شورای امنیت خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد

کد خبر : #3992
تاریخ انتشار : سه شنبه, 16 آبان 1396 10:37
تعداد بازدید کننده : 504
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شورای امنیت خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا را...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شورای امنیت از میانمار خواست اقدامات نظامی را در ایالت راخین متوقف کند و اجازه دهد تا مسلمان روهینگیا به خانه هایشان بازگردند.

 شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه ای از میانمار خواست اقدامات نظامی را در ایالت راخین متوقف کند و اجازه دهد تا صدها هزار مسلمان روهینگیا که آواره شده اند، به خانه هایشان بازگردند. اعضای شورای امنیت روز دوشنبه 15 آبان در بیانیه ای که مورد حمایت چین قرار گرفت، خشونت ها را در میانمار قویا محکوم کردند. این خشونت ها باعث آوارگی بیش از ششصد هزار مسلمان روهینگیایی شده است. شورای امنیت در این بیانیه نسبت به نقض حقوق بشر از جمله 'خشونت نیروهای امنیتی میانمار' علیه روهینگیا همچون کشتار، خشونت جنسی و سوزاندن خانه ها و اموال آنها «عمیقا ابراز نگرانی کرد». اعضای شورای امنیت در بیانیه ای که به اتفاق اراء منتشر شد، از دولت میانمار خواستند تا «استفاده افراطی از نیروی نظامی در استان راخین را متوقف کرده و حاکمیت قانون را اجرا کند».
بیش از ششصد هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در پی خشونت هایی که اواخر ماه اوت شروع شد، به دلیل اقدامات نظامی ارتش میانمار از خانه و کاشانه خود آواره شدند. سازمان ملل خشونت های میانمار را پاکسازی نژادی توصیف کرده است. مقامات میانمار مدعی شده اند عملیات نظامی در استان راخین با هدف ریشه کنی شبه نظامیان روهینگیا که به پلیس حمله کردند، انجام شده است. مسلمانان روهینگیا در میانمار با تبعیض روبرو هستند. میانمار از سال 1982 میلادی از اعطای تابعیت و حق شهروندی به اقلیت روهینگیا امتناع کرده است.  اعضای شورای امنیت خواستار دسترسی کامل امدادرسانان به راخین شده و تاکید کردند که دولت میانمار باید امکان اعطای کامل حقوق شهروندی را به روهینگیاها بدهد تا ریشه های بحران در این کشور قطع شود. 
شورای امنیت در بیانیه خود، میانمار را به اعمال تحریم تهدید نکرد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

عکس: ایرنا

“ شورای امنیت خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد ”