مدافعان حقوق بشر: آمریکا حریم خصوصی شهروندان را نقض می‌کند

کد خبر : #393
تاریخ انتشار : شنبه, 22 تیر 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 706
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مدافعان حقوق بشر: آمریکا حریم خصوصی شهروندان را...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
به دنبال انتشار اطلاعات محرمانه از سوی یک افشاگر آمریکایی در مورد برنامه‌های گسترده جاسوسی و نظارتی این کشور و واکنش شدید کاربران تلفن و اینترنت در دنیا، مدافعان حقوق بشر دولت آمریکا را به نقض حقوق بشر و حریم خصوصی شهروندان متهم کردند.

به گزارش ایسنا، ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) و کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) چندی پیش اطلاعاتی را در اختیار روزنامه انگلیسی گاردین قرار داد که نشان می‌داد آمریکا برای رهگیری ارتباطات دیجیتال توسط میلیون‌ها کاربر اینترنت و تلفن در سراسر دنیا از شرکت‌های مخابراتی و کمپانی‌های یاهو، گوگل و ... اطلاعات جمع‌آوری کرده است. این اطلاعات عبارتند از شماره تلفن، آدرس‌های اینترنتی، سایت‌های مورد علاقه افراد، مکالمات تلفنی و محتویات ایمیل‌ها.
به عنوان مثال یاهو برای حفاظت از داده‌های کاربران و شفاف‌سازی پیرامون تلاش‌های آمریکا در جهت نقض حریم خصوصی، اعلام کرد که بین 12 تا 13 هزار درخواست از این کشور برای تحویل اطلاعات شهروندان و کاربران سرویس‌های این کمپانی دریافت کرده است. همچنین این شرکت به تبعیت از گوگل، مایکروسافت و توییتر تصمیم گرفته از این پس هر شش ماه یک بار «گزارش شفافیت» خود را پیرامون درخواست‌های دولت‌های جهان برای کسب اطلاعات خصوصی شهروندان منتشر کند تا با این کار میزان همکاری خود با سیستم تجسس دولت‌ها را در اختیار عموم قرار دهد.
این شرکت در اولین گزارش خود اعلام کرده که بخش عمده این درخواست‌ها برای رفع نگرانی‌های امنیتی و مقابله با مجرمان ارائه شده است و این ادعای بزرگی است که دولت آمریکا علیرغم واکنش‌های شدید جامعه بین‌الملل و شهروندان مختلف دنیا بر آن پافشاری می‌کند.
به نقل از خبرگزاری فرانسه، کیت الکساندر مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) ضمن دفاع از برنامه‌های جاسوسی کشورش گفت که جمع‌آوری اطلاعات به آن‌هاکمک کرده تا حداقل 50 حمله تروریستی را در 12 سال گذشته در 120 کشور جهان از جمله در بورس اوراق بهادار نیویورک خنثی کنند.
وی تاکید کرد که برنامه‌های تجسسی فاش شده توسط اسنودن برای آمریکا حیاتی بوده‌اند و آن‌ها نمی‌دانند که وی ممکن است چه اطلاعات دیگری در اختیار داشته باشد. از این رو آمریکا خواهان استرداد وی به کشورش است. باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا نیز می‌گوید که این طرح‌ها تحت نظارت کنگره و دادگاه‌های ویژه امنیتی بوده است.
بر اساس قوانین آمریکا شرکت‌ها موظفند در صورت درخواست رسمی و حکم دادگاه اطلاعات مربوط به کاربرانشان را در اختیار دولت‌ها قرار دهند.
هفته گذشته شرکت اپل نیز اعلام کرد که از دسامبر سال گذشته بیش از پنج هزار درخواست مشابه از سوی دولت آمریکا دریافت کرده که بر اساس آن‌ها مجبور شده است اطلاعات خصوصی بیش از 10 هزار کاربر را در اختیار مقامات امنیتی قرار دهد.
اسنودن پیش از افشاگرهایش در خارج از آمریکا بسر می‌برد و از چندین کشور درخواست پناهندگی داده است.
وی در گفت‌وگو با روزنامه‌ای محلی در هنگ‌کنگ گفته بود که برای دفاع از آزادی بیان و عدالت دست به چنین کاری زده است.
وی همچنین در گفت‌وگویی با هفته‌نامه اشپیگل به تفصیل از روابط گسترده دوایر اطلاعاتی کشورش با سرویس‌های امنیتی آلمان سخن گفت. بر اساس اظهارات وی در سرویس امنیتی ایالات متحده دایره خاصی برای همکاری با کشورهای دیگر وجود دارد.
این در حالیست که آمریکا قصد دارد اسنودن را بر اساس قانون جاسوسی آمریکا متهم کند. این قانون که مجازات‌های بسیار سنگینی دارد به دولت این امکان را می‌دهد افرادی را که با هدف فاش کردن سیاست‌های غیراخلاقی و اشتباهات دولت دست به انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده می‌زنند مجازات کند.
دیده‌بان حقوق بشر در پی انتشار این اطلاعات از سوی ادوارد اسنودن اعلام کرد که آمریکا با این اقدامات خود حقوق بشر و حریم خصوصی را نقض کرده است و از این رو نباید کسی را که با استفاده از حق آزادی بیان حقایق را در مورد نقض حقوق بشر فاش می‌کند مجازات کند و در ازاء باید از این افراد حمایت کند.
آمریکا اکنون سعی دارد با متهم کردن وی، او را به کشور باز گرداند و برای رسیدن به این هدف بر سر مسیر گرفتن پناهندگی‌اش از دیگر کشورها مانع‌تراشی می‌کند.

کنث روث مدیرعامل دیده‌بان حقوق بشر در این باره اظهار کرد: جنجال به وجود آمده از شنیدن این افشاگری‌ها نشان‌دهنده میزان اهمیت این افشاگری‌ها و برنامه‌های نظارتی آمریکا برای عموم مردم است و باید موجب تعدیل واکنش دولت نسبت به دیگر افشاگری‌های اسنودن شود.
وی در ادامه گفت‌ که آمریکا باید اصلاحاتی را در قوانین به وجود آورد تا از این پس از کسانی که از اطلاعات طبقه‌بندی شده برای فاش کردن اشتباهات دولت استفاده می‌کنند محافظت شود.
دیده‌بان حقوق بشر علاوه بر این اعلام کرد: مقامات آمریکایی باید از متهم کردن اسنودن بپرهیزند و تنها در شرایطی می‌توانند افشاگران را متهم کنند که ثابت شود اطلاعات منتشر شده تا حدی می‌تواند به امنیت ملی آسیب بزند و حق عموم مردم برای آگاهی از آنها را تحت‌الشعاع قرار دهد.
این سازمان در ادامه اعلام کرد که کنگره آمریکا نیز در حفاظت از افشاگران سر باز زده است و در این مورد اگر اسنودن اطمینان داشت که می‌تواند به راحتی خطاها و نقض حقوق بشر دولتش را در داخل فاش کند و یا بدون ترس از مجازات چنین کاری را انجام دهد هیچگاه به یک کشور دیگر فرار نمی‌کرد.
بر اساس حقوق بین‌الملل که در آن از آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات حمایت شده است؛ هیچ فردی نباید به دلیل مسائل امنیتی ناشی از انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده مجازات شود، مگر اینکه صلاح عموم مردم و آسیب‌های احتمالی این افشاگری‌ها بر حق آنها از دانستن اطلاعات غلبه کند.
همچنین عفو بین‌الملل از مقامات آمریکا خواست تا اسنودن را به دلیل افشای اطلاعاتی در مورد اشتباهات و تخلفات دولت محاکمه نکند. این سازمان هشدار داد که وی در صورت استرداد به آمریکا ممکن است در معرض خطر شکنجه و بدرفتاری قرار گیرد.
ویدنی براون سرپرست ارشد بخش سیاست و حقوق بین‌الملل در عفو بین‌الملل، گفت: هیچ کس نباید در آمریکا تحت هیچ قانونی تنها به این دلیل که اطلاعاتی را در مورد نقض حقوق بشر منتشر کرده متهم و محاکمه شود. این افشاگری‌ها در حیطه حق آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات است.
وی ابراز تاسف کرد که اسنودن به دلیل کاری متهم می‌شود که مسئولیت اصلی‌اش به عهده دولتی است که به طرز گسترده و وحشتناکی حقوق بشر را نقض کرده است.
اکنون کشورهایی چون ونزوئلا و اکوادور برای اعطای پناهندگی به اسنودن اعلام آمادگی کرده‌اند که بر اساس قوانین بین‌المللی اگر فردی پناهندگی کشوری را داشته باشد نباید مسترد شود.
براون هشدار داد که وی در صورت بازگشتش به آمریکا ممکن است در معرض بدرفتاری و نقض حقوق بشر قرار گیرد و البته هیچ کشوری نمی‌تواند در صورت وجود چنین امکانی وی را مسترد کند. مهم نیست که اسنودن در نهایت به کجا می‌رود، بلکه آنچه اهمیت دارد این است که وی حق گرفتن پناهندگی دارد و در صورت عدم موفقیتش در این کار وی نباید به وطنش بازگردانده شود.

“ مدافعان حقوق بشر: آمریکا حریم خصوصی شهروندان را نقض می‌کند ”