گزارشگر ویژه سازمان ملل: اتحادیه اروپا باید به حقوق بشر مهاجران احترام بگذارد

کد خبر : #355
تاریخ انتشار : شنبه, 11 خرداد 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 758
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارشگر ویژه سازمان ملل: اتحادیه اروپا باید به...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک کارشناس مستقل حقوق بشر سازمان ملل از اتحادیه اروپا خواست تا در برخورد با مهاجران به حقوق بشر احترام بگذارند و فقط مسائل امنیتی را در نظر نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، فرانسیس کرپو گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور پناهندگان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: سیاست‌های اتحادیه اروپا در برخورد با مهاجران غیرقانونی و دستورالعمل‌های این اتحادیه برای کنترل مرزهای اروپا بیش از گذشته بر مسائل امنیتی تمرکز کرده است و با مهاجران همانند مجرم برخورد می‌کنند.
وی در ادامه بیان کرد: بسیار متاسفم از این که در سیاست‌های اتحادیه اروپا با مهاجران همانند یک چالش امنیتی برخورد می‌شود که باید هر چه فوری با آن مبارزه کرد.
کرپو تاکید کرد که در این سیاست‌ها، خلاف حقوق بشر است و مهاجران باید دارای حقوق یکسان با دیگر افراد جامعه باشند.
این کارشناس حقوق بشر مدت یک سال است وضعیت مهاجرانی را که روزانه به مرزهای اروپا، به ویژه در یونان و ایتالیا هجوم می‌آورند بررسی می‌کند. این مهاجران اغلب از ترکیه و تونس وارد مرزهای اروپا می‌شوند تا بتوانند از فقر، ناامنی و جنگ در کشورهای خودشان فرار کنند.
بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، این کارشناس علاوه بر این از مقامات اتحادیه اروپا خواست تا دلیل ریشه‌ای که موجب هجوم این مهاجران به مرزهای این قاره می‌شود را بررسی و به جای برخورد با آن‌ها شرایط ورودشان را آسان‌تر کنند.
بسیاری از این مهاجران افرادی هستند که برای دستیابی به شغل‌های فصلی و حتی کم‌درآمد به این قاره پناه می‌آورند.
وی ابراز نگرانی کرد که اتحادیه اروپا از حبس مهاجران به عنوان ابزاری برای کنترل مرزهایش استفاده می‌کند، در حالی‌ که شواهد نشان می‌دهد این اقدامات نمی‌تواند بازدارنده و مانع از ورود پناهندگان شود.
همزمان با برگزاری بیست و سومین نشست شورای حقوق بشر سازمان که در ژنو برگزار شد، علاوه بر فرانسیس کرپو، کارشناسان متعدد دیگری گزارش‌های یک ساله خود را در زمینه مسائل حقوق بشری ارائه دادند. کرپو همچنین قرار است گزارش خود را به طور مجزا در بروکسل (بلژیک) به اعضای اتحادیه اروپا ارائه کند.

“ گزارشگر ویژه سازمان ملل: اتحادیه اروپا باید به حقوق بشر مهاجران احترام بگذارد ”