منشور «حقوق شهروندی زنان» تدوین می شود

کد خبر : #3660
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 1 شهریور 1396 10:44
تعداد بازدید کننده : 575
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
منشور «حقوق شهروندی زنان» تدوین می شود
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده دیروز در نخستین نشست خبری خود در آستانه هفته دولت، ارتقا و افزایش کارآیی و توان‌افزایی زنان در اشتغال، برای پیشبرد وضعیت زنان را یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها دانست و گفت: متأسفانه ساختار لازم برای پاسخگویی به این مشکلات وجود ندارد که باید با تقویت این ساختار بتوانیم خدمات مرتبط با زنان و خانواده را ارتقا دهیم.

«دیده‌بانی وضعیت حقوق زنان» از اهمیت زیادی برخوردار است که اگر بخواهیم در شاخص‌های مختلف آموزش، سلامت، اقتصاد و... پیشرفتی به‌دست آوریم باید شاخص‌هایی را مشخص ومعرفی کنیم تا شاخص‌‌های مورد توجه همگام با سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب و برنامه ششم توسعه در حوزه زنان و خانواده باشد. در حال حاضر، شاخــص‌هایی چــون تــــاب‌آوری وشکـــوفایی خـــانواده از جمـــــله شاخـص‌هایی هستند که در دوره مولاوردی پیگیری شده و این که برنامه‌ها در انطباق با خط مشی دولت دوازدهم ادامه خواهد داشت. همچنین از وزیران و معاونین رئیس جمهوری درخواست کردیم تا تعداد مدیران زن حاضر در دستگاه‌های خود را اعلام کنند، چرا که تحقق حضور 30 درصدی زنان شایسته در عرصه‌های مدیریتی کشور تا پایان برنامه ششم توسعه یکی از برنامه‌های جدی رئیس جمهوری است که دستگاه‌ها در این زمینه مکلف شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه تقویت نهاد خانواده یکی از ساختارهایی است که باید به‌صورت جدی پیش برد بیان داشت: توسعه سرمایه اجتماعی و مشارکت زنان و دختران یک جریان‌سازی اجتماعی را می‌طلبد که امیدواریم با همکاری آموزش و پرورش بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم. وی همچنین از تدوین «منشور حقوق شهروندی زنان» با همکاری خانم مولاوردی خبر داد و گفت: حتماً منشور حقوق شهروندی ویژه زنان را با همکاری خانم مولاوردی تدوین خواهیم کرد تا در مباحث حقوقی و توان‌افزایی آموزش‌های لازم داده شود. این در حالی است که استقرار در اصلاح نظام حقوقی و قضایی نیز برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد. معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهــوری در مورد لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» نیز اظهار کرد: این لایحه را با جدیت پیگیری خواهیم کرد. وی همچنین، توجه به کودکان دختر را مهم دانست و بیان داشت: با توجه به شرایط خاص جامعه، آسیب‌های اجتماعی و... سلامت، تعادل روانی و روحی کودکان دختر و پیگیری مسائلی همچون ورزش آنها مسائل بسیار مهمی است که به آن توجه ویژه خواهیم داشت. 
وی در خصوص ارتقـــــای توانایی‌های زنان آسیب دیده نیز گفت: افزایش توانایی‌های زنان آسیب دیده مسأله‌ای است که خانم مولاوردی نیز آن را پیگیری می‌کرد و همچنان در دستور کار این معاونت قرار دارد. وی اظهار امیدواری کرد که درانتخابات آتی مجلس شورای اسلامی بتوانیم حضور 30 درصدی زنان را در مجلس شورای اسلامی آینده محقق کنیم و به طور کلی مشارکت سیاسی زنان را افزایش دهیم.وی در ادامه به همــــکاری‌های بین‌المللی در حوزه زنان اشاره کرد وخاطرنشان ساخت: همکاری‌های بین‌المللی برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد چون معتقدم با بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا می‌توانیم همکاری‌های بسیار خوبی در حوزه زنان و خانواده داشته باشیم و از این طریق به انتقال و تبادل تجربیات بپردازیم.
وی در پاسخ به اینکه چگونه با هجمه‌ها مقابله خواهد کرد گفت: رویکرد ما یک رویکرد «ملی» خواهد بود، صدای همه گروه‌ها و طیف‌های سیاسی را می‌شنوم و تمامی اقوام و قومیت‌ها را سهیم می‌دانم. معاون رئیس جمهـــــــوری در خصوص تعادل جنسیتی گفت: در این دوره معاونت زنان امور خانواده رئیس جمهوری از آقایان نیز حتماً استفاده خواهیم کرد و به تعادل جنسیتی در مدیریت‌ها اهمیت خواهیم داد. وی در ادامه به زنان سرپرست خانوار نیز اشاره کرد و گفت: با سازمان بهزیستی کشور در این زمینه همکاری خوبی خواهیم داشت چراکه مسأله زنان سرپرست خانوار آسیب‌های اجتماعی زنان و همچنین اعتیاد زنان که متأسفانه افزایش یافته و... همه مانند یک زنجیره به یکدیگر متصل هستند و چنانچه نتوانیم ریشه و علل این مسائل و آسیب‌ها را بررسی کنیم حل آنها بسیار سخت‌تر خواهد بود. وی در خصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز گفت: برای حل این مسأله تلاش خود را خواهم کرد. این در حالی است که فکر می‌کنم با حداکثر تعامل و حداقل تقابل بتوانیم این مسأله را حل کنیم. به گفته وی، امروز حضور زنان ورزشکار ایرانی در سه رشته با لباس‌های اسلامی قطعی شده، همچنان که فدراسیون بسکتبال نیز با لباس اسلامی ورزشکاران زن ایرانی موافقت کرده است که اینها دستاوردهای بسیار خوبی است.

 

منبع و مشروح خبر: روزنامه ایران

عکس: خبرگزاری مهر

“ منشور «حقوق شهروندی زنان» تدوین می شود ”