اعتراض نماینده ویژه سازمان ملل به زندانی کردن کودکان در میانمار

کد خبر : #3405
تاریخ انتشار : شنبه, 27 خرداد 1396 16:08
تعداد بازدید کننده : 474
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعتراض نماینده ویژه سازمان ملل به زندانی کردن...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
'یانگ هی لی' نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار با ارائه گزارشی در مورد وضعیت کودکان زندانی در ایالت 'راخین' به شورای حقوق بشر این سازمان، از دولت میانمار خواست حقوق انسانی آنها رعایت و از زندانی کردن خردسالان اجتناب شود.

گزارش خانم 'یانگ هی لی' حاکی از آن است که اکنون حداقل 13 کودک از اقلیت مسلمان در زندان های دولتی ایالت راخین در بازداشت پلیس هستند که نام آنها ثبت شده، اما یکی از آنها به دلیل شرایط غیرانسانی زندان جان خود را از دست داده است .
وی با اعلام اینکه پلیس ایالت راخین، مرگ این کودک میانماری را چهار ماه بعد گزارش کرده است، خواستار تحقیق فوری دولت میانمار در مورد علت مرگ این کودک در زندان شد. 

نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار در گزارش خود با تشریح وضعیت غیرانسانی کنونی علیه اقلیت مسلمان ایالت راخین با روش های خشونت باری مانند تجاوز، شکنجه ، آدم ربایی و کشتن یکی از مقامات روستایی در این منطقه، گفت که فشارها علیه اقلیت منطقه همچنان ادامه دارد. وی همچنین در مورد سرنوشت کودکان روهینگیایی که به دلیل جنگ و خشونت اعمال شده علیه آنها مجبور به فرار از میانمار شده و آواره کشورهای همسایه شده اند، ابراز نگرانی کرد.
لی تصریح کرد گزارشی های رسیده حاکی است تعداد زیادی از کودکان دختر مجبور به ازدواج اجباری شده اند که این چرخه خشونت و فقر را در میان دختران و زنان میانماری استمرار بخشیده است. مهاجرت مسلمانان روهینگیا به بنگلادش و کشورهای همسایه میانمار پس از شروع عملیات دولت میانمار با شبه نظامیان در ایالت راخین شدت گرفت. 
این عملیات پس از کشته شدن 9 نیروی پلیس مرزی توسط شبه نظامیان در ایالت راخین آغاز شد. بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیا در راخین زندگی می کنند، اما دولت میانمار این افراد را مهاجران غیر قانونی بنگلادشی می داند و از دادن حق شهروندی به آنان خودداری می‌کند. 
دکتر 'یانگ هی لی' کره ای از سال 2014 تاکنون به عنوان مامور ویژه حقوق بشر سازمان ملل در میانمار چندین بار به این کشور و ایالت های راخین ، کاچین و شان که درگیری و خشونت های نظامی علیه اقلیت ها به ویژه روهینگیایی های مسلمان در سال های اخیر به طور گسترده و سیستماتیک درحال وقوع می باشد، سفر کرده است.

 

منبع خبر: ایرنا

عکس: الجزیره

“ اعتراض نماینده ویژه سازمان ملل به زندانی کردن کودکان در میانمار ”