کاهش مجازات اعدام محکومان مواد مخدر روی میز مجلس

کد خبر : #3350
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 خرداد 1396 7:21
تعداد بازدید کننده : 629
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کاهش مجازات اعدام محکومان مواد مخدر روی میز مجلس
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
طرح نهایی «کاهش مجازات اعدام محکومان مواد مخدر» به احتمال زیاد امروز چهارشنبه 17 خردادماه 96 به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود.

به گفته جلال رحیمی جهان آبادی دبیر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی مجازات جایگزین اعدام در پرونده‌های مواد مخدر در دستور این کمیسیون قرار دارد و بزودی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.
طرح یک فوریت مجازات جایگزین اعدام برای مجرمان مواد مخدر اوایل آذرماه سال پیش در مجلس شورای اسلامی تصویب شد حالا پس از گذشت نزدیک به 6 ماه از تأیید کلیات این طرح باید ببینیم مذاکرات مجلس بر سر جزئیات آن در نهایت به کجا ختم شده است و بهارستان‌نشینان درباره جزئیات و پیشگیری از تبعات منفی آن چه تصمیمی گرفته اند؟ بر اساس اعلام رحیمی، در صورتی که این طرح به‌صورت نهایی تصویب شود، دیگر مجازات اعدام تنها برای قاچاقچیان و باندهای مسلح مواد مخدر اجرا می‌شود و کسانی که حمل‌کننده جزئی مواد مخدر هستند یا آنهایی که در شرایط خاصی ناچار به قاچاق شده‌اند، به حبس‌ ابد یا حبس با شرایط سخت محکوم می‌شوند.
نیمه اول سال 95 بود که بیش از 100 نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی را با هدف اصلاح قانون تشدید مبارزه با مواد مخدر و کاهش مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر که از مجلس قبل معلق مانده بود را بار دیگر به جریان انداختند. در طرح مجازات جایگزین اعدام برای مجرمان مواد مخدر آمده است که مجازات اعدام تنها برای قاچاقچیانی که با اسلحه اقدام به حمل مواد مخدر می‌کنند اعمال می‌شود و خرده فروشان یا حاملان مواد مخدر به جای اعدام به حبس‌های طولانی محکوم می‌شوند.
چنانچه در طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر حکم اعدام از مجازات خرده فروشان برای حمل مواد مخدر حذف شود براساس این طرح، در مواردی که مباشر جرم یا حداقل یکی از شرکا هنگام ارتکاب جرم، سلاح گرم همراه داشته یا سلاح گرم یا سرد کشیده باشد یا در مواردی که مرتکب بر اساس ماده ۱۸ این قانون یا ماده ۱۳۰ قانون مجازات اسلامی سردسته گروه مجرمانه سازمان‌یافته باشد یا در مواردی که مرتکب سابقه محکومیت به اعدام یا ۱۰‌سال حبس یا بیش از آن یا گذراندن حداقل ۵‌سال حبس به علت ارتکاب جرایم موضوع قانون مواد مخدر را داشته باشد یا در زمینه ساخت، تولید یا وارد کردن مواد موضوع ماده ۸ این قانون به کشور، فعالیت کرده باشد، به‌عنوان مفسد فی‌الارض شناخته می‌شود.

 

منبع خبر: روزنامه ایران

منبع عکس: donya-e-hoghough

“ کاهش مجازات اعدام محکومان مواد مخدر روی میز مجلس ”