مسلمانان میانمار در بن‌بست آوارگی

کد خبر : #3726
تاریخ انتشار : سه شنبه, 14 شهریور 1396 8:30
تعداد بازدید کننده : 559
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مسلمانان میانمار در بن‌بست آوارگی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیش از 87 هزار نفر به بنگلادش گریخته‌اند، 30 هزار نفر در کوهستان‌ها گیر افتاده و با گرسنگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، 399 نفر کشته شده‌اند؛ این ماحصل 10 روز سرکوب بی‌امان اقلیت مسلمانان روهینگیا در میانمار است. سرکوبی که اعتراض سازمان ملل را برانگیخته و آن را واداشته تا با انتقاد از آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار و برنده جایزه صلح نوبل، از وی بخواهد این خشونت را متوقف کند. درخواستی که هیچ پاسخی به آن داده نشده‌ است.

«ویویان تان»، سخنگوی منطقه‌ای کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در گزارشی اعلام کرد: از دهه 1970 میلادی تاکنون 34 هزار مسلمان اقلیت روهینگیا از میانمار به بنگلادش درخواست پناهندگی داده بودند، اما این آمار در 10 روز گذشته که حوادث خونین میانمار آغاز شده‌، از مرز 87 هزار نفر عبور کرده‌ است و این افراد در حال حاضر در اردوگاه‌های این سازمان پناه گرفته‌اند. او تصریح کرد: در آن سوی مرز زنان باردار، نوزادان، کودکان و افراد مسنی را می‌بینیم که راهی به این سوی مرز ندارند. بسیار ناراحت‌کننده است کسانی که موفق شده‌اند وارد بنگلادش شوند، می‌گویند کسانی که در خاک میانمار مانده‌اند، غذایی برای خوردن ندارند. به گفته او سازمان ملل به دقت این حوادث را زیر نظر دارد.
شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز در گزارشی اعلام کرد: هم‌اکنون 30 هزار مسلمان روهینگیایی در کوهستان‌های شمال استان راخین گیر افتاده و غذایی برای خوردن و آبی برای آشامیدن ندارند و از امکانات بهداشتی بی‌بهره‌اند. بنابر این گزارش این دومین بار در یک سال اخیر است که نظامیان میانمار این اقلیت مسلمان را تحت فشار گذاشته و آنها را ترغیب به کوچ اجباری می‌کند. دور جدید تنش‌ها در استان مسلمان‌نشین راخین پس از آن روی داد که نظامیان میانمار باوجود حملات پی‌در‌پی به استان راخین، با افزایش کنترل مرزی مانع مهاجرت روهینگیایی‌ها به بنگلادش شدند. در پی آن اعضای «جنبش آزادیبخش آراکان»، مسلمانان میانماری خسته از اقدامات بودائیان و نظامیان این کشور که سلاح به دست گرفته‌اند، به این پاسگاه‌های مرزی حمله کردند و 12 نفر از نظامیان را کشتند تا زنان و کودکان بتوانند به آن سوی مرز بگریزند. ارتش میانمار به بهانه این اقدام نظامی قتل عام این مسلمانان را که رسانه‌ها آن را نسل‌کشی نامیده‌اند، آغاز کرد.
با ادامه این وضعیت و افزایش اعتراض‌های جهانی، دیروز 13 شهریورماه سازمان ملل از آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار که برنده جایزه صلح نوبل هم هست، خواست به این خشونت‌ها پایان دهد. این در حالی است که اوایل این هفته دفتر سوچی با تروریست خواندن مسلمانان میانمار مدعی شد، سازمان ملل در قالب کمک‌های انسانی و رساندن بیسکویت و غذا به مردان مسلح «جنبش آزادیبخش آراکان» کمک می‌کنند. اقدامات ارتش میانمار واکنش‌های بسیاری را برانگیخته و مقامات و سران کشورها خواهان پایان این خشونت‌‌ها شده‌اند.

دیروز رتنو مارکسودی، وزیر امور خارجه اندونزی با آنگ سان سوچی، رهبر میانمار و دیگر مقامات این کشور دیدار کرده و از آنها خواست خشونت‌ها را متوقف کنند. وی پس از آن به میانمار سفر کرد که سفارت میانمار در شهر جاکارتا با بمب آتش‌زا هدف حمله قرار گرفت. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز با همتاهای خود از کشورهای ترکیه، مالزی و اندونزی مذاکره کرد و خواهان راهکاری جمعی برای حل بحران روهینگیایی‌ها در میانمار شد.
گزارش‌ها همچنین حاکی است، سرویس میانماری‌زبان شبکه خبری بی‌بی‌سی اعلام کرد، از توافق رسانه‌ای خود با یک شبکه تلویزیونی میانمار به دلیل «سانسور» این شبکه چشمپوشی می‌کند؛ این در حالی است که برخی منابع گفته‌اند که مقام‌های این دو شبکه با یکدیگر بر سر پوشش خبری اتفاقات رخ داده برای اقلیت مسلمان روهینگیا تنش پیدا کرده‌اند. بی‌بی‌سی در بیانیه خود مشخص نکرد که چه محتوایی در برنامه سانسور شده‌ است. اما یک مقام در این شبکه محلی گفت که این شبکه به استفاده بی‌بی‌سی از کلمه روهینگیا در گزارش‌هایش اعتراض کرده‌ است. اکثر رسانه‌های بین‌المللی اقلیت مسلمان میانمار را با لفظ روهینگیا خطاب می‌کنند اما بیشتر رسانه‌های دولتی و محلی میانمار آنها را با لفظ بنگالی‌ها توصیف می‌کنند تا آنها را مهاجران غیرقانونی متعلق به بنگلادش جلوه دهند.

   

                                                              روهینگیا       استان راخین                   

 

منبع خبر: روزنامه ایران

عکس: روزنامه ایران

“ مسلمانان میانمار در بن‌بست آوارگی ”