لایحه «تأمین امنیت زنان» در راه مجلس

کد خبر : #4041
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 8 آذر 1396 11:02
تعداد بازدید کننده : 668
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
لایحه «تأمین امنیت زنان» در راه مجلس
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بررسی لایحه «تأمین امنیت زنان» مراحل پایانی خود را در قوه قضائیه طی می‌کند و قرار است تا کمتر از چند هفته دیگر به مجلس برسد.

لایحه‌ «تأمین امنیت زنان» فراز و نشیب‌های زیادی را در چند سال اخیر پشت سر گذاشته و قوانین ویژه‌ای برای حمایت از زنان خشونت دیده و مرتکبان آن تدوین کرده است. بر اساس لایحه تأمین امنیت زنان، خشونت تنها شامل نوع جسمی و جنسی نمی‌شود و حتی خشونت‌های روانی و عاطفی نیز تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. براساس آنچه «طیبه سیاووشی» عضو فراکسیون زنان مجلس دهم به روزنامه ایران می‌گوید: «امروزه تعداد زیادی از زنان در معرض خشونت‌های روانی و عاطفی قرار دارند و تعدادی از آنها حتی در اثر فشار‌های روانی دست به خودکشی می‌زنند. به همین دلیل خشونت نباید به مسائل جسمی و جنسی محدود شود. خوشبختانه در لایحه امنیت زنان به خشونت‌های روانی و رفتاری نیز توجه شده و برای هرکدام از آنها ضمانت اجرایی تعلق گرفته است.» او با اشاره به اینکه این لایحه تنها به بیان خشونت نمی‌پردازد بلکه برای هرکدام از آنها مجازات تعیین می‌کند، می‌گوید: تاکنون چندین بار این لایحه اصلاح شده است و به همین دلیل هنوز نتوانسته‌ام آخرین نسخه را مطالعه کنم. بر اساس آخرین پیگیری‌ای که از معاونت حقوقی قوه قضائیه داشتم قرار است تا چند هفته آینده نسخه نهایی لایحه به دست مجلس برسد. سیاووشی با اشاره به اینکه در لایحه امنیت قرار است به قوانین و خلأهای قانونی برای حمایت از زنان در برابر خشونت به طور ویژه توجه شود، بیان می‌کند: خشونت، بارها در منازعات فردی و جمعی تعریف و بررسی شده اما بررسی خشونت نسبت به زنان نخستین بار است که در قالب این لایحه در کشور انجام می‌شود. او می‌افزاید: در لایحه امنیت زنان برای نخستین بار به موضوع آسیب‌پذیری زن و سوء استفاده برخی از افراد پرداخته شده است. در قوانین ناشزه(عدم تمکین) تنها به زنان مربوط می‌شود اما در لایحه امنیت برای زنان، قوانینی مربوط به مردان نیز در خصوص ناشزه عنوان شده تا شرایط عادلانه‌تر باشد. سیاووشی با اشاره به اینکه انتقادهایی نیز به این لایحه وارد می‌شود، می‌گوید: باتوجه به افزایش خشونت‌های خانگی در کشور به صورت قطعی یکی از مسائلی که این لایحه مورد بررسی قرار می‌دهد این خشونت‌ها هستند. هرچند تعدادی از افراد عنوان می‌کنند که لایحه امنیت زنان ممکن است استحکام خانواده را دچار آسیب کند.
حمایت ویژه از زنان دچار اسیدپاشی با تصویب لایحه امنیت زنان
«فاطمه ذوالقدر» دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس با گلایه از دیر رسیدن لایحه به مجلس می‌گوید: تا قبل از این لایحه هیچ قانونی برای حمایت جدی از زنان خشونت دیده وجود نداشت. پس ازماجرای اسیدپاشی در اصفهان تصمیم گرفتیم تا لایحه‌ای را برای تأمین امنیت زنان تصویب کنیم. دولت و خانم مولاوردی هم از این موضوع حمایت کردند و هم اکنون نیز خانم ابتکار با جدیت رسیدگی به لایحه را دنبال می‌کند.
او بیان می‌کند: پس از اتمام بررسی قوه قضائیه و آمدن لایحه به مجلس تلاش می‌کنیم پیگیری لایحه در مجلس را در اولویت قرار دهیم تا سریع‌تر بررسی‌های لازم انجام شود. ذوالقدر در خصوص لزوم تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان می‌گوید: تصویب این لایحه برای حمایت از زنانی که تحت تأثیر خشونت‌های مختلف به ویژه اسیدپاشی هستند بسیار مؤثر است. همچنین تدوین مجازات برای مرتکبان خشونت علیه زنان می‌تواند در کاهش خشونت علیه زنان مؤثر باشد. او افزود: هم اکنون مجازات‌هایی در بحث خشونت علیه زنان در کشور وجود دارد اما این مجازات‌ها نسبت به برخی از جرایم سطحی محسوب می‌شوند. چراکه یک خشونت می‌تواند یک زن را تا آخر عمر منزوی و از فعالیت‌های اجتماعی دور کند. دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی می‌تواند در کاهش خشونت علیه زنان بسیار مؤثر باشد، گفت: تعداد زیادی از زنان به طور مستمر تحت خشونت‌های مختلف قرار می‌گیرند و از آن بی‌اطلاع هستند. تعداد زیادی دیگر از آنها حتی نمی‌دانند چطور و به کجا باید این خشونت‌ها را گزارش و پیگیری کنند. بنابراین باید با فرهنگ‌سازی توسط رسانه‌ها و صدا و سیما یک زن روستایی را هم از انواع خشونت‌هایی که ممکن است در معرض آن قرار بگیرد آگاه کنیم. ذوالقدر با اشاره به اینکه کلیات این لایحه هیچ اشکالی ندارد، گفت: برخی از مواد قانونی آن ممکن است دارای اشکالاتی باشد که در مجلس آنها را مرتفع می‌کنیم تا لایحه بدون هیچ مشکل قانونی‌ای تصویب شود. یکی از دلایل طولانی شدن پیگیری لایحه نیز بررسی موارد قانونی آن در قوه قضائیه بود که خوشبختانه بررسی آن در مراحل پایانی قرار دارد. او با اشاره به اینکه موضوع خشونت علیه زنان معضل جدی‌ای در جامعه امروزی محسوب می‌شود، گفت: باید هر چه سریع‌تر از نظر قانونی با این معضل برخورد شود. متأسفانه تعداد خشونت‌های جسمی، کلامی، رفتاری و حتی خشونت‌های جدیدی که در فضای مجازی علیه زنان صورت می‌گیرد در حال افزایش است. خوشبختانه در این لایحه آثار و ابعاد تمام خشونت‌ها در نظر گرفته شده تا زنان نسبت به حقوق خود آگاه شوند.

هنوز در خصوص زنان دچار فقر فرهنگی هستیم
«محمد کاظمی»، نایب ‌رئیس‌ کمیسیون قضایی نیز در این باره می‌گوید: از گذشته تا به حال نگاه غلطی نسبت به زنان وجود داشته که این موضوع به مرور زمان کم رنگ‌تر شده است. خوشبختانه امروزه بانوان توانسته‌اند در عرصه‌های مختلف موفقیت‌های چشمگیری را کسب کنند اما ما هنوز در موضوع خانواده و نگاهی که به زن در خانواده می‌شود دچار فقر فرهنگی هستیم.

از لایحه امنیت زنان در مجلس حمایت می‌کنیم 

روح‌الله بابایی صالح دبیر کمیسیون اجتماعی با اشاره به اینکه وجود لایحه حمایت از زنان در جامعه ضروری است، می‌گوید: با توجه به افزایش خشونت علیه زنان وخشونت‌هایی که به صورت پنهان در جامعه علیه زنان صورت می‌گیرد تصویب این لایحه ضروری است و ما از آن حمایت می‌کنیم.

 

منبع: روزنامه ایران

عکس: ایرنا

“ لایحه «تأمین امنیت زنان» در راه مجلس ”