بحث عدالت جنسیتی و توان افزایی زنان در دولت دوازدهم پیگیری می شود

کد خبر : #3485
تاریخ انتشار : یکشنبه, 25 تیر 1396 10:02
تعداد بازدید کننده : 462
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بحث عدالت جنسیتی و توان افزایی زنان در دولت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به توجه ویژه دولت به موضوع زنان، گفت: موضوع عدالت جنسیتی و توان افزایی دختران و زنان ایرانی به عنوان یک اولویت در دستور کار دولت دوازدهم قرار گرفته و پیگیری می شود.

شهیندخت مولاوردی در جلسه کارگروه تخصصی امور بانوان و خانواده استانداری تهران افزود: بحث توان افزایی، توانمندی و استفاده از قابلیت زنان و دختران ایرانی به صورت ویژه در برنامه رییس جمهوری برای پیگیری و اجرا در دولت دوازدهم مطرح و مورد توجه قرارگرفته است. وی با اشاره به رویکرد برنامه پنجم توسعه در بحث زنان و خانواده اظهار کرد: موضوع عدالت جنسیتی در ماده 101 برنامه ششم توسعه نیز مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.
مولاوردی تصریح کرد: یکی از ویژگی های برنامه ششم توسعه در مقایسه با برنامه های قبلی، ارائه شاخص هایی برای تحقق رویکرد، پایش و رصد برنامه های اجرا شده است که این رویکرد مانع از عملکرد کلیشه ای برنامه خواهد شد. معاون رییس جمهوری با بیان اینکه شاخص های سند برنامه ششم توسعه در محور الویت بندی شده، گفت: یکی از مشکلات و ایرادات برنامه پنجم توسعه در حوزه زنان، نگاه آرمان گرایانه و کلی بود و برهمین اساس پیش بینی می شود تا پایان برنامه 30 درصد از اهداف و برنامه های آن محقق شود.
مولاوردی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه دولت با آسیب شناسی که انجام داد احکام بسیار محدودی را برای برنامه ششم توسعه پیشنهاد کرد، گفت: در نهایت مجلس شورای اسلامی تعداد مواد پیشنهادی دولت را برای برنامه ششم توسعه از 35 ماده به 101 ماده رساند که البته از لحاظ محتوایی مشکلی در برنامه ایجاد نشد و تغییر خاصی صورت نگرفت. به گفته وی در کل کشور از عدم توسعه متوازن رنج می‌بریم و در حوزه زنان نیز این عدم تعادل‌ وجود دارد.
مولاوردی با بیان اینکه در حال حاضر در شاخص‌های آموزش و بهداشت زنان دستاوردهای خوبی داریم اما در شاخص‌های اقتصادی و سیاسی با محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی مواجهیم گفت: برای کاهش عدم تعادل در حوزه زنان در کشور طرح‌هایی از جمله تعادل جنسیتی در مدیریت‌ها، توانمندی اقتصادی و سیاسی زنان ارایه شده است. معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده ادامه داد: در حال حاضر ریل گذاری برای رسیدن به اهداف در حوزه زنان و خانواده انجام و در دولت دوازدهم نیز در این چارچوب عمل خواهد شد. مولاوردی تاکید کرد که ادعای رفع و ریشه کن کردن آسیب‌های اجتماعی را نداریم زیرا در هیچ جای دنیا این اتفاق نیفتاده است. وی در بخش دیگری از سخنان خود به منشور حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: برخلاف تصور برخی قرار نیست این منشور به لایحه یا قانون تبدیل شود بلکه قوانین پراکنده‌ای است که در یک منشور جمع بندی شده‌اند اما اگر برای تحقق آن نیاز باشد منشور حقوق شهروندی به لایحه، بخشنامه و یا دستورالعملی تبدیل شود، باید این کار صورت گیرد تا در دولت دوازدهم شاهد تحقق آن در کشور باشیم.
مولاوردی ابراز امیدواری کرد: در دولت دوازدهم شاهد تحقق تمامی وعده‌ها و برنامه‌های رئیس جمهور باشیم و هر آنچه که در دولت یازدهم نیز بر روی زمین ماند و یا برخی با حاشیه سازی اجازه ندادند این طرح‌ها به انجام برسد و مجال تحقق آنها را ندادند، در دولت دوازدهم محقق شود. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سیاست‌های مربوط به بازار کار در چهار جلد در اختیار شورای عالی اشتغال قرار گرفته است، گفت: در این خصوص در دولت دوازدهم برای زنان سرپرست خانوار و همچنین دختران فارغ التحصیل دانشگاهی برنامه اشتغال ارائه دادیم و اشتغال این 2 گروه هدف در دستور کار ما قرار دارد البته نگرانی‌هایی در حوزه بازار غیر رسمی اشتغال در کشور داریم چراکه بازار به سمت زنانه شدن پیش می‌رود.
مولاوردی در ادامه با اشاره به استخدام زنان در دستگاههای دولتی گفت: هر چند در اشتغال آفرینی برای زنان به استخدام‌های دولتی اکتفا نمی‌کنیم اما هر جا روزنه‌ای برای استخدام دولتی آنها ایجاد شود، آن را با جدیت دنبال خواهیم کرد، این در حالیست که هر جا احساس کنیم نقض حقوق و یا تبعیضی در خصوص زنان و دختران در حال شکل گیری است نیز با جدیت با آن برخورد خواهیم کرد. وی افزود: آزمون استخدامی سال گذشته را به دلیل نقض حقوق زنان لغو کرده و توانستیم فرصتی را ایجاد کنیم که 350 فرصت شغلی برای زنان و دختران ایجاد شود. مولاوردی همچنین با اشاره به طرح راه اندازی شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده افزود: این مرکز با گرمخانه ها و خانه های امن که فقط وظیفه نگهداری از زنان آسیب دیده را دارند، متفاوت است. معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه هدف این طرح بازاجتماعی کردن و توانمندسازی زنان از جمله زنان زندانی است تصریح کرد: ایران بیشترین آمار بازگشت به زندان را با رقم 20 درصد دارد در حالیکه این عدد در دنیا ۵ درصد است.
وی افزود: درهمین ارتباط، طرح سین هشتم یا سرپناه از سوی جمعی از هنرمندان ارایه شده که براساس آن موضوع باز اجتماعی کردن و بازگشت آسیب دیدگان به جامعه توسط هنرمندان انجام شود. مولاوردی با اشاره به نمونه هایی از مراکز حمایت از آسیب دیدگان و اجتماعی کردن آنها گفت: با وجود سختی هایی که درافتتاح برخی از این مراکز شاهد هستیم اما می توان حرکات جدی را در این مسیر آغاز کرد. به گزارش ایرنا، ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران نیز دراین جلسه گفت: محصولات تولید شده از سوی بانوان کارآفرین استان تهران در سطح خوبی قرار دارد اما در مسیر نحوه فروش و بازار صادرات این محصولات با مشکلاتی مواجه هستیم. سیدحسین هاشمی استاندار تهران نیز دراین خصوص تاکید کرد که تا هفته دولت با بهره مندی از تشکل های موجود، تشکل واحدی برای بررسی و اجرای طرح فروش تولیدات بانوان کارآفرین استان تهران راه اندازی شود.
نشست کارگروه تخصصی امور بانوان و خانواده استانداری تهران با حضور شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، سیدحسین هاشمی استاندار تهران، ثریا شارقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و جمعی از مدیران، کارشناسان و مسئولان سازمان های مردم نهاد عضو کارگروه در استانداری برگزار شد.

 

منبع خبر: ایرنا

عکس: نسیم

 

“ بحث عدالت جنسیتی و توان افزایی زنان در دولت دوازدهم پیگیری می شود ”