصوص کودکانی که از گرسنگی رنج می‌برند، وجود ندارد، سازمان بهداشت جهانی نسبت به خطر شیوع موج جدیدی از بیماری وبا هشدار داده است. دکتر "نویو زاگاریا" نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن در سخنانی تأکید کرد: بیش از 16 درصد کودکان یمنی زیر 5 سال از سوء تغذیه رنج می‌برند. 5.2 درصد کودکان یمنی با شرایط بسیار خطرناکی روبه‌رو هستند و زندگی آنها به خطر افتاده و این مشکل روز به روز بیشتر می‌شود.

حدود 960 هزار یمنی مظنون به ابتلا به بیماری وبا هستند و تاکنون 2219 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. این بیماری از آوریل امسال همه‌گیر شده است. کودکان حدود یک‌سوم مبتلایان به این بیماری را تشکیل می‌دهند. زاگاریا تصریح کرد: گرچه تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری وبا طی هفته‌های اخیر با کاهش روبه‌رو شده است ولی 35 منطقه در یمن همچنان در معرض این بیماری قرار دارند. بدتر شدن اوضاع اقتصادی و عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم موجب تشدید بحران انسانی در یمن شده است.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی در حال همکاری با مقام‌های محلی در یمن است تا مناطق پرخطر ناشی از همه‌گیرشدن بیماری وبا را شناسایی کند. یک کشتی حامل 35 تن تجهیزات پزشکی و دارویی که هفته‌ها در بندر حدیده منتظر تخلیه محموله بود، به‌سوی عدن تغییر مسیر داده است. این مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی گفت: ما منتظریم و امیدواریم که شرایط محاصره هرچه زودتر حل‌وفصل شود. سازمان ملل روز جمعه از ائتلاف سعودی خواست تا محاصره یمن را به‌طور کامل پایان دهد. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از همه طرف‌ها در یمن خواست که حملات هوایی و زمینی در این کشور را متوقف کنند.

استفان دوجاریک، سخنگوی گوترش گفت: دبیرکل سازمان ملل از تشدید درگیری‌ها و حملات هوایی در صنعا و مناطق دیگر یمن طی روزهای گذشته که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی شده، نگران است. زاگاریا نیز افزود: سازمان بهداشت جهانی از 130 بیمارستان در سراسر یمن پشتیبانی می‌کند و سوخت، آب، اکسیژن، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز آنها را تأمین می‌کند.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

عکس: آناتولی

“ هشدار سازمان بهداشت جهانی نسبت به موج جدید "وبا" در یمن ”