چالش‌های جهان روی میز رهبران در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل

کد خبر : #3770
تاریخ انتشار : سه شنبه, 28 شهریور 1396 10:06
تعداد بازدید کننده : 489
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
چالش‌های جهان روی میز رهبران در هفتاد و دومین...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در شرایطی که جهان با تهدید فزاینده‌ای به نام کره شمالی هسته‌ای روبه رو است، کشتار جمعی مسلمانان میانمار در صدر اخبار جهان قرار گرفته، گسترش تروریسم و گرم شدن کره زمین همچنان دغدغه‌های بین‌المللی هستند، رهبران 193 کشور عضو سازمان ملل متحد از جمله جمهوری اسلامی ایران امروز سه‌شنبه 28 شهریور در هفتاد و دومین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل در نیویورک گردهم آمدند تا به بیان مواضع خود درباره این چالش‌های بین‌المللی پرداخته و راهکارهایی برای حل آنها ارائه دهند.

در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نخستین حضور خود را تجربه می‌کنند، رابرت موگابه، رئیس جمهوری دیرپای زیمبابوه از پیشکسوتان است، بحران کره شمالی اصلی‌ترین محور است. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل اگرچه دستور کاری را برای مباحث مجمع عمومی سالانه سازمان ملل تعریف نکرده اما پیشتر، از بحران کره شمالی به‌عنوان «خطرناک‌ترین بحرانی که امروز جهان با آن روبه رو است و باید با دقت و حساسیت رصد شود»، یاد کرده و این سیگنال را داد که یکی از محورهای اصلی این رویداد بین‌المللی کره شمالی است.

دومین موضوعی که بر مجمع عمومی سالانه سازمان ملل سایه انداخته وضعیت مسلمانان روهینگیایی میانمار است، کسانی که به‌گفته گوترش «قربانی پاکسازی نژادی» شده‌اند و حدود 400 هزار نفر از آنها در سه هفته اخیر برای نجات جان خود مجبور به فرار از میانمار و رفتن به سمت مرزهای بنگلادش، کشور همسایه شده‌اند،اگرچه سالیان سال است این مسلمانان مورد ظلم و خشونت از سوی دولت میانمار قرار می‌گیرند و در 9 سال اخیر نیز خشونت‌ها علیه این اقلیت به بالاترین حد رسیده است اما شورای امنیت سازمان ملل اخیراً نخستین بیانیه خود را در این باره صادر و کشتار روهینگیایی‌ها را محکوم کرد و خواستار برداشتن گام‌های فوری برای پایان دادن به این وضعیت شد. دیروز دوشنبه بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس میزبان نشست محرمانه‌ای درباره بحران روهینگیایی‌های میانمار بود و سازمان همکاری‌های اسلامی نیز امروز سه‌شنبه 28 شهریور به این بحران می‌پردازد.
دبیر کل سازمان ملل از تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین به‌عنوان سومین موضوعی که باید در مجمع عمومی سازمان ملل مورد توجه رهبران جهان قرار بگیرد یاد کرده و گفته است، امسال تعداد بلایای طبیعی تقریباً 4 برابر شده و در هفته‌های اخیر حوادث آب و هوایی در تگزاس، فلوریدا، جزایر کارائیب، بنگلادش، هند، نپال و سریلانکا گواه این ادعاست. این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا اعلام کرده است از توافق آب و هوایی پاریس که در سال 2015 به امضای رهبران بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران رسید، خارج خواهد شد. 
بحران گسترش تروریسم در جهان که در سال‌های گذشته نیز یکی از محورهای اصلی نشست‌های سالانه مجمع عمومی سازمان ملل بوده در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی نیز جزو محورهاست،اگرچه امسال مسائل مربوط به کره شمالی و مسلمانان روهینگیایی از یک سو و شکست‌های متعددی که گروه تروریستی داعش در قلمروهای خود در عراق و سوریه داشته از سوی دیگر، موضوع تروریسم جهانی را به محورهای سوم و چهارم سخنرانی‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل تبدیل کرده است. 

 

منبع و مشروح خبر: روزنامه ایران

عکس: snn.ir

“ چالش‌های جهان روی میز رهبران در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل ”