جزئیات نحوه جایگزینی «مجازات اجتماعی» به‌جای «زندان و شلاق»

کد خبر : #3887
تاریخ انتشار : شنبه, 29 مهر 1396 15:24
تعداد بازدید کننده : 561
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جزئیات نحوه جایگزینی «مجازات اجتماعی» به‌جای...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از نحوه جایگزینی مجازات اجتماعی به‌جای زندان و شلاق را تشریح کرد.

الله‌یار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه جایگزینی مجازات‌های اجتماعی به‌جای زندان، اظهار داشت: با توجه به حجم طرح‌ها و لوایح در کمیسیون قضایی مجلس، مقرر شده تا کار‌گروهی لایحه مذکور را بررسی کرده و گزارشی را به اعضای کمیسیون ارائه دهد. وی با بیان اینکه براساس این لایحه برای همه مجازات‌ها به‌جز حدود، قصاص و آنهایی که در شرع به‌صورت خاص نوشته شده، می‌توان مجازات‌های اجتماعی جایگزین تعیین کرد، افزود: براساس این لایحه حتی می‌توان به‌جای مجازات‌هایی مانند جریمه و شلاق یک سری مجازات‌های اجتماعی در نظر گرفت.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس ابراز کرد: براساس این طرح می‌توان فرد مجرم را ملزم کرد که برای مثال در یک کلاس خاص و یا اینکه برای انجام کار خاصی در مسجد حضور یابد و یا گواهینامه را اخذ کند و یا اگر فرد دانشگاهی است در دانشگاه حضور یابد و گواهینامه‌ای را جهت حضور در دانشگاه ارائه دهد. ملکشاهی در پاسخ به این پرسش که آیا این لایحه شامل مجرمانی که مرتکب جرائم سنگین شده‌اند می‌شود، تصریح کرد: این لایحه شامل مرتکبین جرائم سبک، افراد فاقد سابقه و یا اشخاصی که در شرایط خاصی مرتکب جرم شده‌اند می‌شود، البته در حال حاضر نیز دست قاضی را برای تعیین مجازات‌های اجتماعی باز گذاشته‌ایم، اما براساس لایحه مذکور می‌خواهیم مثلاً برای فلان جرم مجازات‌های اجتماعی خاصی را تعیین کنیم.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا در لایحه مذکور برای اینکه فرد مجرم مبادرت به فرار نکند تمهیداتی در نظر گرفته شده، گفت: برای افراد مجرم قرار تأمین صادر می‌شود که این قرار موجب می‌شود تا فرد مجرم مبادرت به فرار نکرده و در دسترس باشد.

 

منبع خبر: تسنیم

عکس: تسنیم

 

“ جزئیات نحوه جایگزینی «مجازات اجتماعی» به‌جای «زندان و شلاق» ”