انتقاد حقوق بشری ها از خشونت پلیس ترکیه علیه معترضان

کد خبر : #376
تاریخ انتشار : شنبه, 25 خرداد 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 643
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد حقوق بشری ها از خشونت پلیس ترکیه علیه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشر، استفاده بیش از حد پلیس این کشور از زور برای سرکوب معترضان را محکوم کرده اند.

درگیری‌های خشونت‌آمیز میان نیروهای پلیس و معترضان در سراسر روز سه شنبه ( ۲۱ خرداد) ادامه داشت . کنترل میدان تقسیم چند بار در دست معترضان و چند بار در اختیار نیروهای پلیس بود.

هزاران نفر از معترضان سه شنبه شب بار دیگر به میدان تقسیم استانبول که ۱۲ روز است به کانون ناآرامی‌ها در این شهر بدل شده است،بازگشتند. این درحالی بود که نیروهای ویژه پلیس برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و ماشین‌های آبپاش متوسل شدند.

اندرو گارنر، پژوهشگر امور ترکیه در سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن عصر سه شنبه با صدور بیانیه‌ای، اقدامات خشونت آمیز پلیس ترکیه علیه معترضان را محکوم کرد.

این مقام عفو بین‌الملل گفت،« مقام‌های دولتی ترکیه باید درعوض سرکوب فعالان صلح‌جو به اقدامات پلیس خود بنگرند و عاملان خشونت‌هایی را که در دو هفته اخیر شاهد آن بوده‌ایم، مجازات کنند.»

گاردنر که در استانبول به سر می‌برد، افزود، « اعتراضات در میدان تقسیم و پارک گزی کاملا صلح‌آمیز بوده است و حق داریم که ادامه دهیم.»

دیده بان حقوق بشر نیز اوایل روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، « حمله روز سه شنبه پلیس ترکیه علیه ده‌ها هزار معترض صلح جو، تلاش‌ها برای برقراری گفت و گو های سازنده میان دولت و معترضان را زایل کرده است.»

اما سینکلر وب، پژوهشگر ارشد دیده بان حقوق بشر در حوزه ترکیه گفت،« شلیک گاز اشک آور به سوی هزاران معترض در میدان تقسیم به این بحران پایان نخواهد داد.»

این مقام دیده بان حقوق بشر افزود، « اگر قرار است ترکیه جزء کشورهای پایبند به حقوق بشر محسوب شود، خشونت پلیس باید پایان یابد و دولت باید با معترضان وارد گفت و گو شود.»
"
اعتراض‌های ضد دولتی در ترکیه ۱۰ خرداد( ۳۱ می ) پس از آن آغاز شد که پلیس استانبول به معترضانی که در اعتراض به تخریب پارک گزی در میدان تقسیم تحصن کرده بودند، حمله ور شد.

این اعتراضات به دیگر شهرهای ترکیه نیز کشیده شده به طوری که در ۱۲ روز گذشته، ده‌ها هزار نفر در ۷۸ شهر سراسر این کشور تظاهرات کرده‌اند.

به گزارش بنیاد حقوق بشر ترکیه، چهار نفر از جمله یک پلیس در جریان اعتراضات در ترکیه کشته و حدود ۵ هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

معترضان می‌گویند این پارک که مکانی سنتی برای تجمع‌ها و اعتراض‌های اجتماعی است و یک مکان توریستی محسوب می‌شود، آخرین فضای سبز شهر استانبول است.

اردوغان به دلیل شیوه‌ای که در مدیریت این بحران اتخاذ کرده است، با انتقادات گسترده روبروست.

به گفته شماری از تحلیلگران سیاسی اگر اردوغان نتواند آن طوری که مورد قبول افکار عمومی است این بحران را حل و فصل کند، محبوبیت حزب حاکم عدالت و توسعه که برای سه دوره متوالی در انتخابات پیروز شد، به شدت سقوط خواهد کرد.

“ انتقاد حقوق بشری ها از خشونت پلیس ترکیه علیه معترضان ”