واکنش مدیر کل سازمان دیده بان حقوق بشر به تبرئه مبارک

کد خبر : #364
تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 آذر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 710
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
واکنش مدیر کل سازمان دیده بان حقوق بشر به تبرئه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مدیر کل سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر ضمن انتقاد شدید از تبرئه حسنی مبارک، اعلام کرد که نهاد قضائی مصر در طول دو هفته گذشته با اقداماتش تاریخ را دستکاری کرد.

مدیر کل سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر ضمن انتقاد شدید از تبرئه حسنی مبارک، اعلام کرد که نهاد قضائی مصر در طول دو هفته گذشته با اقداماتش تاریخ را دستکاری کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از فارس، «کنت راث» وکیل آمریکایی و مدیر کل سازمان دیدبان حقوق‌بشر از تبرئه «حسنی مبارک» دیکتاتور پیشین مصر بشدت انتقاد کرد.
«راث» با انتشار چند توئیت در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که نهاد قضائی مصر در طول دو هفته گذشته مبارک را تبرئه کرد در حالی که در حکمی دیگر مسئولیت مرگ صدها نفر در میدان «رابعه» را بر گردن خود قربانیان دانست و با این عملکرد تاریخ را از نو نوشت.
حادثه میدان رابعه، درباره کشته شدن صدها معترض مصری در 14 آگوست 2013 است. روز چهارشنبه گذشته گزارش کمیته حقیقت‌یاب حادثه میدان رابعه العدویه رخ داد منتشر شد. بر اساس این گزارش، در حوادث این میدان، دست‌کم 850 نفر از غیرنظامیان معترض که در میدان رابعه العدویه و میدان النهضه تحصن کرده بودند توسط نیروهای امنیتی وزارت کشور و ارتش مصر کشته شدند.
مدیر سازمان بین‌الملل دیدبان حقوق بشر گفت که این تنها «مبارک» نبود بلکه 170 افسر پلیس مصر نیز به همین اتهام محاکمه شدند که همه آنها تبرئه شدند در حالی که خبرنگاران شبکه الجزیره هنوز پشت میله‌های زندان هستند.
دیدبان حقوق بشر: سیسی دنبال تبرئه مبارک بود
راث همچنین «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور فعلی مصر را نیز از انتقاد تند خود بی‌نصیب نگذاشت و با انتقاد از وی گفت‌: سیسی می‌خواست تبرئه مبارک یک لحظه برجسته در تاریخ باشد و تعجبی ندارد که خود سیسی بر قتل عام بیش از 817 نفر در میدان رابعه العدویه نظارت داشت زیرا او به دنبال مجازات مبارک نبود.
روز شبنه (8 آذرماه) جلسه نهایی محاکمه و اعلام حکم رئیس‌جمهور مخلوع مصر در پرونده معروف به پرونده قرن برگزار شد و مبارک، پسرانش، وزیر کشور وقت و معاونانش از همه اتهامات این پرونده (فساد اقتصادی و مشارکت در قتل معترضان) تبرئه شدند.

“ واکنش مدیر کل سازمان دیده بان حقوق بشر به تبرئه مبارک ”