اوضاع فاجعه بار و غیر انسانی پناهندگان در یونان

کد خبر : #3814
تاریخ انتشار : سه شنبه, 4 مهر 1396 16:12
تعداد بازدید کننده : 464
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اوضاع فاجعه بار و غیر انسانی پناهندگان در یونان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیته ضد شکنجه شورای اروپایی در گزارشی به اوضاع فاجعه بار و غیر انسانی پناهندگان در یونان اشاره کرده است.

کمیته ضد شکنجه شورای اروپایی انتقاد شدیدی به اوضاع و شرایط فاجعه بار پناهندگان در یونان وارد کرده و به وضعیت بد بهداشتی در اقامتگاه‌های شلوغ و پر ازدحام، خشونت پلیس و کمبود آب آشامیدنی برای پناهندگان در این کشور اشاره کرده است. در گزارش کمیته ضد شکنجه (CPT) شورای اروپایی آمده است که مهاجران در یونان که در بین آن ها زنان با کودکان کوچک و نوجوانان بدون همراه هم هستند، تحت شرایطی در این کشور زندگی می کنند که نه تنها غیر انسانی و تحقیر آمیز است بلکه خطری برای سلامت عمومی نیز می باشد.

یک هیات از این کمیته شورای اروپایی از جمله یک دکتر در ماه آوریل و جولای سال گذشته از حدود 20 اردوگاه، ایستگاه های پلیس و پست های مرزی در یونان بازدید کردند که در آن پناهندگان اغلب هفته ها و یا ماه ها در صف انتظار بودند. آن ها همچنین از مناطق ثبت پناهندگان که با کمک اتحادیه اروپا در جزایر دریای اژه تاسیس شده است هم بازدید کردند. در این گزارش به شرایط بسیار بد و غیر منطقی اقامت گاه های پناهندگان در جزایر یونان اشاره شده که اغلب به تنش و خشونت میان مهاجران منجر می شود. همچنین نمایندگان این کمیته اروپایی در یکی دیگر از اردوگاه های پناهندگان با سلول های بسیار آلوده و غیر بهداشتی برخورد کردند که برخی از پناهندگان در این اردوگاه ها مبتلا به بیماری های پوستی و یا حتی سل شده بودند. بر این اساس امکانات بهداشتی در این اردوگاه ها بسیار کم است. هر پناهنده در یونان روزانه برای اقامتش 5.87 یورو دریافت می کند که برای تامین غذا هم کافی نیست چه رسد به دارو.

محققان این گزارش بخصوص درباره شرایط پناهندگان کم سن و سال در این اردوگاه ها ابراز نگرانی کرده اند. در جولای سال 2016 از حدود 3 هزار کودک و نوجوان بدون همراه در یونان تنها 500 نفر در اقامتگاه های مخصوص به سر می بردند و بقیه همراه با بزرگسالان در اردوگاههایی زندگی می کردند که بیشتر حکم زندان را داشت. همچنین در این گزارش به خشونت های پلیس علیه پناهندگان اشاره شده است. کمیته ضد شکنجه شورای اروپایی از سال گذشته از آتن درخواست کرده است که اقدامات فوری را برای بهبود این اوضاع انجام دهد؛ از جمله درخواست کرده که سازمان های یونانی باید تعمیرات در تاسیسات معیوب را انجام دهند، اردوگاه‌ای تمیز را در اختیار پناهندگان قرار دهند و آن ها را ضد عفونی کنند و از افراد زیر سن قانونی به اندازه کافی در برابر آسیب هایی مثل سوء استفاده جنسی مراقبت کنند.

در این گزارش آمده است که تا به حال سازمان های یونانی به ندرت این درخواست ها را برآورده کرده اند. به گفته یک کارشناس شورای اروپایی در اینجا کم تر مسئله کمبود پول در میان است چرا که یونان برای پذیرش پناهندگان مبالغ زیادی را از اتحادیه اروپا می گیرد؛ در اینجا مسئله نبود هماهنگی و سازماندهی وجود دارد.

 

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

عکس: تسنیم

“ اوضاع فاجعه بار و غیر انسانی پناهندگان در یونان ”