گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت از نمایشگاه نقاشی های سورئال خواهران افغانستانی

کد خبر : #3925
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 3 آبان 1396 14:41
تعداد بازدید کننده : 1737
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت از نمایشگاه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارش اختصاصی سازمان دفاع از قربانیان خشونت از نمایشگاه نقاشی های سورئال خواهران افغانستانی در تهران.

سومین نمایشگاه نقاشی «سه خواهر نوجوان افغانستانی» با آثاری از بلقیس، نرگس و سکینه محمدی، به سرپرستی و پشتیبانی مریم یگانه در تهران با 21 اثر سورئال، در تهران برگزار و با استقبال مهاجران و هنر دوستان ایرانی همراه شد. وقتی این سه خواهر تصمیم به برگزاری اولین نمایشگاه گرفتند، باور نمی کردند آثارشان آن‌قدر خوب باشد که با آن‌ها بتوانند نمایشگاه دوم و سوم را نیز برگزار کنند. اما نمایشگاه نقاشی آنان طی برگزاری در سه سال اخیر با استقبال خوبی از سوی دیگر مهاجران و پناهندگان افغانستانی و بسیاری از هنر دوستان ایرانی روبرو بوده است.
در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است: «همه چیز از درون برمی‌خیزد... به ابزاری نیازمند بودیم، برای بروز درونیات‌مان؛ برای بیان آنچه در جای جای مغزمان هک شده است. رنگ و قلم را به عنوان راه نجاتی یافتیم و تلاش کردیم استعدادمان را دریابیم و از سردرگمی اطرافمان بگریزیم. خط¬ها و طرح‌ها را در دنیایی فراواقعی درآمیختیم و مسیرمان را روشن‌ کردیم و در این مسیر دریافتیم دنیای ذهن آدمیان غریب‌تر از سرزمینی ست که در آن زندگی می‌کنیم».
نرگس محمدی یکی از این سه خواهر می گوید: "حدود ۵ سال است که نقاشی می‌کنیم. زمانی‌که اولین نمایشگاه ما برگزار شد، برخلاف تصور، از آثار ما استقبال خوبی صورت گرفت در نتیجه دومین نمایشگاه را نیز برگزار کردیم. در دومین نمایشگاه نیز آثار مورد توجه قرار گرفت و امروز که زمان برگزاری سومین نمایشگاه هست، استقبال‌ها بیش‌تر شده است". "سبک کار ما سورئال است. ما عاشق تخیلات بودیم چون‌که در تخیلات ما چیزهای زیادی نهفته است و سعی کردیم تمام تخیلات خود را در نقاشی‌ها به نمایش بگذاریم. وی در خصوص برنامه‌های آینده‌اش، گفت: دوست داریم چنین نمایشگاهی را در افغانستان و دیگر کشورهای جهان نیز برگزار کنیم".
سکینه محمدی دیگر خواهر نقاش می گوید: " تا آنجا که بتوانیم با یکدیگر کار و نقاشی می کنیم به این دلیل که سبک کارمان تا به حال یکی بوده که فکر می کنم در پیشرفت کارمان نیز مؤثر بوده است". بلقیس محمدی هم می گوید: " از نقاشی با سبک سورئال به این دلیل که به واقعیت نزدیک تر است و مخاطبان خاص خودش را دارد، راضی هستیم. البته ما هنوز در ابتدای راهیم و حتماً در آینده به سراغ سبک های دیگر هم خواهیم رفت".
این سه خواهر قصد دارند برای کسب مهارت بیشتر و علاقه فراوان فعالیت هنری خود را در دانشگاه نیز در رشته هنر دنبال کنند. به خصوص این که در خانواده ای با مهارت نقاشی ذاتی و انگیزه بالا به دنیا آمده اند، چنان که خواهر بزرگتر و پدرشان نیز توانایی نقاشی را دارند. بلقیس هدف از نقاشی کردن را ساختن آینده خود و خواهرانش با استفاده از هنر ذاتی شان بیان می کند و امیدوار است تا بتوانند نمایشگاه چهارم را نیز با توجه به استقبال و علاقه صورت گرفته برگزار نمایند. 

داشتن آرزو، پیشرفت، دستیافتن به صلح و دوستی، اتمام جنگ، پناهندگان، مهاجران و مهاجرت به کشورهای دیگر، نژادپرستی، بحران آب، تأثیرات مثبت موسیقی بر زندگی انسان ها و در نهایت آزادی و آزاد زندگی کردن از موضوعات مورد استفاده در این 21 نقاشی سورئال توسط خواهران محمدی است. گفتنی است این نمایشگاه از تاریخ 28 مهرماه الی 3 آبان ماه درگالری نات در تهران برگزار شده است.   

                                                                                                

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                  

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                              

“ گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت از نمایشگاه نقاشی های سورئال خواهران افغانستانی ”