سازمان ملل:دولت میانمار همچنان ازتاکتیک حکومت نظامیان استفاده می کند

کد خبر : #3526
تاریخ انتشار : شنبه, 31 تیر 1396 15:14
تعداد بازدید کننده : 536
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سازمان ملل:دولت میانمار همچنان ازتاکتیک حکومت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نماینده حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که دولت میانمار همچنان از 'تاکتیک' مشابه حکومت نظامی سابق این کشور برای ساکت کردن مردم استفاده می کند.

'یانقی لی' نماینده حقوق بشر سازمان ملل روز گذشته (30 تیرماه) از دولت میانمار خواست به این سازمان اجازه دهد تحقیقات پیرامون اتهامات پاکسازی نژادی مسلمانان روهینگیا را انجام دهد. بیش از 70 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از اکتبر سال گذشته با هدف فرار از سرکوب خونین نیروهای امنیتی به بنگلادش مهاجرت کرده اند. کشتار جمعی، تجاوز گروهی و به آتش کشیدن خانه ها توسط نیروهای امنیتی میانمار بخشی از داستان مسلمانان روهینگیا است و این مسلمانان برای نجات جانشان دست از خانه و کاشانه خود کشیده اند. بازرسان سازمان ملل نگران هستند ارتش میانمار از 'عملیات پاکسازی' برای یافتن شبه نظامیانی که به پلیس حمله کرده اند به عنوان پوشش احتمالی پاکسازی نژادی اقلیت سرکوب شده استفاده کند. دولت میانمار به طور جدی این اتهامات را رد کرد و از طرفی به ماموریت حقیقت یاب سازمان ملل جهت انجام تحقیقات، دسترسی نامحدود به روزنامه نگاران بین المللی و یا فعالان حقوق بشر مجوز نداد.
'یانقی لی' گزارشگر ویژه سازمان ملل با تاکید بر اینکه همچنان گزارش هایی از سوء استفاده نیروهای امنیتی در استان راخین دریافت می کند، 'به طور جدی' از دولت میانمار خواست به این ماموریت مجوز دهد. وی همچنین هشدار داد که پلیس و ارتش میانمار همچنان در تلاش برای ارعاب و آزار مردم به منظور جلوگیری از سخن گفتن آنها از سوء استفاده های انجام شده در روشی مشابه با حکومت نظامی سابق این کشور هستند.
این مقام سازمان ملل پس از پایان سفر 12 روزه خود به میانمار گفت که در گذشته مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و شهروندان تحت تعقیب، نظارت و بازجویی قرار می گرفتند، و این شرایط همچنان ادامه دارد. براساس این گزارش، امیدهای زیادی وجود داشت که 'آنگ سان سوچی' برنده جایزه صلح نوبل که از وی به عنوان 'نماد دموکراسی' یاد می شود بتواند دوره جدیدی از آزادی را در این کشور ایجاد کند. پیروزی حزب 'آنگ سان سوچی' در سال 2015 بر نیم قرن حاکمیت نظامیان بر میانمار پایان داد. 'لی' که بودائیان، وی را به دلیل صحبت کردن در مورد روهینگیایی ها با القاب نامناسب خطاب قرار داده اند، هشدار داد سازمان ملل تا زمانی که اقدامات بیشتری برای حفاظت از مسلمانان انجام نشود، نظارت خود بر این کشور را ادامه می دهد. وی تاکید کرد: همانطور که انتظار نداریم میانمار یک شبه به دموکراسی دست یابد، این کشور نباید انتظار داشته باشد روش های ویژه سازمان ملل را یک شبه دگرگون سازد.

 

منبع خبر: ایرنا

عکس: Timenews

“ سازمان ملل:دولت میانمار همچنان ازتاکتیک حکومت نظامیان استفاده می کند ”