رعد الحسین: پاکسازی قومی در میانمار به راه افتاده است

کد خبر : #3753
تاریخ انتشار : سه شنبه, 21 شهریور 1396 11:33
تعداد بازدید کننده : 514
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رعد الحسین: پاکسازی قومی در میانمار به راه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز آنچه را که «حملات نظام‌مند» آشکار میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینجا خواند، محکوم و تاکید کرد که یک «پاکسازی قومی» علیه این اقلیت در میانمار راه افتاده است.

زید رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: از آنجا که دولت میانمار جلوی هرگونه دسترسی بازرسان حقوق بشر را می‌گیرد، وضعیت فعلی را نمی‌توان به طور کامل ارزیابی کرد اما به نظر می‌رسد که تبدیل به یک مثال بارز پاکسازی قومی برای کتابهای درسی شده است. عملیات اجرا شده در میانمار به روشنی نامتناسب و بدون اعتنا به اصول اساسی قوانین بین‌المللی بوده است. وی ادامه داد: گزارشهای متعدد و یکسری تصاویر ماهواره‌ای دریافت کردیم که نشان می دهد نیروهای امنیتی میانمار و شبه نظامیان محلی اقدام به آتش زدن روستاهای قوم روهینجا می‌کنند و گزارش‌های مداوم درباره هشدارهای فراقانونی از جمله شلیک به سمت غیرنظامیان درحال فرار منتشر می شود.

رعد الحسین همچنین تصریح کرد: من از دولت میانمار می خواهم به این عملیات نظامی بی‌رحمانه فعلی پایان دهد و پاسخگو بودن همه عوامل نقض حقوق بشر را که اتفاق افتاده تضمین کند و جلوی این روند شدید و گسترده تبعیض علیه اعضای قوم روهینجا را بگیرد. کمیسیونر عالی سازمان حقوق بشر در عین حال گفت که گزارش‌های مربوط به اقدام مقامات میانمار در کاشتن مین در نواحی مرزی به منظور جلوگیری از بازگشت آوارگان روهینجا از بنگلادش «شوک‌آور» هستند. وی همچنین از اظهارت مقامات اصلی میانمار که گفته بودند آوارگان فراری از خشونت‌ها تنها در صورت اثبات ملیت میانماری اجازه بازگشت پیدا خواهند کرد، انتقاد کرد.

او به مقام‌های میانمار گوشزد که از سال 1962 تاکنون روند گرفتن بسیاری از حقوق اقلیت روهینجا از جمله حق شهروندی آنها را اجرا می‌کردند. او خاطر نشان کرد: این تعبیر بیشتر شبیه یک حقه افراد کلبی مسلک است تا اقدام به انتقال اجباری تعداد فراوانی از مردم بدون دادن امکان بازگشت به آنها کنند. رعد الحسین گفت: دولت میانمار باید جلوی وانمود کردن به اینکه اقلیت روهینجا خودشان خانه‌هایشان را آتش می زنند و روستاهایشان را نابود می کنند را بگیرد. وی افزود: این انکار کامل واقعیت، آسیب زیادی به جایگاه بین‌المللی دولت میانمار که تا همین چند وقت پیش از حسن‌نیت گسترده آن نفع می‌برد، خواهد زد. او از مقامات میانمار خواست تا به سازمان ملل اجازه دهند درباره وضعیت در این کشور تحقیقات انجام دهند.

 

                                                                                                         روهینگیا

 

منیع و مشروح خبر: ایسنا

عکس: washingtonexaminer

“ رعد الحسین: پاکسازی قومی در میانمار به راه افتاده است ”