واکنش تند واشنگتن و تل‌آویو به قطعنامه ضد اسرائیلی یونسکو

کد خبر : #3464
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 تیر 1396 11:32
تعداد بازدید کننده : 360
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
واکنش تند واشنگتن و تل‌آویو به قطعنامه ضد...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
اقدام یونسکو در تصویب قطعنامه‌ای مبنی بر درج بخش قدیمی شهر الخلیل در فهرست میراث فرهنگی جهانی در خطر، تل‌آویو و واشنگتن را خشمگین کرد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی این قطعنامه را‌ جنون‌آمیز خواند و دولت وی نیز خبر داد حمایت مالی و همکاری خود را با یونسکو قطع کرده‌ است. امریکا نیز این اقدام را «بی حرمتی به تاریخ» توصیف کرده و مدعی شد در روابطش با یونسکو بازنگری خواهد کرد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با جنون‌آمیز خواندن قطعنامه یونسکو درباره درج نام بخش قدیمی شهر الخلیل و حرم ابراهیمی به فهرست میراث جهانی در خطر، گفت:‌ این بار به این نتیجه رسیدند که غار البطارکه (حرم ابراهیمی) مکانی تاریخی فلسطینی است و این به معنای آن است که این مکان متعلق به یهودیان نبوده و در معرض خطر است. نتانیاهو در کلیپی ویدئویی این اقدام را تصمیم مزخرف دیگری از یونسکو توصیف می‌کند. دفتر نتانیاهو نیز اعلام کرد تل آویو همکاری‌های خود را با این سازمان متوقف می‌کند. در همین حال نیکی هیلی سفیر امریکا در سازمان ملل نیز اقدام یونسکو را «بی حرمتی به تاریخ» توصیف کرده و گفت: امریکا در روابطش با یونسکو بازنگری خواهد کرد. هیلی مدعی شد، این تصمیم تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای احیای مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل را خنثی می‌کند. اقدام یونسکو در مقابل با استقبال فلسطینیان روبه‌رو شد. ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، این رأی‌گیری را موفقیتی دیپلماتیک برای فلسطین در مقابل فشارهای اسرائیل و امریکا علیه کشورهای عضو و اشاعه دروغ و شایعات از سوی آنها دانست و گفت: این رأی یونسکو شکست و سقوطی صاعقه‌وار برای اسرائیل و همپیمانانش در برابر تاریخ و اصالت الخلیل فلسطین به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی جهان است و ثابت می‌کند، فلسطینی‌ها از بیش از 4 هزار سال پیش از میلاد در این منطقه ساکن بودند. همزمان با تصمیم یونسکو، اتحادیه اروپا از مقامات رژیم صهیونیستی خواست تا در تصمیم اخیرش درخصوص ساخت بیش از ۱۵۰۰ واحد مسکونی در قدس شرقی تجدیدنظر کند.

 

منبع خبر: روزنامه ایران

عکس: ویکی پدیا

“ واکنش تند واشنگتن و تل‌آویو به قطعنامه ضد اسرائیلی یونسکو ”