۵۰ سال اشغال سرزمین فلسطین ازسوی اسرائیل

کد خبر : #3352
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 خرداد 1396 7:39
تعداد بازدید کننده : 481
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
۵۰ سال اشغال سرزمین فلسطین ازسوی اسرائیل
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بیانیه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد (15 خردادماه) به مناسبت سالگرد جنگ 1967 اعراب و اسرائیل و ۵۰ سال اشغال سرزمین فلسطین ازسوی اسرائیل

پنجاه سال از آغاز جنگ ۱۹۶۷ اعراب و اسرائیل می گذرد که به اشغال کرانه باختری، شرق بیت‌المقدس، غزه و بلندی‌های جولان درسوریه و آوارگی صدها هزار فلسطینی و سوری انجامید.

این اشغال گری بار سنگین توسعه‌ای و انسانی به مردم فلسطین تحمیل کرده است. در بین این ها نسل های پی در پی فلسطینی‌ّ هستند که مجبور به زندگی و رشد در اردوگاه های پر ازدحام پناهندگان شده‌اند. خیلی‌ها در فقر مطلق و بدون کوچکترین چشم اندازی از یک زندگی بهتر برای آینده فرزندان خود زندگی کرده‌اند.

این اشغالگری زندگی هر دو طرف درگیر، اسرائیل‌ و فلسطین را تحت تاثیر قرار داده است. چرخه تکراری خشونت و مجازات در این فرایند تجدید شده است. تداوم این امر پیام قاطعی به نسل‌های بعدی فلسطینی می دهد که رویای تبدیل شدنشان به کشور، رویایی بیش نیست و به اسرائیلی ها این پیام را می دهد که تمایل شان به صلح، امنیت و به رسمیت شناخته شدن در منطقه دست نیافتنی باقی می ماند.

پایان دادن به اشغالی که در سال ۱۹۶۷ آغاز شد و دستیابی به راه حل دو کشور مستقل بر مبنای مذاکره تنها راه ممکن به منظور ایجاد بنیان های صلح پایدار است که نیازهای امنیتی اسراییل و آرمان تشکیل دولت مستقل را برای فلسطینیان برآورده می سازد. این تنها راه دستیابی مردم فلسطین به حقوق مسلم شان است.

الان زمان دست کشیدن از این هدف نیست. گسترش مداوم شهرک سازی ، خشونت وتحریک، ساخت و ساز تسلیحات غیر مجاز و فعالیت‌های نظامی در غزه از جمله اقداماتی است که با تحقق یافتن مشروعیت ملی و تاریخی مردم هر دو طرف درگیر مغایرت دارد.

اکنون زمان روی آوردن به مذاکرات مستقیم برای حل و فصل نهایی همه مسائل مربوط به قطعنامه‌ها، موافقت نامه ها و حقوق بین المللی سازمان ملل متحد است.

اکنون زمان پایان دادن به این درگیری به وسیله بنیان نهادن دولت مستقل فلسطینی است که در کنار دولت اسرائیل در صلح و امنیت زندگی کنند.

حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین ازافراط گرایی و تروریسم در خاورمیانه جلوگیری و راه را برای همکاری، امنیت، رفاه، و حقوق بشر در همه جا هموار می کند.

در ۱۹۴۷، بر اساس قطعنامه ۱۸۱ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جهان خواستار به رسمیت شناخته شدن دو دولت مستقل عرب و یهود گردید.

در ماه مه ۱۹۴۸ دولت اسرائیل پایه گذاری شد.

جهان تقریبا پس از هفت دهه، هنوز در انتظار بنیان گذاری دولت مستقل فلسطین است.

دبیرکل با صراحت ‍‍پیشنهاد خود را برای همکاری با تمامی دست اندرکاران مرتبط به منظور پشتیبانی از فرآیند صلح حقیقی تکرار می کند.

 

منبع خبر: مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد

منبع عکس: Euronews

“ ۵۰ سال اشغال سرزمین فلسطین ازسوی اسرائیل ”