صدای پای امریکا در فاجعه انسانی «رقه»

کد خبر : #3672
تاریخ انتشار : شنبه, 4 شهریور 1396 10:31
تعداد بازدید کننده : 470
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
صدای پای امریکا در فاجعه انسانی «رقه»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان ملل به «کاخ سفید» درباره افزایش تلفات غیرنظامیان سوری در بمباران‌ها هشدار داد.

شرایط انسانی در رقه، شهری در کشور سوریه که 4 سال پیش به تصرف گروه تروریستی داعش درآمد و امروز آماج حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش به رهبری امریکا قرار گرفته، بحرانی است و روزی نیست که غیرنظامیان این شهر که حتی شانس فرار هم ندارند، هدف حملات هوایی امریکا یا خمپاره‌های کور نیروهای کردی حزب دموکراتیک سوریه که تحت حمایت امریکا هستند، قرار نگیرند و کشته نشوند. سازمان عفو بین‌الملل و سازمان ملل متحد که پیش‌بینی می‌کنند، در روزهای آینده و با نزدیک شدن به فاز نهایی عملیات نظامی ائتلاف امریکایی در رقه، بر شدت حملات و درگیری‌ها افزوده خواهد شد و در نتیجه تعداد قربانیان غیرنظامی نیز افزایش خواهد یافت، نسبت به بروز یک فاجعه انسانی در رقه هشدار داده و از همه طرف‌های درگیر در این شهر خواستند، با توقف موقتی حملات، امکان خروج امن غیرنظامیان از رقه را فراهم کنند. به گزارش«ایران» به نقل از سازمان رسانه‌ای «اِیروارز» که حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری امریکا در عراق و سوریه را رصد می‌کند، از ماه ژوئن تاکنون (دو ماه و نیم گذشته) که عملیات ضدداعش امریکا در رقه آغاز شده 725 غیرنظامی در جریان حملات ائتلاف کشته شده‌اند. سازمان ناظر حقوق بشر در سوریه نیز که یک گروه نظارتی مستقر در لندن است، می‌گوید تنها در فاصله زمانی 14 تا 22 آگوست 168 غیرنظامی در حملات هوایی امریکا کشته شده‌اند.

همچنین بیش از 20 هزار غیرنظامی در حال حاضر در رقه محاصره شده‌اند و امکان فرار از حملات هوایی و زمینی گروه‌های مختلف درگیر در این شهر را ندارند. یک مقام ارشد سازمان ملل متحد در این باره می‌گوید، این 20 هزار غیرنظامی باید اجازه داشته باشند بدون ترس از حملات هوایی از این شهر فرار کنند. اما این اتفاق رخ نمی‌دهد و حتی غیرنظامیانی که با زحمت بسیار خود را به رود فرات می‌رسانند تا از طریق این رود و با قایق از شهر فرار کنند، هدف حملات هوایی ائتلاف قرار می‌گیرند. جان ایگلند، مشاور ارشد نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه نیز روز پنجشنبه 2 شهریورماه در یک گفت‌و‌گوی کوتاه خبری در ژنو پیشنهاد داد، برای کاستن از آلام مردم رقه راه کاری که ایران، روسیه، ترکیه و سوریه در حلب اجرایی کردند و با تعیین مناطق امن امکان خروج ایمن غیرنظامیان را از این شهر فراهم آوردند، در رقه نیز اجرایی شود. با وجود این او معتقد است، اوضاع در رقه پیچیده‌تر از حلب است زیرا گروه تروریستی داعش حاضر نیست با هیچ طرفی وارد مذاکره شود و بر سر تعیین مناطق امن به توافق برسد. ائتلاف تحت رهبری امریکا نیز حاضر نیست از شدت حملات خود که این روزها بشدت افزایش یافته، بکاهد زیرا معتقد است کاستن از شدت حملات به تروریست‌های داعش امکان بازسازی نظامی می‌دهد. در چنین شرایطی بیشترین قربانیان، غیرنظامیان خواهند بود که از یک سو ممکن است به‌عنوان سپر انسانی داعش جانشان به خطر بیفتد و از سوی دیگر ممکن است هدف حملات هوایی امریکا و حملات خمپاره‌ای کور کردها و عرب‌های سوریه که تحت حمایت امریکا هستند، قرار بگیرند.

وزارت خارجه سوریه با ارسال نامه‌هایی به شورای امنیت خواهان اقدام فوری این شورا برای توقف حملات ائتلاف بین‌المللی امریکا علیه غیرنظامیان در این کشور شد. در این نامه‌ها تأکید شده است: ائتلاف بین‌المللی روز سه‌شنبه مناطق مسکونی در شهر رقه را مورد هدف قرار داد که در جریان آن 78 غیرنظامی به کشته و ده‌ها تن دیگر از جمله زنان و کودکان مجروح شدند و به دنبال آن خرابی‌های بسیار زیادی بر جای ماند. این در حالی است که شکست‌های پیاپی گروه تروریستی داعش و آزادی موصل در عراق و آزادی قریب الوقوع تلعفر باعث شده این گروه تروریستی با چنگ و دندان در حفظ مقرهای خود در رقه تلاش کند و در این راه ابایی از استفاده از غیرنظامیان رقه به‌عنوان سپر انسانی نداشته باشد. در حال حاضر نیروهای داعش در «بادیه» سوریه نیز در محاصره ارتش سوریه قرار دارند. در مناطق مرزی سوریه و لبنان از جمله القلمون نیز این گروه تروریستی شکست‌های سنگینی را متحمل شده و از حزب‌الله لبنان تقاضای آتش بس کرده است. داعش پیشتر نیز در اقدامی بی‌سابقه از ارتش لبنان تقاضای آتش بس کرده بود که ارتش لبنان پذیرفتن این درخواست را مشروط به آزادی سربازان لبنانی اسیر در چنگال داعش کرده بود.

 

منبع و مشروح خبر: روزنامه ایران

 عکس: فردانیوز

“ صدای پای امریکا در فاجعه انسانی «رقه» ”