گزارش فارین پالسی از نقض حقوق بشر در عربستان

کد خبر : #343
تاریخ انتشار : پنج شنبه, 2 خرداد 1392 0:00
تعداد بازدید کننده : 814
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش فارین پالسی از نقض حقوق بشر در عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مجله فارین پالسی آمریکا در گزارشی به وضعیت حقوق بشر در عربستان پرداخته و نوشت که رژیم سعودی از سکوت بین‌المللی برای سرکوب و ساکت کردن مخالفان داخلی خود بهره برداری می‌کند.

به گزارش فارس، مجله فارین پالسی نگاهی به اوضاع حقوق بشر در عربستان بویژه اقدامات مسئولان سعودی علیه مخالفان و فعالان حقوق بشری انداخت و نوشت: اغماض و چشم پوشی جامعه بین‌المللی، رژیم سعودی و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را تشویق کرده است که اقداماتی را علیه فعالان حقوق بشری و مخالفان خود به منظور ساکت کردن آنها به راه بیاندازند.
این مجله افزود: در 11 ماه مارس، عبدالعزیز الحصان وکیل سعودی در جریان ملاقاتش با دو تن از بارزترین مدافعان حقوق بشر در عربستان یعنی محمد الفهد القحطانی و عبدالله الحامد شوکه شد زیرا آنها دستبند زده بودند و مسئولان زندان نیز بر بسته بودن دستهای آنها پافشاری کردند و وقتی نیز که این وکیل سعودی در صفحه خود در یکی از پایگاه‌های اجتماعی در اینترنت این وضعیت را محکوم کرد؛ مسئولان سعودی حمله شدیدی را علیه وی به راه انداختند.
فارین پالسی نوشت: درکمتر از 24 ساعت، الحصان برای بازجویی درباره مطالبی که در صفحه اش نوشته شده بود، احضار شد و رسانه های گروهی طرفدار دولت حمله شدیدی علیه وی به راه انداختند و مجوز وکالت وی در معرض خطر لغو شدن از سوی وزارت دادگستری سعودی قرار گرفت.
این مجله افزود: درحالی که مخالفان به طور گسترده با اقدامات رژیم سعودی علیه خود روبرو هستند؛ این موضوع در سطح جامعه بین‌المللی بازتابی ندارد و باوجود اینکه موضوع این دو فعال سعودی در بارزترین رسانه های گروهی آمریکا در آغاز سال جاری مطرح شد اما این امر باعث نشد که القحطانی از محکومیت 10 سال زندان و الحامد از محکومیت 5 سال زندان به خاطر فعالیت‌های سیاسی خودشان نجات یابند و درحال حاضر حامیان الحصان درتلاش برای جلب حمایت از وی هستند تا به سرنوشت مشابه این دو فعال بارز حقوق بشر عربستان دچار نشود.
این مجله مطرح نبودن پرونده موارد نقض حقوق بشر در عربستان را در سطح بین المللی محکوم کرد و در این زمینه به محاکمه دو فعال بارز حقوق بشر یاد شده اشاره کرد که درجریان سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اتفاق افتاد اما وی به هیچ وجه به پرونده این دو فعال حقوق بشری در جریان سفرش نپرداخت و به جای آن رسانه های گروهی موضوع اجازه به دختران در عربستان برای ورزش و دوچرخه سواری را جشن گرفتند.
این مجله افزود: اقدامات رژیم سعودی علیه این فعالان درحالی صورت می گیرد که این کشور شاهد تحول آشکاری در زمینه فعالیت های حقوق بشری است و این امر با راهبرد جدید جمعیت حقوق مدنی و سیاسی در عربستان (حسم) در به چالش کشیدن دولت در دادگاهها همزمان شده است. این جمعیت را القحطانی بنیان نهاده است.
به نوشته فارین پالسی، همزمان پایگاه های اجتماعی در اینترنت نیز مورد استقبال بی سابقه کاربران سعودی قرار گرفته و به یک تریبون رسانه ای مستقل برای مخالفان رژیم سعودی تبدیل شده است.
فارین پالسی نوشت: الحصان که هم اکنون در آمریکا به سرمی برد تاکید کرد که اقدامات علیه وی تنها یک مسئله شخصی نیست بلکه بخشی از حمله ای گسترده تر علیه فعالان حقوق بشر و وکلا و اصلاح طلبان است.
الحصان افزود: از زمان صدور حکم علیه القحطانی و الحامد در ماه مارس گذشته، مسئولان سعودی اقدامات علیه فعالان حقوق بشر و تظاهرات کنندگان را ادامه می دهند به گونه ای که برای آنها محدودیت ایجاد کرده و آنها را برای بازجویی احضار می کند و علاوه بر این، صدها نفر از تظاهرات کنندگان بازداشت شده و چندین هفته بدون اجازه به آنها برای ملاقات با وکیل زندانی شده اند.
به نوشته فارین پالسی، الحصان تصریح کرد که هم اکنون پایگاههای اجتماعی در اینترنت نیز زیر نظر رژیم سعودی قرار گرفته و این رژیم درحال کنترل آنها است.
این مجله نوشت: وارد عمل نشدن برای متوقف کردن این موارد نقض حقوق بشر چراغ سبز را به برخی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس داده است تا همین شیوه را دنبال کنند به گونه ای که کویت یک نماینده و فعال سیاسی مخالف را به اتهام اهانت به امیر کشور به 5 سال زندان محکوم کرد و همچنین پرونده این فرد باوجود جایگاهش در کویت، هیچ گونه بازتاب بین المللی در سطح جهانی پیدا نکرد.
به نوشته فارین پالسی، الحصان درباره موج خشم آتی در عربستان هشدار داد؛ باوجود اینکه دولت چنین چیزی را انکار می‌کند.
وی تاکید کرد عربستان تا ابد کشوری نخواهد بود که شاهد رویدادها و حوادث غیرمنتظره نباشد و روزی خواهد رسید که ملت عربستان به خروش خواهد آمد و علیه حکام خود انقلاب خواهد کرد؛ خصوصا در سایه ادامه سیاست‌ها، تنگناها و محدویت‌ها علیه برخی طرف‌ها که فقط خواهان اصلاحات سیاسی و شفاف و اهمال حاکمیت قانون هستند.
وی از دولت سعودی خواست تا به جای ساکت کردن مخالفان و بازی با اختلافات طائفه ای و استفاده از بین توجهی بین‌المللی درقبال سیاست‌های سرکوبگرانه‌اش، به صدای حامیان اصلاحات و توسعه حس مشارکت مدنی گوش فرا دهد.

گزارش فارین پالسی از نقض حقوق بشر در عربستان - 44
“ گزارش فارین پالسی از نقض حقوق بشر در عربستان ”