بودجه طرح‌های ملی محیط زیست طبیعی کشور صفر درصد

کد خبر : #4062
تاریخ انتشار : دوشنبه, 13 آذر 1396 9:49
تعداد بازدید کننده : 559
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بودجه طرح‌های ملی محیط زیست طبیعی کشور صفر درصد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در سال گذشته تخصیص‌ بودجه به اکثر طرح‌های ملی حوزه محیط زیست طبیعی کشور صفر بود.

سرپرست معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال گذشته تخصیص‌ بودجه به اکثر طرح‌های ملی حوزه محیط زیست طبیعی کشور صفر بود. بنابراین انتظار اینکه یک پروژه بدون پول بتواند کاری انجام دهد غیرمنطقی است. حمید ظهرابی در گفت‌و‌گو با ایسنا ضمن ارزیابی مثبت از عملکرد پروژه بین‌المللی یوزپلنگ همچنین از اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان به پروژه یوز از محل طرح‌های تنوع زیستی در روزهای آتی خبر داد.
او افزود: اگرچه پروژه بین‌المللی حفاظت یوزپلنگ نتوانسته تهدیدات جدی این گونه را طی سال‌های گذشته رفع کند اما موفقیت‌هایی نیز داشته است که نباید از آن چشم‌پوشی کرد و تمام ارزیابی‌ها نشان از عملکرد مناسب پروژه حفاظت یوز دارد، البته این به معنای شرایط مناسب یوز نیست چون تهدیدات این گونه هر ساله در حال افزایش است و عواملی مثل کمبود منابع آب و خشکسالی، احداث معادن، جاده‌سازی و... باعث تنگ شدن عرصه زندگی یوز شده است.
ظهرابی با اشاره به اینکه عملکرد یک پروژه را باید متناسب با امکانات مالی، اجرایی و جایگاه قانونی آن بررسی کنیم، تأکید کرد: نمی‌توان خارج از ظرفیت یک پروژه از آن انتظار داشت. پروژه یوزپلنگ طی سال‌های اخیر با ارقامی مدیریت شده که نمی‌توان توقع عملکرد قابل توجه و رفع تهدیدات بزرگ مثل خروج دام از زیستگاه را از این پروژه داشت. هر چند که بر اساس گزارش‌های متخصصان داخلی و خارجی قضاوت در مورد عملکرد پروژه حفاظت یوز، مثبت است و معتقدم اگر این پروژه نبود یوز در کشور وضعیت بدی پیدا می‌کرد و شاید هم منقرض شده بود بنابراین نباید زحمات پروژه حفاظت از یوز را که با وجود محدودیت‌ها، اقدامات مثبتی نیز انجام داده زیر سؤال ببریم.
تخصیص بودجه نزدیک به صفر
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: طی دو سال گذشته سازمان اعتباری را برای خرید آغل دام داخل مناطق توران پیش‌بینی کرده بود، اما هرگز منابعی برای اجرای این طرح تخصیص نیافت و بودجه‌ای هم در اختیار سازمان محیط زیست برای این کار قرار نگرفت. در سال گذشته تخصیص‌ بودجه به اکثر طرح‌های ملی حوزه محیط زیست طبیعی کشور صفر بود بنابراین انتظار اینکه یک پروژه بدون پول بتواند کاری انجام دهد غیرمنطقی است.
وی در ادامه در مورد برنامه خروج دام‌ها در منطقه حفاظت شده توران با اشاره به اینکه تمام منابع نقدی که در حوزه محیط زیست طبیعی وجود داشت برای پروژه یوز کنار گذاشته شده است، گفت: تاکنون از محل طرح تنوع زیستی ۵۰۰ میلیون تومان نقد برای خرید آغل‌های دامداران و حقوق عرفی و خروج دام از منطقه توران و سایر زیستگاه‌های اصلی تخصیص داده شده است. مابقی نیاز پروژه را نیز سعی داریم با اختصاص یک و نیم میلیارد تومان وجه نقد از سازمان برنامه و بودجه تأمین کنیم.

 

منبع: روزنامه ایران

عکس: shahrvan

“ بودجه طرح‌های ملی محیط زیست طبیعی کشور صفر درصد ”
تگ ها محیط زیست