اهدای جایزه دوسالانه سازمان ملل به سازمان نوسازی مدارس ایران

کد خبر : #3315
تاریخ انتشار : یکشنبه, 7 خرداد 1396 16:45
تعداد بازدید کننده : 530
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اهدای جایزه دوسالانه سازمان ملل به سازمان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
جایزه بین‌المللی دو سالانه سازمان ملل موسوم به جایزه ساساکاوا در حوزه کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس جمهوری اسلامی ایران اهدا شد.

در حاشیه اجلاس جهانی کاهش مخاطرات بلایای طبیعی که در بندر کانکون مکزیک برگزار شد، مراسم ویژه اهدای جایزه ساساکاوا با حضور مقامات ارشد سازمان ملل متحد و بنیاد ساساکاوا و در حضور نمایندگان بیش از 180 کشور شرکت کننده در این کنفرانس برگزار و این جایزه به جمهوری اسلامی ایران اهدا شد.

محمدتقی حسینی سفیر کشورمان در مکزیک که این جایزه را به نمایندگی از سوی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد طی سخنانی با اشاره به اقدامات گسترده دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه تجهیز و ایمنی مدارس گفت: ایمن سازی مدارس در برابر حوادث به عنوان یک هدف اصلی در دستور کار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس وابسته به وزارت آموزش و پرورش مسئولیت این امر خطیر را در سراسر کشور به عهده گرفت و با جدیت و پشتکار توانست در این زمینه به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند.

سفیر کشورمان اضافه کرد: به دلیل اهمیت موضوع بودجه مناسبی برای این کار از سوی دولت پیش‌بینی شد و علاوه بر این بخش خصوصی و خیرین نیز در این زمینه همکاری گسترده‌ای با وزارت آموزش و پرورش داشتند.

وی گفت: در ابتدای شروع این طرح مشخص شد که بیش از 67 درصد مدارس کشور شرایط ایمنی لازم را ندارند و در طی برنامه تا کنون نزدیک به 83 درصد از این مدارس به شرایط ایمن رسیده‌اند و مابقی نیز در طی دو سال آینده تکمیل خواهد شد.

حسینی افزود: هم اکنون در نتیجه اجرای این طرح 13 میلیون دانش‌آموز از شرایط ایمنی برخوردار هستند؛ مقاوم سازی، بازسازی و تجهیز مدارس به وسائل لازم در مقابل خطرات، افزایش تاب آوری ساختمان‌ها، آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان و مربیان برای مواجهه با شرایط خطرات طبیعی بخشی از این برنامه بوده است.

وی با بیان اینکه ارزیابی‌های بعد از وقوع چندین زلزله اخیر در مناطق مختلف کشور نشان دهنده این است که ساختمان‌های آموزشی از استحکام و تاب آوری لازم برخوردارند، گفت: ایران آمادگی دارد تا تجربیات خود را در این زمینه با کشورهای دیگر به اشتراک بگذارد.

در این مراسم همچنین فیلم کوتاهی از اقدامات سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در ایمن سازی مدارس به نمایش گذاشته شد.

جایزه دوسالانه ساساکاوا به سازمان‌هایی تعلق می‌گیرد که موثرترین اقدامات را برای کاهش تلفات انسانی در برابر خطرات حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، سونامی و سایر حوادث طبیعی انجام داده‌اند.

برای انتخاب سازمان‌های برنده جایزه ساساکاوا فرایند کارشناسی دقیق بین‌المللی اعمال می‌شود و از میان سازمان‌های متعدد داوطلب تنها دو سازمان جایزه را دریافت می‌کنند و به دو سازمان بعدی لوح تقدیر داده می‌شود. این اولین بار است که یک سازمان متعلق به جمهوری اسلامی ایران برنده جایزه اصلی ساساکاوا شده است.

 

منبع خبر: فارس

منبع عکس: nosazimadaresisf.ir

“ اهدای جایزه دوسالانه سازمان ملل به سازمان نوسازی مدارس ایران ”