آمریکا برنده بی رقیب مسابقه نقض حقوق بشر

کد خبر : #361
تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 آذر 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 802
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آمریکا برنده بی رقیب مسابقه نقض حقوق بشر
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان ملل روز جمعه در گزارشی رسمی در پی بررسی طولانی مدت اقدامات گذشته و حال ایالات متحده آمریکا در قبال شکنجه، زندانی کردن، اقدامات پلیسی و قوانین مهاجرتی و دست زدن به اصطلاح "جنگ علیه تروریسم" در دوران ریاست جمهوری جرج بوش و باراک اوباما اعلام کرد....

سازمان ملل روز جمعه در گزارشی رسمی در پی بررسی طولانی مدت اقدامات گذشته و حال ایالات متحده آمریکا در قبال شکنجه، زندانی کردن، اقدامات پلیسی و قوانین مهاجرتی و دست زدن به اصطلاح "جنگ علیه تروریسم" در دوران ریاست جمهوری جرج بوش و باراک اوباما اعلام کرد که دولت آمریکا در قبال رعایت اصول اساسی مربوط به کنوانسیون منع شکنجه که در سال 1994 به تصویب رسانده به مانند دیگر کنوانسیونهای بین المللی دست به نقض آشکار زده است.
گزارش اخیر سازمان ملل گرچه منعکس کننده همه واقعیات درباره سیاستهای تجاوزکارانه کشوری نیست که خود را مدعی صیانت از حقوق بشر در دنیا می داند؛ کشوری که به دلیل به کارگیری شکنجه، بازداشتهای نامحدود و دیگر اشکال نقض حقوق بشر مورد در سالهای پس از حوادث 11 سپتامبر، حمله افغانستان و عراق و دست زدن به عملیات نظامی جهانی که در چند قاره و چندین کشور تا به امروز روی داده است مورد انتقاد شدید نهادها و فعالان حقوق بشری بوده است، اما این گزارش می تواند سرآغاز خوبی برای نهادهای بین المللی برای بررسی سوابق جنایات قدرتهای بزرگ در بخشهای مختلف جهان باشد.
گرچه گزارش کمیته منع شکنجه سازمان ملل اقدامی شایسته به نظر می رسد اما این نخستین گزارش کامل درباره سابقه حقوق بشر آمریکا از سوی یک نهاد سازمان ملل از سال 2006 محسوب می شود و انتشار این گزارش در پی استماعی دوروزه در ژنو در اوایل ماه جاری میلادی صورت می گیرد که طی آن نمایندگان دولت آمریکا توضیحات خود را ارائه و به سوالات هیات بررسی کننده پاسخ دادند.
اعضای کمیته بررسی کننده سوابق نقض حقوق بشر از سوی آمریکا در عین حال که از واشنگتن خواسته اند که مسئولیت کامل دست زدن به انواع شکنجه‌هایی که در دوره جرج بوش روی داده را برعهده گیرد، از دولت کنونی آمریکا نیز خواستار پایان دادن به بدرفتاری مستمر با زندانیان خارجی و زندانیان دربند در گوانتانامو شده‌اند.
گزارش این کمیته نسبت به کوتاهی مستمر آمریکا در دست زدن به تحقیقات کامل در قبال اتهامات مربوط به شکنجه و بدرفتاری با مظنونان اقدامات تروریستی که در خارج از آمریکا زندانی این کشور محسوب می شوند، انتقاد کرده است.
این گزارش تاکید داشته است که " کمیته مزبور نگرانی جدی خود را در قبال دست زدن به اقدامات خارج از چارچوب، بازداشتهای مخفیانه و برنامه بازجویی که از سوی سازمان سیا بین سالهای 2001 و 2008 اجرایی شده و طی آن حقوق بشر به کرات نقض شده و اقداماتی نظیر شکنجه، بدرفتاری و ناپدید شدن افراد مظنون به دست داشتن در جرایم مرتبط با تروریسم صورت گرفته، ابراز می دارد". کمیته در عین حال نسبت به اطلاعات ناقص ارائه شده از سوی طرف مقابل در قبال شبکه بازداشتگاه‌های مخفی که اکنون بسته شده و بخشی از برنامه اعلامی از سوی جرج بوش در سپتامبر 2006 بوده، ابزار تاسف می کند.
گرچه اکثر انتقادات جدی گزارش، به اقدامات فراقانونی دولت جرج بوش در سالهای 2001 تا 2009 معطوف است اما کمیته منع شکنجه سازمان ملل نسبت به کوتاهی دولت کنونی آمریکا و در عین حال نگرش آن به موضوع شکنجه و دست زدن به اقداماتی برای مخفی کردن جنایات روی داده در بازداشتگاه های آمریکا بشدت انتقاد دارد.
کمیته سازمان ملل در عین حال از کمیته "اطلاعات" سنای آمریکا خواستار انتشار فوری گزارش خود در قبال برنامه سازمان اطلاعات مرکزی در قبال بازداشت و شکنجه محکومان شده که ماه‌هاست درگیر تنشهای سیاسی بین دو حزب اصلی در سناست.
گزارش سازمان ملل در حالی انتشار یافته است که نقض حقوق بشر از سوی مدعی شماره یک حقوق بشر در جهان در خیابانهای فرگوسن به وضوح قابل مشاهده است، جایی که پلیس آمریکایی با جدیدترین سلاحها و ابزار سرکوب به جان هموطنان خود افتاده است و جالب آنکه کمیته منع شکنجه سازمان ملل از دولت آمریکا خواستار از طبقه بندی خارج شدن شواهد مربوط به شکنجه مظنونان به ویژه زندانیان گوانتانامو شده در حالی که جهان شاهد نقض حقوق بشر در خیابانهای آمریکاست و چه مدرکی بالاتر و معتبر از آنچه که در قبال معترضان و منتقدان به سیاستهای فراقانونی و ناقض حقوق انسان در فرگوسن در حال روی دادن است.
به نظر می رسد در کنار انبوه مدالها و جوایز بین المللی نظیر نوبل، اسکار و مدالهای المپیک که به منظور قدردانی از تلاشها و اقدامات شایسته صورت می گیرد، جایزه‌ای سالانه برای نقض حقوق بشر از سوی آمریکا نیز طراحی شده و به کشورهای نقض کننده حقوق بشر صورت گیرد که به نظر می رسد باز هم این آمریکا خواهد بود که گوی سبقت را در دست زدن به جنایات و نقض گسترده حقوق بشر خواهد ربود.

“ آمریکا برنده بی رقیب مسابقه نقض حقوق بشر ”