پشت‌پرده سقوط میرزا اولنگ؛ از بی‌توجهی دولت تا مانور شبه‌نظامیان

کد خبر : #3575
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 18 مرداد 1396 10:27
تعداد بازدید کننده : 460
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پشت‌پرده سقوط میرزا اولنگ؛ از بی‌توجهی دولت تا...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وضعیت امنیتی سرپل بیش از هر زمانی با وجود اظهارات بی‌سابقه مسئولان محلی و ائتلاف ظاهری و اسمی داعش و طالبان، نگران‌کننده شده که بروز فاجعه میرزا اولنگ این موضوع را ثابت کرد.

شامگاه روز (شنبه 14 مردادماه) هفته جاری شبه‌نظامیان طالبان و افراد داعش منطقه استراتژیک «میرزا اولنگ» ولایت سرپل را پس از 48 ساعت درگیری با نیروهای دولتی تحت کنترل خود درآوردند. دست به دست شدن مناطق افغانستان بین دولت، طالبان و داعش بی‌پیشینه نیست، اما پیامدهای تلخ برخی این دست به دست شدن‌ها کم‌سابقه و در عین حال اسفبار است. پس از آنکه طالبان و داعش در منطقه میرزا اولنگ مسلط شدند بیش از 40 غیرنظامی را به صورت گروهی تیرباران کردند که به نحوی خطرناک‌ترین و اسفبارترین کشتار عمومی طی 16 سال اخیر در افغانستان است. شبه‌نظامیان در منطقه تازه تسخیر شده خود با خیال راحت هر نوع فعالیتی که بخواهند می‌کنند، به این دلیل دست کم 150 خانواده را در این منطقه به اسارت خود درآورده‌اند. بر اساس گزارش‌های رسانه‌های محلی جرم این خانواده‌ها فرار از منطقه تحت حاکمیت داعش و طالبان بوده و به این ترتیب این گروه‌ها تلاش کرده‌اند تا حاکمیت خود را به صورت اجباری مستحکم کرده و زهر چشمی از مردم بگیرد. این تحولات و جرایم ضد حقوق بشری در سرپل با حواشی زیادی همراه بوده که پرداختن به تمام آن از حوصله این متن کوچک خارج است، اما در زیر به مهم‌ترین موارد آن اشاراتی داریم.

 

اظهارات بی سابقه مسئولان

فاجعه میرزا اولنگ در حالی اتفاق افتاد که نمایندگان این ولایت بارها مقامات دولتی و امنیتی را نسبت به وخامت اوضاع این ولایت هشدار داده بودند. چندی پیش «سیدحسن شریفی بلخابی» نماینده این ولایت در پارلمان در گفت‌وگویی با فارس اعلام کرده بود که به دلیل کم‌توجهی به تماس‌های تلفنی از سوی نمایندگان و مسئولان سرپل، هیئتی متشکل از اعضای شورای ولایتی، مجالس سنا و پارلمان به کابل آمده‌اند. در نشست‌هایی که این نمایندگان با رئیس جمهور و مسئولان ارتش و پلیس داشتند آنها نسبت به وخامت اوضاع هشدار داده و خواستار اعزام نیروی بیشتر و تجهیز نیروهای مستقر در سرپل شده بودند. پس از چند روزی این هیئت با وعده و نویدهایی از کابل دوباره به سرپل برگشتند، اما دیری نگذشت که موج ناامنی‌ها به این ولایت سرازیر شد و صدها خانواده را به دیار مهاجرت و بیچارگی کشاند.

 

ائتلاف اسمی داعش و طالبان

بر اساس استقرار داعشی‌ها در مناطقی از شهرستان‌های «صیاد» و «کوهستانات» سرپل که توأم با راه‌اندازی مراکز تبلیغی و آموزشی همراه بود، این دست اقدامات از پیش طراحی شده است. طالبان و داعش در مناطق تحت اشغال همدیگر در سرپل مستقر شده و به صورت هماهنگ و برنامه‌ریزی شده آن مناطق را حفظ و کنترل می‌کردند، ولو اینکه داعش همان سرکردگان سابق گروه طالبان باشد، اما اکنون با نام داعش فعالیت دارند. هر آن چیزی را که فاجعه میرزا اولنگ افشا می‌کند، اینکه داعش و طالبان در خفا به صورت برنامه‌ریزی شده فعالیت‌های هماهنگ دارند اما در ظاهر درگیری‌هایی بین هم دارند. تصور اینکه داعش با طالبان ائتلاف کند با وجود درگیری‌های اخیر این 2 گروه در ولایت‌های غربی و جنوبی اما اکنون به صورت آشکارا باهم فعالیت دارند. 

 

منبع و مشروح خبر: فارس

عکس: یورونیوز

“ پشت‌پرده سقوط میرزا اولنگ؛ از بی‌توجهی دولت تا مانور شبه‌نظامیان ”