فرار از واقعیت به سبک برندگان جایزه صلح نوبل

کد خبر : #3701
تاریخ انتشار : سه شنبه, 7 شهریور 1396 14:18
تعداد بازدید کننده : 678
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فرار از واقعیت به سبک برندگان جایزه صلح نوبل
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کشتار مسلمانان روهینگیا همچنان ادامه دارد و «آنگ سان سوچی» برنده جایزه صلح نوبل، قربانیان جنایات بودائیان را تروریست خوانده و نهادهای حقوق بشری را نیز مورد انتقاد قرار می‌دهد.

وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار همچنان وخیم است و گزارش رسانه های مختلف حکایت از ادامه کشتار این افراد از سوی بودائیان ادامه دارد. در همین رابطه امروز سه شنبه 7 شهریورماه، یورو نیوز با اشاره به این وضعیت اظهارات جدید آنگ سانگ سوچی را پوشش داده و می نویسد: رهبر ملی میانمار امدادگران بین‌المللی را به همراهی با تروریست‌ها در کشورش متهم کرد. منظور سوچی از تروریست ها همان مسلمانانی هستند که بودائیان آنها را به شدیدتر وجه ممکن کشتار می کنند. این در حالی است که گروه‌های حقوق بشری می‌گویند خانم سوچی باید «اتهام‌پراکنی‌های غیرمسئولانه» را متوقف کند؛ آنچه به گفته این گروه‌ها خشونت های مرگبار در ایالت راخین را تأیید می‌کند و موجب هراس و نگرانی امدادگران از ادامه فعالیت‌های بشردوستانه‌ شده است.
دفتر آنگ سان سوچی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: در حالی که تروریست‌های تندرو در روستایی در ایالت راخین در محاصره بودند، نیروهای بین‌المللی وارد عمل شدند. این بیانه دولتی در حالی امدادگران بین‌المللی را متهم به «حمایت از اسلامگرایان» می‌کند که احساسات اسلام‌ستیزانه در میان رهبران مذهبی این کشور با جمعیت غالبا بودایی به اوج خود رسیده است. در گزارشی که در فوریه سال جاری میلادی منتشر شد ارتش میانمار به دلیل انجام حملات متعدد به اقلیت مسلمان این کشور به ارتکاب جرایم علیه بشریت متهم شده است. آنگ سان سوچی، رهبر ملی میانمار و برنده جایزه نوبل که خود سال‌ها مورد غضب حکومت کشورش بود و در بازداشت خانگی به سر می‌برد، هیچگاه به دفاع از مسلمانان برنخاست.
در ماه گذشته نیز سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت مسلمانان روهینگیا اعلام کرد که به موجب خشونت های ارتش میانمار بیش از ۸۰ هزار کودک مسلمان در آستانه قحطی و گرسنگی قرار گرفته اند. بر اساس اعلام جدید سازمان ملل صدها هزار کودک مسلمان در میانمار از گرسنگی رنج برده و برای جلوگیری از قحطی در یک سال آینده نیاز به کمک های فوری دارند. این هشدار سازمان ملل پس از بررسی ۴۵ روستای میانمار در ایالت راخین از سوی نمایندگان «برنامه جهانی غذا» صادر شد.
بر اساس اعلام سازمان ملل خشونت های اخیر ارتش میانمار موجب شده تا ۷۵ هزار نفر از ساکنان این ۴۵ روستا مجبور به ترک خانه هایشان شوند. «یانگ هی لی» نماینده ویژه سازمان ملل که بر وضعیت مسلمانان روهینگیای فراری از میانمار به بنگلادش نظارت می‌کند، گفت: باید یک تحقیق بین المللی در مورد رنج های مسلمانان روهینگیا انجام شود. این مقام سازمان ملل نیز با اشاره به احتمال اخراج تمامی مسلمانان روهینیگا از میانمار، گفت: هدف نهایی حاکمیت میانمار می تواند پاکسازی این کشور از وجود مسلمانان باشد. وی گفت پناهجویان روهینگیا به او گفته‌اند زنان مسلمان مورد تجاوز گروهی نیروهای دولتی قرار می‌گیرند، گلوی افراد بریده می‌شود و کودکان به داخل آتش انداخته می‌شوند. سازمان ملل پیشتر نیز درباره خشونت علیه اقلیت روهینگیا در ایالت راخین میانمار هشدار داده و این خشونت‌ها را معادل جنایت علیه بشریت عنوان کرده بود.
«زید بن رعد الحسین» کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، در گزارش سالانه خود در اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن جنایات دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، از کارشکنی و اخلال در کار دفتر کمیسر حقوق بشر برای پیگیری این موضوع انتقاد کرد. به گفته وی، مدارک موثقی مبنی بر سرکوب اقلیت روهینگیا در میانمار و ستم هایی که نسبت به این قوم روا می شود، وجود دارد. رعد الحسین با ارائه این گزارش در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، اعلام کرد: آنچه بر سر مسلمانان روهینگیا می‌آید در حد جنایات جنگی و نیازمند انجام تحقیق بین‌المللی است. مسلمانان روهینگیا در میانمار سالهاست که با سرکوب گسترده از سوی بودائیان مواجه هستند و در اغلب موارد نیروهای دولتی و امنیتی میانمار نیز از اقدامات بودائیان حمایت می کنند.

                                                                                                                                    

 

منبع و مشروح خبر: خبرگزاری مهر

عکس: مهر

 

“ فرار از واقعیت به سبک برندگان جایزه صلح نوبل ”