«پذیرش ۲۶۰۰ کودک کار» توسط سازمان بهزیستی

کد خبر : #3466
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 تیر 1396 11:38
تعداد بازدید کننده : 607
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
«پذیرش ۲۶۰۰ کودک کار» توسط سازمان بهزیستی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بهزیستی در مدت شش ماه گذشته حدود ۲ هزار و ۶۰۰ کودک کار و خیابانی را در پایتخت جمع‌آوری و پذیرش کرده، گفت: بیش از ۶۵ درصدِ این تعداد،کودک خارجی بوده و متعلق به کشورهایی چون افغانستان و پاکستان هستند.

انوشیروان محسنی بند‌پی درباره کودکان کار و اقدامات انجام گرفته از سوی این سازمان به‌منظور مقابله با این معضل اظهار کرد: بر اساس آیین‌نامه‌ای که از قبل به تصویب رسیده، بهزیستی مؤظف است بعد از جمع‌آوری کودکان کار نسبت به ارائه خدمات مددکاری، اجتماع پذیری و برگشت به چرخه تحصیل اقدام کند اما جمع‌آوری و تأمین محل نگهداری از این کودکان برعهده بهزیستی نیست. رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مفاد این آیین‌نامه تصریح کرد: نیروی انتظامی با حکم قضایی مؤظف به جمع‌آوری کودکان کار و خیابانی بوده و شهرداریها در کلان‌شهرها باید مکان نگهداری از این کودکان را فراهم کنند همچنین بهزیستی نسبت به ارائه خدمات تخصصی، مددکاری، حرفه‌آموزی و ترک اعتیاد کودکان معتاد تکالیفی را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در مدت 6 ماه گذشته حدود 2 هزار و 600 کودک کار و خیابانی را در پایتخت جمع‌آوری و پذیرش کرده است، گفت: بیش از 65 درصد از این تعداد، کودک خارجی بوده و متعلق به کشورهایی چون افغانستان و پاکستان هستند. بند‌پی با بیان اینکه اگر والدینِ غیرمعتاد کودکان کار و خیابانی نسبت به بازگشت فرزند خود تقاضایی را مطرح کنند، سازمان بهزیستی مؤظف به ارائه کودک به آنها می‌باشد، خاطرنشان کرد: بهزیستی در مدت اخیر تلاش کرده حتی والدین کودکان کار و خیابانی آسیب‌دیده را مورد مشاوره روانشناسی قرار دهد تا با بهبود وضعیت معیشتی و اشتغال از کودکان برای تأمین درآمد استفاده نکنند. رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه این سازمان با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه همکاری خوبی دارد، یادآور شد: در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای هستیم که بر اساس آن اگر بهزیستی 3 بار کودکان کار را پذیرش و در اختیار والدین قرار دهد ولی باز هم این کودکان رها شوند، از آن خانواده سلب حضانت شده تا به طور دائم در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرند البته این موضوع هنوز نهایی نشده است. وی درباره خرید و فروش نوزادان تصریح کرد: نمی‌توان منکر موضوع خرید و فروش نوزادان شد اما این موضوع بسیار محدود بوده زیرا نوزادانی که در بیمارستان و خیابان و پارک رها شده یا با مادران معتاد در مراکز بیمارستانی تحت مراقبت باشند، طبق توافق بین بهزیستی و وزارت بهداشت و درمان بعد از تولد در اختیار بهزیستی قرار می‌گیرند تا مدت درمان مادر معتادش طی شود.

بندپی با بیان اینکه عموم کودکان کار معتاد نیستند، اظهار کرد: با این حال سازمان بهزیستی مراکزی را برای نگهداری و درمان کودکان معتاد تعبیه کرده است، به عنوان مثال 150 کودک‌کارِ معتاد زیر 16 سال در سیستان و بلوچستان و 50 کودک‌کار ِمعتاد زیر 16 سال نیز در البرز پذیرش شده است. وی افزود: مرکزی در تهران راه‌اندازی شده که تعدادی کودک‌کار معتاد را پذیرش کرده است.

 

منبع خبر: تسنیم

عکس: بازار خبر

“ «پذیرش ۲۶۰۰ کودک کار» توسط سازمان بهزیستی ”