اقدامات نوآورانه ایران درحوزه سلامت درنشست ژنو معرفی شد

کد خبر : #3303
تاریخ انتشار : شنبه, 6 خرداد 1396 9:53
تعداد بازدید کننده : 628
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اقدامات نوآورانه ایران درحوزه سلامت درنشست ژنو...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دکتر «علی‌اکبر سیاری» معاون بهداشت وزارت بهداشت روز جمعه 4 خردادماه در آخرین روز از سفرش به ژنو برای شرکت در مجمع جهانی بهداشت بیان داشت: در این نشست اقدامات نوآورانه ایران در حوزه سلامت و طرح تحول سلامت معرفی شد.

دکتر «علی‌اکبر سیاری» معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان داشت: در اجلاس سال جاری مشکلات و چالش‌هایی که در نظام ارائه خدمات سلامت در کشورهای مختلف وجود دارد به بحث گذاشته شد، همین‌طور عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت و آسیب‌های اجتماعی و عوامل دیگری مانند بیماری‌های واگیر و غیر واگیر بحث شد.
وی افزود: از محورهای مهم در این اجلاس، بحث آمادگی و پاسخگویی در فوریت‌های بهداشتی، مقاومت میکروبی و فلج اطفال بود که در اینجا بحث شد. همچنین بحث نظام سلامت شامل منابع انسانی، واکسن و فراورده‌های بیولوژیک، مساله پناهندگان و مهاجرین از موضوعات دیگری بود که در اینجا به بحث گذاشته شد.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: یکی از محورهای دیگری که بحث شد، پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیردار به‌خصوص بیماری‌های جدید و عوامل کنترل ناقلین، پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر و آمادگی برای اجلاس سران در 2018 در سازمان ملل متحد بود که کشورها بایستی گزارشی را تهیه کنند که چه اقداماتی را درزمینهٔ پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر انجام داده‌اند.
وی افزود: در این زمینه در حوزه زوال عقل ، تغذیه و چاقی کودکان، پیشگیری و کنترل سرطان، چارچوب مواد دخانی و همین ‌طور ارتقاء سلامت در طول دوره زندگی به‌ویژه در دوران حاملگی و در کودکان و نوجوانان گزارش‌هایی ارائه شد و مدیریت مواد شیمیایی در دنیا و همین‌طور اهداف 17 گانه ایی که در بحث توسعه پایدار است مطرح گردید.
سیاری همچنین عنوان کرد: نشست‌های جانبی هم در این اجلاس داشتیم که یکی از آن‌ها در مورد دستیابی به اهداف توسعه پایدار در حوزه سلامت بود که به پیشنهاد ایران برگزار و دستاوردهای کشورمان در آنجا ارائه شد.
وی بیان داشت: در این اجلاس، اقدامات نوآورانه ایی را که در حوزه سلامت و طرح تحول سلامت کسب کرده معرفی کردیم. متعاقباً به ایران توصیه شد تا دستاوردهایش را به طریقی مستندسازی کند تا هم مسئولین و مردم کشورمان مطلع شوند و هم کشورهای دیگر بتوانند از این دستاورد بهره ببرند.
سیاری اضافه کرد: یکی از موضوعات دیگری که در اینجا بحث شد، این بود که ایران توانسته روش‌های علمی پیشرفته بین‌المللی در حوزه خدمات بهداشتی و پیشگیری را بومی‌سازی کند و در سطح ملی در سطح شهر و روستا آن را عملی کند، این ‌یکی از موفقیت‌های مورد تحسینی است که در ایران انجام ‌شده و با این بومی‌سازی ما موفق شده‌ایم، پوشش همگانی سلامت را به اجرا بگذاریم. در واقع ایران توانسته در همه جای کشور در شهر و روستا به کمک دولت خدمات پزشکی ارائه دهد.

سیاری اضافه کرد: دستاورد دیگری که ما داشتیم بحث برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر است که این برنامه را در ایران تحت عنوان ایراپن بومی‌سازی کردیم.
وی ادامه داد: در این نشست عنوان شد: از آنجا که نیروی انسانی در تمام کشورها موتور محرک توسعه هستند و این برنامه، هم از مرگ نابهنگام مردم و هم از معلولیت و ناتوانی نیروی کار که منجر به ازکارافتادگی می‌شود جلوگیری می‌کند، توصیه شد که سایر وزارتخانه‌ها به ‌خصوص وزارت اقتصاد و دارائی در این امر کمک کنند.

هشتادمین مجمع جهانی بهداشت دوشنبه گذشته 1 خردادماه با حضور دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و هیئتی عالی‌رتبه در امور سلامت از کشورمان گشایش یافت. 
مجمع جهانی بهداشت که نهاد عالی تصمیم‌گیرنده سازمان جهانی بهداشت محسوب می‌شود، مسئولیت سیاست‌گذاری، نظارت بر خط‌مشی مالی و بررسی و تائید بودجه پیشنهادی این سازمان را بر عهده دارد.
این مجمع بالاترین مرجع سیاست‌گذاری بهداشت در سطح جهانی است که از وزرای بهداشت کشورهای عضو تشکیل‌شده است.

 

منبع و مشروح خبر: ایرنا

منبع عکس: ایرنا

“ اقدامات نوآورانه ایران درحوزه سلامت درنشست ژنو معرفی شد ”