فراخوان همیاری ملی برای حفظ محیط زیست

کد خبر : #3348
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 17 خرداد 1396 7:12
تعداد بازدید کننده : 343
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فراخوان همیاری ملی برای حفظ محیط زیست
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
در مراسم دوازدهمین دوره اهدای جایزه ملی محیط زیست، از 24 شخصیت حقیقی و حقوقی که اقدامات شاخصی برای حفظ محیط زیست داشتند تجلیل شد.

به گزارش دبیرخانه دوازدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست، امسال 167 نفر برای شرکت در این دوره از جایزه ملی محیط زیست ثبت‌نام کرده و تشکیل پرونده دادند که از بین آنها 24 نفر نهایتاً برگزیده شدند. از میان این پرونده‌ها برگزیدگان به ترتیب ۷ پرونده در بخش مؤسسات دولتی و عمومی، ۲ پرونده در بخش شرکت‌های خصوصی، ۳ پرونده در بخش متخصصان، ۶ پرونده در بخش سازمان‌های مردم نهاد و ۶ پرونده در بخش سایر افراد حائز دریافت جایزه و لوح تقدیر شدند. 

همزمان با روز جهانی محیط زیست، معاون اول رئیس جمهوری با حضور در مراسم اعطای دوازدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست گفت: دولت باید پناهگاه جدی مردم در چالش‌های محیط زیستی باشد وقتی مردم در ریزگرد و طوفان قرار می‌گیرند باید احساس کنند دولت پناهگاه‌شان در این روزهای سخت است. مردم هم باید تکیه گاه دولت برای حل مسائل بزرگ باشند. باید تفاهم ملی داشته باشیم که مسائل بزرگ وقتی قابل حل است که مردم و دولت هم پیمان شوند.

اسحاق جهانگیری افزود: نهادهای مدنی در این بخش می‌توانند خیلی کارساز باشند چون پیشرفت در محیط زیست وقتی میسر است که همه در صحنه حضور داشته باشند. او تأکید کرد: در دولت یازدهم سعی ما بر این بود که محیط زیست را به مهم‌ترین مسأله کشور تبدیل کنیم و به همین دلیل نخستین مصوبه دولت را برای حل مشکل دریاچه ارومیه اختصاص دادیم.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: گرم شدن زمین، زوال جنگل‌ها و مراتع، خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌ها، نابودی تنوع زیستی و انقراض گونه‌ها، آلودگی آب، خاک و هوا، گرد و غبار و آلودگی سواحل تهدیدهایی است که برای همه ساکنان زمین مطرح است. مقابله با این تهدیدات فرازمانی و فرامکانی است و همه دولت‌ها و مردم در همه نقاط جهان باید نسبت به سرنوشت بشر حساس باشند.  بازگشت تعادل به زیست‌بوم جهان مستلزم تلاش و کار جدی همه بخش‌های مختلف و کشورهای مختلف است. جامعه جهانی نمی‌تواند بی‌عدالتی در بخش محیط زیست و فرار از مسئولیت جمعی را ببیند و نسبت به این مخاطرات بی‌اعتنا باشد.

او تأکید کرد: بدیهی است که محیط زیست یک مسأله تزیینی نیست و همه مسائل ما را تحت تأثیر قرار داده و ایران هم از این نظر مستثنی نیست، ده‌ها مسأله کشور ریشه در محیط زیست دارد و چالش‌های محیط زیستی از حادترین مسائلی است که پیش روی هر ایرانی وجود دارد. 
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در حوزه ریزگردها بخش مهمی از مشکل ، خارجی است که رفع آن کار بسیار دشواری است اما به کانون‌های داخلی تمرکز جدی داده شد و کار جهادی در این زمینه آغاز شد. جهانگیری با اشاره به بحران نابودی تالاب هورالعظیم که عامل بخشی از ریزگردهای خوزستان است، گفت: کشور ما در عمق چند صدمتری در خلیج فارس برای اکتشاف نفت حفاری می‌کند آن وقت در عمق یکی، دو متری تصمیم گرفتند برای استخراج نفت هورالعظیم را خشک کنند و این تالاب عظیم به یک معضل بدل شد. الان با تلاش‌های انجام شده بیش از ۸۰ درصد آب دارد و در آب حفاری را انجام می‌دهیم و هیچ مشکلی هم برای فعالیت‌های اقتصادی‌مان پیش نیامده است.
او افزود: یکی از جهت‌گیری‌های ما در کشور بحث بهینه‌سازی انرژی است. این یک تعهد بین‌المللی و یک تعهد عقلانی برای کشور است. از سوی دیگر یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای شهرها نیروگاه‌های با سوخت اصلی مازوت بود که حجم عظیم آلودگی را روانه کلانشهرها می‌کرد. امروز تقریباً همه نیروگاه‌های حساس ما سوخت‌شان به گاز تبدیل شده است. برای توسعه حمل و نقل داخل شهری در همین جلسات اخیر شورای اقتصاد دو هزار دستگاه واگن برای قطار شهری تهران و کلانشهرها در نظر گرفته و دو هزار میلیارد بودجه به آن اختصاص دادیم.

ابتکار: مدیریت صحیح آب مهم‌ترین دستاورد زیست محیطی دولت یازدهم است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز دراین مراسم گفت: دولت یازدهم دوره ویژه‌ای برای جلب مشارکت‌های مردمی در عرصه‌های مختلف بویژه حفظ محیط زیست است و علت آن وجود فضای سیاسی است که امکان شنیدن صدای مردم را فراهم کرد که امیدواریم زمینه ساز ایجاد نهضت اجتماعی حفظ محیط زیست شود. معصومه ابتکار افزود: این مراسم برای قدردانی از تمام افرادی است که در گوشه و کنار کشور در راستای حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند. او افزود: مدیریت صحیح و پایدار منابع آب، توجه به تالاب‌ها، توجه به اقتصاد سبز و مشاغل سبز، حذف عناصر آلودگی و تخریب ناشی از فعالیت‌های اقتصادی در راستای اقتصاد مقاومتی برخی از اقدامات دولت یازدهم در عرصه محیط زیست است.
او خاطرنشان کرد: دولت یازدهم در راستای جلب مشارکت‌های مردمی گام‌های بزرگی برداشته است که با ایجاد فضای سالم و آزاد برای حضور سازمان‌های مردم نهاد و فعالان عرصه اجتماعی زمینه حضور آنها را ایجاد کرده است. این رویکرد زمینه ساز بروز جریان‌های قوی محیط زیستی شده است که علاوه بر شکل‌گیری ٩٠٠ سمن محیط زیستی، شبکه‌های سازمان‌های مردم نهاد ایجاد شد که در کنار آن مشارکت دانشگاهیان نیز بسیار حایز اهمیت است.
ابتکار اظهار کرد: علاوه بر این، سیاست درهای باز را اجرا کردیم که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت و ما نیز از ظرفیت این بخش برای حفظ محیط زیست استفاده می‌کنیم که معروفترین آنها همکاری شرکت «بیمه ما» است که پلنگ ایرانی را بیمه کرده و بیمه دانا محیط بانان زیستگاه یوزپلنگ را تحت پوشش قرار داده است.

 

منبع و مشروح خبر: روزنامه ایران

منبع عکس: donyayesafar.com

“ فراخوان همیاری ملی برای حفظ محیط زیست ”