ارتش میانمار 67 کودک سرباز را مرخص کرد

کد خبر : #3424
تاریخ انتشار : شنبه, 3 تیر 1396 15:37
تعداد بازدید کننده : 631
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
ارتش میانمار 67 کودک سرباز را مرخص کرد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد: ارتش میانمار در نخستین اقدام برای کاهش روند استفاده اجباری از کودکان و نوجوانان به عنوان جنگنده و سرباز در یک دهه اخیر، 67 کودک سرباز را مرخص کرد.

یونیسف در گزارشی تایید کرد ارتش میانمار روز جمعه 2 تیرماه برای نخستین بار پس از کودتای نظامیان در یک دهه پیش که کودکان را به اجبار به سربازی می گرفتند، 67 کودک را مرخص کرد. به نوشته تارنمای 'میزیما' که خبرهای میانمار را رصد می کند، طبق این گزارش هنوز برآورد دقیقی از تعداد کودکان و نوجوانانی که در ارتش 500 هزار نفری میانمار به عنوان سربازان اجباری حتی در جنگ های نژادی در مناطق مرزی این کشور می جنگند، وجود ندارد.
ارتش میانمار نیز در این زمینه در گزارشی اعلام کرد که پس از قرارداد سال 2012 این کشور با سازمان ملل تاکنون 850 کودک و نوجوان سرباز در نیروهای نظامی این کشور مرخص شده اند. از سال 2012 تاکنون دولت غیرنظامی جایگزین نظامیان که حدود 50 سال قدرت را در میانمار در دست داشتند، روی کار آمده است. البته درگیری های قومی، نژادی و مذهبی به ویژه علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در مناطق مرزی این کشور پایان نیافته است. دولت جوان میانمار پیشتر اعلام کرده بود درصدد است کودکان و افراد کم درآمد در ارتش را به جامعه باز گرداند.
'برتراند بینول' نماینده یونیسف در میانمار نیز در این زمینه اعلام کرد که در حال حاضر استخدام یک کودک نسبت به چهار سال پیش در میانمار سخت تر شده است. این درحالی است که کارشناسان می گویند در میانمار هنوز کودکان در معرض خطر استخدام اجباری در ارتش و استفاده از آنها در مناطق جنگی خطرناک مرزی وجود دارد. گروه هایی در ارتش و دلالانی وجود دارند که همچنان در مراکز مشخصی از شهرهایی مانند یانگون و ماندالی در پارک ها و ایستگاه های اتوبوس، پسران کم سن آسیب پذیر را به اجبار وارد صفوف ارتش برای جنگیدن می کنند.
این سربازان کودک عمدتا به عنوان جنگنده به ایالت های شمالی میانمار مانند کاچین و شان که مناقشات نظامی،درگیری و خشونت های نژادی در آنجا بشدت درجریان است، فرستاده می شوند. یونیسف در گزارش خود متذکر شده است که این سازمان تلاش هایی برای گفت وگو با مسئولان محلی به منظور آزاد کردن سربازان زیر سن قانونی داشته اما تاکنون بی پاسخ مانده است. تاکنون همه کودکانی که از خدمت اجباری در ارتش میانمار آزاد شده‌اند زیر 18 سال سن داشتند. بسیاری از گروه های فعال حقوق بشری خواستار خروج تمام کودکان از ارتش میانمار هستند. برخی از کشورها پیشتر اعلام کرده بودند در صورتی که میانمار به استفاده اجباری از کودکان در ارتش پایان ندهد این کشور را تحریم می کنند. میانمار که در سال های اخیر درگیر خشونت ها و درگیری های نظامی داخلی بوده دچار مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی است . یونیسف پیشتر در گزارشی از مرگ روزانه 150 کودک زیر 5 سال در اثر گرسنگی در این کشور خبر داده بود.

 

منبع خبر و عکس: ایرنا

“ ارتش میانمار 67 کودک سرباز را مرخص کرد ”