پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان

کد خبر : #3514
تاریخ انتشار : شنبه, 31 تیر 1396 8:18
تعداد بازدید کننده : 569
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هرچند خلاء قانونی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان احساس نمی‎شود؛ اما با توجه به نوآوری‎های لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان و احصاء تکالیف مشخص برای تمامی ‌دستگاه‌های مرتبط با کودکان، اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از احتمال قوی تعیین و تکلیف این لایحه در آینده‎ای نزدیک خبر می‎دهند.

قوه قضائیه لایحه‌ حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را در 22 اردیبهشت ماه سال 88 در قالب 54 ماده تقدیم دولت کرد، لایحه ای که می‎بایست تحولی جدی در بحث حقوق کودک ارائه کند. پس از ارسال لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به دولت، مواد این لایحه به 49 ماده کاهش یافت و در تاریخ 10 مرداد 1390 در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در 28 آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد.

 

بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی

سال 92 لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارسال شد و کمیسیون این لایحه را به کمیته حقوق خصوصی ارجاع داد تا در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در دو سال گذشته اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی از برگزاری جلسات متعدد برای بررسی و تصویب بندهای این لایحه در کمیسیون خبر دادند. لایحه‌ای که کلید آن در در مجلس هشتم زده شد و در قالب 49 ماده‎ تمام مواد حقوقی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است. لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان متشکل از 4 فصل است که به صورت کامل، از تعریف کلیات، تشکیلات و جرایم و مجازات‎ها تا تحقیق، رسیدگی و تدابیر حمایتی در آن مطرح شده است. در این لایحه در راستای حمایت از اطفال، این سن با دقت تعریف و مرز میان کودکی و بزرگسالی تعیین شده است و در این خصوص سن 18 سال تمام، مرز میان کودکی و بزرگسالی یاد شده و افراد زیر این سن می‌توانند از حمایت‌های این قانون بهره‌مند شوند.

 

نوآوری‌های لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

مکلف شدن قضات و بازدید دوره‎ای از مراکز نگهداری اطفال و نوجوانان، امکان تجدیدنظر مکرر در آرا و تصمیمات دادگاه و همچنین قابل تجدید نظر بودن تمامی احکامی که در خصوص اطفال و نوجوانان صادر می شود از دیگر دستاوردهای نوآوری های صورت گرفته در خصوص حقوق کودکان و نوجوانان است. حمایت از کودکان دو اصطلاح «کودک‏ آزاری» و «آزار و اذیت کودکان و نوجوانان» در ماده 5 و 2 این لایحه مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است. مواردی مانند هر گونه صدمه و اذیت و آزار کودکان، شکنجه جسمی و روحی کودکان، نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی کودکان، ممانعت از تحصیل کودکان، هرگونه خرید و فروش کودکان، بهره‎‏کشی از کودکان، کارگیری کودکان به منظور ارتکاب اعمال خلاف و موارد دیگری مورد توجه و دقت قرار گرفته است و در صورت تصویب بخش زیادی از مشکلات اجتماعی و البته این آسیب اجتماعی برطرف می‌شود. در این لایحه وظایف نهادهایی مثل وزارت کشور، آموزش و پرورش، بهزیستی، دادگستری و مجموعه های مرتبط مشخص شده است و برای بحثی مثل کودک آزاری برخوردهای سختی از سوی قوه قضاییه پیش بینی شده است.

 

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه : خلاء قانونی در جرم کودک آزاری نداریم

دکتر کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه با اشاره به آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: این لایحه جوابگوی بسیاری از مشکلات موجود است و در قوه قضائیه از چندین سال گذشته تصویب شده و وارد قوه مقننه شده است. خوشبختانه در کمیسیون حقوقی و قضایی موادی از این لایحه تصویب شده و امیدوارم که امسال این خبر خوش را داشته باشیم که این لایحه تصویب شود منتهی اینگونه نیست که اگر این لایحه تاکنون تصویب نشده ما خلاء قانونی داشته و یا برای کودک آزاری، جرم انگاری یا مجازات نداشته‌ایم. مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه بیان داشت: قوه قضائیه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را ۱۲ سال پیش تهیه کرد و به مجلس فرستاده است و به جهت اهمیت موضوعات کودکان مقررات این بخش قبل از هر قانون دیگری در قوه قضاییه اصلاح و تدوین شد.

 

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس : تعیین تکلیف لایحه حقوق کودکان و نوجوانان در دستور کار

حجت‎الاسلام والمسلمین نوروزی در گفت‎وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با اشاره به آخرین وضعیت لایحه حقوق کودکان و نوجوانان اظهار کرد: این لایحه در اولویت بررسی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی قرار دارد. وی ادامه داد: این لایحه در راستای حمایت از کودکان و نوجوانان با 44 ماده مطرح شده که در حال حاضر 9 ماده آن به تصویب رسیده است. همچنین لایحه مذکور تا پایان سال نهایی و تصویب خواهد شد. در نهایت هرچند در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان خلاء‌های قانونی نداریم اما با توجه به اینکه لایحه مذکور برای تمامی ‌دستگاه‌های مرتبط با کودکان تکالیف مشخص و احصاء شده‌ای را تعیین کرده است و تصویب آن بیش از پیش احساس می‌شود.

 

منبع خبر: خبرگزاری میزان

عکس: ایسنا

“ پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان ”